Ahmet Şık: Türkiye’de duvar yıkılırsa gerisinde demokrasi ve hukuk var

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Ahmet Şık’ın açıklamalarından satırbaşları şu biçimde:

Sedat Peker olayları anlatırken tezlerini ortaya sürerken kendi bulunduğu yere dair de bir şeyler söylüyor. Peker, ‘’benim suçladığım beşerler (iktidardan bahsediyor) bana organize kabahat örgütü diyorlar meğer, ben olsam olsam bir kabahat örgütünün üyesi olurum’’ diyor. Kabahat örgütünün neresi olduğu, kim olduğunu tanım edip kendisinin orada bulunan örgüt üyesi olduğunu söylüyor ve, ‘’anlattığım bu kadar pislik şeyleri anca pislikler söyler imam anlatmaz’’ diyor.

Türkiye’de hesaplaşmanın yolu açılması gerekiyor kitabın da ismi o yüzden ‘duvar’. Sedat Peker’in bizlere anlattığı ve AKP devrini suçladığı sistemin ismidir duvar. Biz o duvarı yıkabilirsek Türkiye istek ettiği demokrasi ve hukuk normlarının hâkim olduğu, Kürt sıkıntısının kimsenin onurunu zedelemeyecek bir barışla noktalanıp siyasal bir tahlille noktalanmasının yolunu da açacak. Ya bu yolu açacağız ya da yeni bir yol bulacağız.

‘Hesap sormayı talep edin’

Birtakım bilgi ve dedikoduların ifşa edildiği bir müddetçte herkes birebir beklentiye düştü, iktidar düşüyor. Sen dışarıdan müdahil şayet olmazsan o çeşitli araçlarla ortaya yayılan ayrıntıların doğruluğu teyit edildikten daha sonra sesini çıkartmasan o iktidar düşmez.
Hele ki Sedat Peker üzere kendini bile bu anlatılan kirli nizamın modüllerinden biri olarak tanım edilen insanlara kahraman muamelesi yapmayın, haydut romantizmine düşmeyin ve o anlatılanlardan yola çıkarak gerçek sesi çıkarıp hesap sormayı talep edin demeye çalışıyorum. Önümüzdeki birinci seçim ne vakit ise o denli ya da bu biçimde iktidar devrilecek. Seçime gidiyorlar kolaycılığının peşine takılmıyorum daha sonrasındaki işimizin fazlaca güç olduğunu biliyorum.