Almanya Savunma Bakanı: Türkiye’nin argümanları ciddiye alınmalı

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht ve Lüksemburg Savunma Bakanı François Bausch, Brüksel’deki AB savunma bakanları toplantısı öncesinde İsveç ve Finlandiya‘nın NATO üyeliği sürecine ait açıklamada bulundu.

Lambrecht, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasına onay vermesini beklediğini söylemiş oldu.

‘Türkiye ile ağır temas halinde olmalıyız’

Lambrecht, “Tüm kararlar oybirliği ile alınmalı ve Türkiye ile ağır bir biçimde görüşmemiz değerlidir. Ancak sonuçta bu, İsveç ve Finlandiya kadar kuvvetli iki ülke katıldığında NATO için bir gelişme ile ilgili ve Türkiye’nin de buna ikna olacağına inanıyorum” dedi.

François Bausch ise, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı olumsuz tavrının değişeceğine inandığını söylemiş oldu.

Bausch, “İsveç ve Finlandiya’nın üye olmasını reddedersek bunu kimse anlayamaz, zira savundukları pahalar NATO’nun ortasındadır ve haricinde değildir. Önümüzdeki birkaç gün ortasında işlerin uygun tarafta ilerleyeceğine inanıyorum. Birliğimizi arttırdığı ve bizi daha kuvvetli kıldığı için Finlandiya ve İsveç, tüm üye devletlerden kuvvetli dayanak alacaklar. Bu AB için güzel bir haber” sözlerini kullandı.

Almanya Başbakanı Scholz: Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylayacağına inanıyorum

Öte yandan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç ve Finlandiya’nın ‘hızlı biçimde NATO üyesi olacağından ümitli olduğunu’ söylemiş oldu. Scholz, Liechtenstein Başbakanı Daniel Risch ile yaptığı ortak basın toplantısında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği müracaatına ait açıklamalarda bulundu.

İki ülkenin NATO üyeliğini desteklediğini aktaran Scholz, “Ben, NATO Genel Sekreteri üzere bunun Türkiye dahil tüm NATO ülkelerinin dayanağıyla başarılı olacağından ümitliyim” tabirlerini kullandı.

Scholz, “(Türkiye) Mevcut ihtilaf durumunda biroldukca yapan katkıda bulundu. Yalnızca İstanbul Boğazı’yla ilgili pasajın uygulanması sonucuna işaret etmek istiyorum. Bundan dolayı ümitli olabileceğimize inanabiliriz” dedi.

‘Avrupa için tarihi bir adım’

İsveç ve Finlandiya hükümetlerinin NATO’ya başvurma sonucu aldığına işaret eden Scholz, “Bu, savunma ittifakı ve Avrupa için tarihi bir adımdır” diye konuştu.

Almanya Başbakanı, iki ülkenin Ukrayna krizine ve bundan kaynaklanan Avrupa’daki güvenlik durumunun değişmesine reaksiyon gösterdiğini savunarak, Alman hükümetinin iki İskandinav ülkesinin bağımsız biçimde aldıkları sonucu memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Almanya’nın bu iki ülke ile güvenlik siyasetleri konusunda yakın bağlantılara sahip olduğunu aktaran Scholz, “NATO, ittifakta ortak bedelleri paylaştığımız ve her vakit birbirimizin yanında olduğumuz fikrine dayanmaktadır. İttifak bir savunma ittifakıdır” sözlerini kullandı.

Scholz, bu ittifakın kimseye karşı olmadığını ve müttefiklerin muhafazasını ve güvenliğini garanti ettiğini anlattı. Alman Şansölyesi, ülkesinin iki ülkenin başvurusunu süratle onaylayacağını lisana getirerek öteki ülkelere de bunu yapması davetinde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Kontratının 51. unsurunda ülkelerin karşılıklı müdafaa yükümlüğüne sahip olduğuna işaret eden Scholz, “Finlandiya ve İsveç’e yapacağımız üst seviye siyasi ziyaretlerle bunu sistemli olarak vurgulayacağız ve bilhassa Baltık Denizi bölgesinde ve ortak tatbikatlarla askeri iş birliğimizi yoğunlaştıracağız” dedi.