Emre Belözoğlu: Bir oyuncu Türk’üm diyorsa Türk statüsünde oynamalı

Adanali

Active member
Spor Toto Muhteşem Lig‘in 6. haftasında deplasmanda Beşiktaş‘ı 1-0 yenen Medipol Başakşehir‘in teknik yöneticisi Emre Belözoğlu, güçlü deplasmanda kazanmanın kendileri için epey pahalı olduğunu söylemiş oldu.

Vodafone Park’ta oynanan müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Belözoğlu, “Karşımızda büyük bir topluluk ve yeterli bir ekip vardı. Kazanmak bizim için fazlaca kıymetli ve önemliydi” dedi.

“Genel sınırlarıyla karşımızda çalıştığımız, bildiğimiz bir oyun oynayan bir ekip vardı” diye konuşan Emre Belözoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Beşiktaş’ın yüksek pas tertibi olmamasını karşın, direkt oyunu yeğleyen, şimdi her yerden orta yapan bir formasyonu var. Ligimize baktığınızda fazlaca tesirli iç saha maçları oynadılar. Biz topun bizde kalmasını, geçişi de çalıştık. Pas tercihlerimiz biraz daha uygun olsaydı, daha rahat edeceğimiz bir skorla dereye girebilirdik. Traore’nin attığı goldilk evvel, birinci yarıda daha kolay konumda golü kaçırdı. Kenarlara inip birebir oynamak istedik. Birtakım oyuncularımızın performansı beklediğimizin altında kalınca oyunun muhakkak kısımlarında Beşiktaş bize üstünlük kurdu. Birkaç net duruma girdi. Kazanmak keyifli ediyor, kazanmayı alışkanlık haline getirmek, bu biçimde bir oyuncu kümesiyle çalışmak benim üzere genç bir teknik adam için kıymetli.”

Belözoğlu, kadrosunun ligdeki 5. maçında da gol yememesi hakkında gelen bir soruya ise, “Futbolun şayet olmazsa olmazı yeterli defans yapmak. Topa sahip olma oyununu oynamak isteyen her grup, savunma güvenliğini de üst seviyede meblağlar. Ben de bunu uygulatmaya çalışıyorum. Beşiktaş birkaç duruma da girdi. Her ne olursa olsun biz bu tertipten vazgeçmeyeceğiz. Oynamaya çalışacağız. Bir gün gol yiyeceğiz ama kazanmak ve oyun üstünlüğünü sağlamak benim için gol yememekten epey daha değerli” karşılığını verdi.

Medipol Başakşehir Teknik Yöneticisi, “Galatasaray’a Yusuf Demir geldi yabancı statüsünde, sizin elinizde Mesut var. İkisi de yabancı ülke ulusal grubunu seçmesine karşın Mesut Türk statüsünde oynuyor. 2015’te değişen kurallar var. Bunun haksızlık olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna ise şu karşılığı verdi:

“Yusuf Demir kural değiştikten daha sonra geldiği için kurala bağlı bir durum. Bunu benim değerlendirmemin bir kıymeti yok. Lakin bir oyuncu Türk’üm diyorsa Türk statüsünde oynamalıdır. Bu benim şahsî fikrim. Mesut da tıpkı biçimde muhakkak bir seniçin evvel bu kural geldiği için Mesut, Türk statüsünde oynuyor. Mesut’un Almanya ile özel bir durumu da var. O büsbütün orayı kendi karşısına almış bir oyuncu. Türkiye’yi daha fazla benimsemiş bir oyuncu. Yusuf özelinde ise Galatasaray’ın fazlaca değerli bir oyuncu transfer ettiğini düşünüyorum.”

Belözoğlu, siyah-beyazlı taraftarların kendisine gösterdiği reaksiyon hakkında, “Beşiktaş stadında epey top oynadım. Burada bana aslına bakarsan epey reaksiyon gösterdiler. Son dakikalarda geriye çekildik diye reaksiyon olduğunu düşünmüyorum. 17-18 yaşından beri hak etmediğim tenkitlere ve sevgiye maruz kaldım. Ben işimi yapacağım, Allah müsaade verirse de futbolcu kadar teknik adamlıkta da başarılı olmaya çalışacağım” yorumunda bulundu.