Konutuna gelen çiçeği alıp, boş kağıda imza attı, 95 bin dolarlık senetle icraya verildi

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Adana’da Çukurova ilçesi Yüzüncüyıl Mahallesi’nde oturan 4 çocuk annesi Şükran Candan’ın arsasına iki bloklu bir site inşa edildi. Candan, bu siteden 5 daire aldı. Dairelerden birini satan Candan, 3’ünü ise evli çocuklarına verdi. 1 daireyi ise Halil B.’ye (45) aralık ayında kiraladı. Halil B., sevgilisi Nuray F. ile meskene taşındı. Fakat çift içinde bir süre daha sonra şiddetli geçimsizlik başladı ve Nuray F., argümana bakılırsa meskeni terk etti. Halil B. de ocak ayında Nuray F. ile ayrıldığını söyleyerek, meskenden ayrıldı.

Çiçek tesliminde kağıt imzaladı

Şükran Candan’ın 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nde meskenine çiçek geldi. Candan, çiçeği alırken kendisine uzatılan boş kağıda imza attı. Üzerinde isim bulunmayan çiçeği meskene koyan Candan, çocuklarına kendilerinin gönderip, göndermediğini sorunca aldığı olumsuz cevapla paniğe kapıldı. Çiçekçiye ulaşan Candan ailesi, annelerinin imza attığı öne sürülen kağıdı istedi. Candan ailesine, imza attığı öne sürülen kağıt verildi.

E-devlet uygulamasında icra ile karşılaştı

Halil B.’nin sevgilisi Nuray F., nisan ayında Şükran Candan’ın meskenine kahve içmeye geldi. Nuray F., barıştığını söylemiş olduği Halil B.’nin insanları dolandırdığını belirtirken, “Şükran abla Halil sana da senet yapmış? Hiç imza verdin mi?” diye sorunca kuşkuya kapıldı. Candan, 25 Nisan’da kızı ile birlikte ‘E-Devlet’ uygulamasına baktı. Orada kendi ismine açılan icra evrakını nazarann Candan, durumu çocuklarına haber verdi. Avukata giden Candan ailesi, Halil B.’nin 95 bin dolarlık senet için alacağı karşılığında Şükran Candan’ın 1’i yazlık 5 mesken, 1 araba ve 1 motosikletine haciz koydurduğunu öğrendi. Halil B.’yi arayan aile, ‘Ben annenize 95 bin dolar verdim’ karşılığını alınca durumu polise bildirip avukatları aracılığıyla da haczi durdurup, karşı dava açtı. candan, ailesiyle bir arada yaptıkları araştırmada Halil B. ile sevgilisi Nuray F.’nin biroldukça insanı tıpkı formülle dolandırdığı tarafında bilgilere ulaştıklarını belirtti.

Dolar senedi yapmışlar

Bütün mal varlığında haciz olduğunu söyleyen Şükran Candan, “Ben artık fazlaca mağdurum. 5 dairem, motosikletin ve otomobilimde icra var. Toplam 1 buçuk milyon lira. Bu mal varlığımda 1 buçuk milyon lira yapıyor aslına bakarsan. Ben hiç bir senede imza atmadım. Ben yalnızca çiçek teslim aldım ve imza attım. Onun üzerine dolar senedi hazırlamış. Ben ne dolar gördüm ne de öbür bir para aldım” dedi.

İcraları durdurduk

İcrayı durdurmak için 150 bin lira para yatırdığını, o parayı da akrabalarından borç aldığını belirten Candan, “1 günün içerisinde o parayı bulduk, teslim ettik ve icrayı durdurduk. Benim oğlum Halil’i arayınca telefonda ‘Ben annene 95 bin dolar teslim ettim’ diyor. Benim Halil’den alacağım var, vereceğim yok. Bir an evvel bunlar çözülsün. Benim üzere biroldukca insan mağdur. Birfazlaca kişi geldi ve anlattı. Şu an dava sürüyor. Tek mal varlığım bu konutlar. Meskenlerde de çocuklarım oturuyor. Yardım bekliyorum” diye konuştu.

Candan, avukatı aracılığıyla yapılan hacizler ve icra süreçlerine karşı Adana Nöbetçi Asliye Ticaret Mahkemesi’ne ihtiyadi önlem talebiyle ‘Menfi tespit ve değerli evrağın iptali’ davası açtı.