Okan Buruk’tan PFDK’ya ceza reaksiyonu: Adil olduğunu düşünmüyorum

Adanali

Active member
Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, Spor Toto Harika Lig’de Fraport TAV Antalyaspor’u 2-1 yendikleri maçta galibiyeti hak ettiklerini söylemiş oldu.

Karşılaşmanın akabinde düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan Buruk, Fraport TAV Antalyaspor’un eksikleri niçiniyle maçta farklı bir biçimde gayret ettiğini belirterek, “Bugün daha epey defansif istikameti ön plana çıkan, uzun topları düşünen, uğraşa dayalı bir rakip gördük karşımızda. Birinci yarı oyun epey yavaşladı. Maçın sonuna baktığımızda bugün 49 dakika top oyunda kalmış. Öbür maçlara göre düşük bir sayı. Ayrıyeten birinci yarının sonuna 2 dakikalık komik bir ekleme oldu. Bu, VAR hakemleri tarafınca yapılan bir eklemeymiş. Maçın sonunda da 9 dakika eklendi. Bu farklılıklar yalnızca bizim için değil, bütün ekipler için anlaşılmaz oluyor. Bir hafta bakıyorsunuz 4, daha sonraki hafta 8 dakika veriliyor. Bunun bir standardı olursa bütün kadrolar için fazlaca daha kolay olacaktır” diye konuştu.

‘Hedefimiz bundan daha sonraki maçlarda çizgimizi bu türlü devam ettirmek’

Maçın ikinci yarısına atakta daha uygun işler yaparak başladıklarını aktaran Buruk, “İkinci yarıda golü bulduk. Akabinde rakibimizin golüne hayli çabuk karşılık verdik. Maçın sonuna kadar oyuna hükmeden taraftık. Rakibimizin bilhassa birinci yarı yakaladığı net bir konum vardı. Kazanmayı hak eden taraf olduğumuzu düşünüyorum lakin Antalyaspor da bugün hayli gayret etti. Onları da uğraşlarından dolayı kutlamak istiyorum. Maksadımız bundan daha sonraki maçlarda çizgimizi bu türlü devam ettirmek” sözlerini kullandı.

Okan Buruk, maçlara ek edilen uzatma dakikalarıyla ilgili soru üzerine, “Her maç aslında farklı bir uygulama var. Maçlar içindeki farkları tam olarak anlayamıyoruz. Ya birinci yarı VAR’da süreyi tutan arkadaşlarımız düğmeye basmayı unuttu yahut farklı bir şey oldu ve daha sonra başlarından 2 dakika koydular. İkinci yarı herbiçimde durdurarak gittiler. Birinci yarıda 4-5 dakika mühlet verilmesi gerekiyordu. Oradaki yanlışlık da buradaki hakemlere reaksiyon verilmesine niye oluyor. Aslında alandaki hakemler bu süreyi tutmuyor. Onlar da hatasız yere itiraza maruz kalıyor. Ülkü bir şey olursa herkes rahat edecek” değerlendirmesinde bulundu.

‘Taraftara verilen ceza hepimiz ismine üzücüydü’

Okan Buruk, Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun, Atakaş Hatayspor maçında berbat ve berbat tezahürat sebebi öne sürülerek fazlaca sayıda taraftarlarının elektronik biletlerini iptal etmesine değinerek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“O kadar epey hatasız insan bu maça gelemedi ki… Çok büyük paralar veriyorlar, bilet alıyorlar. Hiç hatası olmadan maça gelemeyen beşerler var. Bunun epey adil olduğunu düşünmüyorum. Yanlışsız biçimde maçı izleyen beşerle yanılgı yapanı ayırmak gerekiyor. Bu cins cezaların epeyce küçük şeylerden verildiğini düşünüyorum. Galatasaray taraftarına verilen ceza hepimiz ismine üzücüydü. daha sonra farklı şeyler konuşuluyor, tartışılıyor. Kulüpler birbirleriyle zorluklar yaşıyor. O yüzden başlarda soru işareti oluşturacak konularda dikkatli kararlar verilmesi gerekiyor. Bütün kadrolar için verilen kararların adil olması gerekiyor. Galatasaray da bu adaletli oyunun peşinden gitmeye çalışıyor.”

Buruk, futbolcuları Patrick van Aanholt ve Haris Seferovic ile yollarını ayırmayı düşünüp düşünmediklerine yönelik soru üzerine, “Bütün oyuncular bizim. Karakter ve kişilik olarak Patrick van Aanholt ve Haris Seferovic’i fazlaca seviyorum. Çok da çalışıyorlar fakat birtakım mevkilerde yoğunluk oluyor. Santrfor bölgesinde iki başarılı oyuncu var. Icardi ve bugün oyuna alamamanın ıstırabını yaşadığımız Gomis var. Bununla ilgili oyuncularımızla görüşmelerimiz oluyor. Sol bek mevkisinde bir kalabalıklığımız var. Orayla ilgili bir fikrimiz olacak. Barış Alper Yılmaz’ı da Fenerbahçe maçında forvet olarak denedik. Barış da fazlaca düzgün bir ahenk gösterdi. Icardi, Gomis ve Barış, forvette Seferovic’in daha önünde. Seferovic ile konuşacağız. Tahminen onun, tahminen de bizim bir isteğimiz olacak. Lakin şu anda net olarak bir şey yok. İlerleyen günlerde bunu daha net olarak görürüz” diye konuştu.

‘Ofsayt verilmesi gerekirdi lakin verilmedi’

Yedikleri golde ofsayt ihlali olup olmadığıyla ilgili soru üzerine Buruk, “Aradaki fark biri kaleye epey yakın. Oburu kaleye hayli uzaktı. Kaleye epey uzak olan konumda ofsayt verilirken yakın olanda verilmedi. Bu da hakemlerin takdiri. VAR’daki hakemler, hakemleri uyardı mı, uyarmadı mı bilmiyoruz. Tahminen bunun da konuşma kayıtları açıklanır. Ofsayt verilmesi gerekirdi lakin verilmedi. Yapacak bir şey yok” sözlerini kullandı.

Okan Buruk, Uruguaylı orta saha oyuncusu Lucas Torreira’nın performansından şad olduğunu aktararak, “Lucas bugün alandaki düzgünlerden bir tanesiydi. Ondan hem direncimizi artırmasını hem oyun kurmasını tıpkı vakitte düşen topları toplamasını istedik. Bugün epeyce fazla uzun top ve ikinci top vardı. Genel olarak performansını beğendiğimiz oyunculardan biri. Berkan da oynadığı vakit fazlaca âlâ işler yaptı. İki formda oyuncumuz var. İkisini de kullanacağız” halinde görüş belirtti.

‘Camia olarak bu sene kenetlendik’

Okan Buruk, bu dönem gösterdikleri başarılı performansı topluluk olarak kenetlenmelerine bağladı.

Son 12 resmi maçı kazandıklarının hatırlatılmasının akabinde Buruk, şunları söylemiş oldu:

“Galatasaray topluluğunun yakaladığı bir muvaffakiyet. Bunu ne tek başıma ben ne tek başına oyuncularım yakaladı. Topluluk olarak bu sene kenetlendik. Galatasaray Kulübü üyelerinden eski liderlerine ve yöneticilerine kadar inanılmaz bir beraberlik var. Bu galibiyet serisi Galatasaray Kulübüne ilişkin. Daima birlikte bunu yakaladık. Biz de içerideki işimizi gerçek bir biçimde yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bunu artırarak devam ettirmek istiyoruz. Oyun kalitemiz ve futbolcu yapımız bunu devam ettirebilecek güçte. Amacımız bu sayıyı artırabilmek. Bu seriden dolayı epeyce memnunuz. Ayrıyeten bizim için bir motivasyon. Oyuncularıma maç öncesi konuşmada bunu daima söylüyorum. Bu rekorun altına imza atacak oyuncular onlar. Onlar da buna inanarak geliyor. Kadro ortasındaki beraberlik hayli değerli. Oynayan oynamayan tıpkı enerjiyi ortaya koyuyor. Ben de şanslı bir teknik yöneticim. Kıymetli ve kaliteli oyuncular var. hem de karakter olarak düzgün oyunculara sahibiz. Onlarla daha güzelini yapmaya çalışacağız.”

‘Acelemiz yok ancak transfer için çalışmalarımız devam ediyor’

Sarı-kırmızılı ekibin teknik yöneticisi, transfer çalışmalarının sürdüğünü fakat acelelerinin olmadığını kaydetti.

Transferde öncelikli mevkinin sorulması üzerine Buruk, “Transfer için acelemiz yok. Olağan ki kıymetlendiriyoruz, çalışıyoruz. Kazımcan da idmanlara başladı. Bu hafta ekiple idmanlara çıkacak. Ross idmanlara başladı. Yusuf’un ayağındaki ağrının birkaç güne geçeceğini düşünüyorum. Tam takım çalışmaya başladık. Acelemiz yok ancak transfer için çalışmalarımız devam ediyor. Bize direkt katkı sağlayacak, hem saha ortasında birebir vakitte haricinde bize takviye verebilecek oyuncular hakkında değerlendirmelerimiz olacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘Icardi, uygun bir pasör’

Okan Buruk, Arjantinli futbolcu Mauro Icardi’nin âlâ bir pasör olduğunu söylemiş oldu.

Icardi’nin birçok vakit kadro arkadaşlarına konum hazırladığına değinen Buruk, “Icardi ikinci yarı oyunun içine yanlışsız bir biçimde girdi. Pas trafiğinde bize yardımcı oldu. Topu tuttu, oyunun istikametini değiştirdi, pas istasyonuydu. Bize fazlaca faydalı oldu. Santrforun dokunuşları hayli değerli. Bu dokunuşları ondan istiyoruz. Yeterli bir pasör ve bir evvelki haftalarda etrafındakilere daha fazlaca konum yarattı. Bir santrforun golün haricinde asist yapması sevindirici” diye konuştu.

Oyuncu değişikliğinde birinci vakit içinderda Yunus Akgün’ü tercih etmesiyle ilgili Buruk, “Rashica’nın yorulması, Yunus’un da topu tutabilmede daha tesirli olacağını düşündüğümüz için tercih ettik. Devamında da Barış’ı oyuna aldık. Değişiklikler bugün biraz geç oldu. Oyuncular da daha fazla müddet almak istiyor. Onların mutsuzluklarını anlıyorum. Onlar mutsuz olduğunda ben de mutsuz oluyorum. Giren oyuncular da bizim için elinden geleni yaptı” tabirlerini kullandı.

Okan Buruk, kiralık olarak öteki kadrolarda forma giyen oyuncularıyla ilgili gelecek dönem bir planlarının olup olmadığının sorulması üzerine, “Transfer çalışmalarını yaparken önümüzdeki seneyi düşünüyoruz. Hem bu periyodu bizimle geçirecek tıpkı vakitte bizimle devam edebilecek oyuncular olursa daha verimli olacak. Kiralık oyuncularımızı da takip ediyoruz. Kulüplerin opsiyonları kullanıp kullanmayacağını bilmiyoruz fakat Mustafa Muhammed ve Olimpiu Morutan’ın yeterli durumda olduğunu görüyoruz. Maçlarını takip ediyoruz. Taylan ve Emre Kılınç da yeterli oynuyor. Hepsi bizim oyuncumuz. Dönem sonunda durumlarına bakılırsa değerlendireceğiz” diyerek kelamlarını tamamladı.