Sabah muharriri Altınok: Büyükelçilere bu derece sert yaptırımların gündeme gelmesini beklemiyorum

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Sabah müellifi Metin Altınok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın tutuklu iş insanı Osman Kavala’nın özgür bırakılması istikametinde davet yapan 10 ülkenin büyükelçisinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi talimatı verdiği açıklamasını kıymetlendirdi.

Altınok, bugünkü yazısında, “Bugünden yarına kelam konusu büyükelçilere yönelik bu derece sert yaptırımların gündeme gelmesini beklemiyorum” dedi.

Altınok, yazısında şunları kaydetti:

“Bu tanınan dava üzerinden Türkiye’yi Biden’ın seçim öncesi açıkça konumlandırdığı duruma hakikat itmeye çalışıyorlar. Diplomasi, teamüller umurlarında değil.

O denli ya Türkiye ve AB içindeki AİHM’le ilgili bir konuda ABD’ye, Kanada’ya ve hatta yeni Zelanda’ya ne oluyor? Problem ‘başkaysa’ İngiltere niçin ağzını açmıyor?

her insanın merak ettiği Büyükelçiler sahiden deport edilecek mi sorusuna gelince…

Ben Cumhurbaşkanı’nın çıkışının, oyunun kurallarını değiştirmeye çalışanların restine karşı genel bir kararlılık iletisi olduğunu düşünüyorum. İşin nereye varabileceğine işaret eden bir çerçeve.

ötürüsıyla bugünden yarına kelam konusu büyükelçilere yönelik bu derece sert yaptırımların gündeme gelmesini beklemiyorum. Lakin ilerleyen süreçte daha sert atılımlar de gorecek üzereyiz. Şaşırmayı bırakmalıyız.

Çünkü birilerinin hâlâ ne vakit çıkacak diye dehşetle gün saydığı 3. Dünya Savaşı oldukçatan başladı esasen. Pandemi diğer ne ki?”