Saint Laurent’te keskin zarafet

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Ev
stil
Paris Moda Haftası: Saint Laurent’te keskin zarafet

Köşe yazarımız, Saint Laurent kreatif direktörü Anthony Vaccarello’nun en son koleksiyonu için evin arşivlerini derinlemesine araştırdığını biliyor.

Peter Kempe

Saint Laurent'te artık şok olmadan şık - diğer birçok moda evinde olduğu gibi.

Saint Laurent’te artık şok olmadan şık – diğer birçok moda evinde olduğu gibi.SAINT LAURENT

Saint Laurent’teki geniş, dolgulu omuzlar geri döndü! 1988’de ilk kez bu ünlü Paris moda evinin perde arkasına bakmama izin verildi ve bu çok özel lüks moda sanatı ile sokakta giyilenler arasındaki farkı neyin yarattığını çabucak anladım. Çünkü önemli olan tasarımcının taslağı değil, aynı zamanda ustaca uygulamasıdır.

Bana her şeyi açıklayan nazik adamı her zaman hatırlayacağım. Adı: Jean Pierre Derbord. Efsanevi modelci, yaklaşık kırk yıl boyunca büyük Yves Saint Laurent’in vizyonlarına hayat verdi. Jean Pierre, ziyaretim sırasında bana tüm sırlarını açıkladı. Bu yüzden, bugün bile pek çok şeyin hala onun gelişmelerine dayandığını biliyorum. Ayrıca günümüzün baş tasarımcısı Anthony Vaccarello’nun tasarımlarının karmaşıklığı. Jean Pierre, ceketlerin tipik Saint Laurent omuzları üretimleri sırasında tekrar tekrar ve saatlerce ütüleniyor: “Önce omuzlar düz bir şekilde ütülenmeli, ardından mükemmel şekilde oturması için yeniden şekillendirilmelidir,” dedi Jean Pierre. Diğer şeylerin yanı sıra, Saint Laurent Evi’nin bugüne kadarki ustalığını açıklayan nispeten büyük bir çaba.

Logo yok, sadece şık ve sofistike

Vaccarello, kısa bir süre önce Paris Moda Haftası’nda yeni Saint Laurent koleksiyonunu sergilediğinde, zarafete olan güçlü bağlılığı fark edildi. Diğer evler de önceki sezonların spor giyiminden çok daha resmi bir moda sergiliyordu. Giysilerde logo sweatshirtler veya agresif markalar yoktu. Lüks markalar bugünlerde benzersiz satış tekliflerine geri döndüler çünkü yüksek fiyatların uzun vadede müşterilere gerekçelendirilmesi gerekiyor. Ve elbette tanınabilir terziliğe, kaliteli malzemelere ve Paris modasının çok özel teknik bilgisine yatırım yapma eğilimindeler.

Şimdi önemli olan: saf zarafet ve tipik YSL kodlarına dönüş.

Şimdi önemli olan: saf zarafet ve tipik YSL kodlarına dönüş.Saint Laurent

Bu deri ceketin orijinal modeli de bir klasik, 80'lerden selamlar.

Bu deri ceketin orijinal modeli de bir klasik, 80’lerden selamlar.SAINT LAURENT

Vaccarello, 1962’de Yves Saint Laurent ve Pierre Bergé tarafından kurulduğundan bu yana ustaca geliştirilen ve mükemmelleştirilen bilgi ve becerileri kullanıyor. Şık, incelikli ve keskin Paris zarafeti, altmış görünümünün tamamında podyumda açıkça görülüyor. Defilenin dekoru da ziyaretçileri o döneme taşımış ve tasarımcı bunu parlak bir şekilde günümüze taşımıştır: zeminde Jacques Grange tarafından ev için özel olarak tasarlanmış ünlü Moiré halısı ve tavanda eski genel merkezin altın avizeleri. Cadde Marceau.

Geleceğe Dönüş

Büyük ve sofistike güneş gözlükleri olmayan hiçbir modelin gösterişli görüntüsü, Yves Saint Laurent’i dünyaca ünlü yapan kodları çağrıştırıyor. Claude Montana’nın ilk olarak 1983’te modernize ettiği seksenlerin ortalarında smokinler, geniş omuzlu büyük boy ceketler, ayrıca fiyonklu ekose bluzlar, ekoseler ve büyük deri bomber ceketler. Her şey noktasına kadar. Vaccarello’nun markanın arşivini nasıl denediğini hissedebilirsiniz. Tüm haute couture modeller Paris ve Marakeş’teki YSL müzelerinde sergilenirken asıl arşiv moda tarihçisi Olivier Chatenet’in elindeydi. Ancak Saint Laurent markası 2020’de 5000’den fazla giysi ve 4000’den fazla aksesuarı yeniden satın aldı ve artık bunlardan yararlanabilir. Ve az önce gösterildiği gibi, vintage koleksiyonlar evin geleceği için inanılmaz derecede önemlidir. Çünkü geçmiş ve bugünün simbiyozu ile tanımlanır. Saint Laurent hayranları bu harika koleksiyon için sıraya girecek.