Türkiye A Ulusal Bayan Voleybol Grubu’nda Daniele Santarelli periyodu başladı

Adanali

Active member
Türkiye Voleybol Federasyonu Lideri Mehmet Akif Üstündağ ve İtalyan çalıştırıcı Daniele Santarelli, düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlandırdı.

Türkiye Voleybol Federasyonu Lideri Mehmet Akif Üstündağ, bakılırsave gelmelerinin akabinde birinci vakit içinderda Giovanni Guidetti ile mutabakata vardıklarını ve 5 yıllık bir seyahat yaşadıklarını tabir ederek, “Teknik takımımızla, Dünya Şampiyonası daha sonrasında karşılıklı anlaşarak yollarımızı ayırdık. Bugün sizlerin de huzurunuzda son Dünya Şampiyonu Sırbistan ile şampiyonluk hayatış, Antalya’daki Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda Imoco Volley ile şampiyon olan Daniele Santarelli ile imza merasimi düzenliyoruz. Ülkemizin ne kadar hoş tertipler yaptığını, çıtanın ne kadar yüksek olduğunu, heyecanın ne kadar üst noktada olduğunu biz voleybolda yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz. İdare heyeti arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bu kadrosu muvaffakiyete götürmek için hayli önemli gayret sarf ettik.” diye konuştu.

Santarelli’nin Sırbistan Ulusal Takımı’yla 2 yıllık muahedesi olduğunu da hatırlatan Üstündağ, şunları söylemiş oldu:

“Santarelli’nin Sırbistan’la 2 yıllık kontratı vardı. Bu 2 yıllık kontratında hayali, maksadı ve heyecanının bizden epeyce daha üst noktada olduğunu gördük. Kendisinin de birtakım hayallerini Türk Ulusal Takımı’yla yaşayacağını gördük. Bu vesileyle kendisiyle prensip muahedesine vardık. Genç, dinamik, heyecanı ve hayali olan bir arkadaşımız. Türkiye, hem kulüplerde birebir vakitte ulusal gruplarda Dünya Şampiyona olan bir antrenörü bakılırsave getirdi. Dünyanın en düzgün antrenörünü misyona getirdik. Bu da bana dayanak veren yönetimimin başarısıdır. Sırbistan Voleybol Federasyonu da bize fazlaca kolaylık sağladı. Santarelli’yi fazlaca sevdiklerini ve hocanın bu biçimde bir projede rol almasına yardımcı olacaklarını söylemiş olduler.”

Sırbistanlı yetkililerin Türkiye ile diyaloğunun da fazlaca âlâ olduğuna dikkat çeken Mehmet Akif Üstündağ, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“İki yıllık kontratı bulunmasına karşın Sırbistanlı yetkililer, Türkiye’ye olan bakış açıları, diyaloğumuz ve ikili bağlarımız yardımıyla hayli yardımcı oldular ve en ufak bir tazminat talepleri dahi olmadan bize yardımcı oldular. Şu anda dünyanın en güzel antrenörünü kadronun başına getirdik. Federasyon lideri ve idare olarak bunun huzuru ortasında olduğumuzu belirtmek istiyorum. İnşallah başarılı sonuçlar elde eder ve son yaşadığı dünya şampiyonluğunu inşallah ülkemizde de yaşatır diyorum. Avrupa ve dünyada en güzel liglerden ikisi İtalya ve Türkiye’dir. Ligde ve ulusal grupta işi kolay olmayacaktır fakat muvaffakiyetler diliyorum.”

‘Giovanni öğretmenim diyebilirim’

Giovanni Guidetti hakkındaki soruyu yanıtlayan Santarelli, “Giovanni hakkında konuşabildiğim için memnunum. Mükemmel bir antrenör ve benim öğretmenim diyebilirim. Kendisine verecek bir tavsiyem ya da öğüdüm olamaz. İşini en yeterli biçimde yapacağına eminim. Sırbistan Ulusal Takımı’ndaki oyuncuları takip etmek isterseniz dünyanın bütün liglerini takip etmeniz gerekiyor. Türk Ulusal Takımı’nı takip etmek daha kolay. Giovanni’nin orada güzel işler yapacağına eminim fakat umarım biz daha güzel işler yaparız” dedi.

nazaranve geldikten daha sonra bir değişim ya da dönüşüm yaşanmayacağını da söyleyen Daniele Santarelli, “Bir değişimden, dönüşümden bahsetmiyorum. Oyuncular epeyce hayli uygun düzeyde. Ben yalnızca kendi çalışma tarzımı anlatmak istiyorum. Giovanni buraya en düzgün oyuncuları getirdi ve bir yapı kurdu. Ben yalnızca kollarımı daha fazla açacağım ve alanı genişleteceğim. Değişim, dönüşüm ya da fazlaca büyük bir değişim olmayacak. Çalışacağım her oyuncuyla konuşacağım ve niye ulusal ekibe gelmeleri gerektiğini söyleyeceğim. Ulusal ekipte, bir ülkeyi temsil ettiğiniz için gurur duyulması gereken bir şey. Eğlenmek için geleceklerse bu yanlışsız bir mantalite değil. Biraz evvel ulusal ekibin tişörtünü gördüm ve ona dokunmak heyecan verici. Şayet bunu yansıtabilirsek her şey daha kolay olacak. Bunu yansıtıp muvaffakiyetler kazanmak istiyorum” sözlerini kullandı.