Yasemin Adar Yiğit, ikinci defa dünya şampiyonu

Adanali

Active member
Sırbistan’ın naşkenti Belgrad’da gerçekleştirilen tertibin beşinci gününde Yasemin, finalde Mısırlı güreşçi Samar Hamza ile karşılaştı.

Stark Arena’daki günün son karşılaşmasında rakibini 6-0 mağlup eden ulusal güreşçi, mesleğindeki ikinci dünya şampiyonluğunu elde etti. Yasemin, Fransa’nın başşehri Paris’te 2017’de yapılan Dünya Şampiyonası‘nda da altın madalya kazanmıştı.

Dünya şampiyonu tek Türk bayan güreşçi olan Yiğit, Belgrad’da ikinci cinste Kazak Gulmaral Yerkebayeva’yı 10-0 teknik üstünlükle, çeyrek finalde Japon Yuka Kagami’yi 4-2, yarı finalde de Ekvadorlu Genesis Reasco Valdez’i 4-3 yenmişti.

Yasemin Adar Yiğit, bu yıl Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de 5. Avrupa şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Tokyo Olimpiyatları‘nda üçüncülük kürsüsünde yer alan Yasemin, olimpiyatlarda madalya alan ilk Türk bayan güreşçi olarak tarihe geçmişti.

Türkiye, Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda beşinci gün sonunda 3 altın ve 3 bronz olmak üzere 6 madalyaya ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yasemin Adar Yiğit’i telefonla tebrik etti

Yasemin Adar Yiğit’i tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya şampiyonu oldun. Biz de arkadaşlarımızla çalışmadaydık, izledik. Tebrik ediyorum. O boyunduruğu başta atsaydın daha da rahat olacaktı. İkinci dünya şampiyonluğunu alman bizleri keyifli etti. Tebrik ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Yasemin Adar Yiğit’i telefonla tebrik etti https://t.co/17JCurzwt4 pic.twitter.com/5nl5quA4Qd

— Sputnik Türkiye (@sputnik_TR) September 14, 2022

Yasemin Adar Yiğit ise, “Cumhurbaşkanım burada Türk hanımın gücünü gösteriyoruz. Nene Hatun’ların, Şerife Bacı’ların gerisinden geliyoruz. İnşallah en yakın vakitte sizinle görüşmek isteriz. Yarın inşallah Buse Tosun arkadaşımız var. O da fazlaca hoş maçlar yapacağına inanıyorum” formunda konuştu.