Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’ye karşı yaptırım listesi hazırladık

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Miçotakis, geçen hafta vefat eden Avrupa Parlamentosu Lideri David Sassoli’nin anısına düzenlenen merasim daha sonrası Avrupa Halk Partisi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda açıklamalarda bulundu.

“David Sassoli’ye hürmet etmenin benim için bir nazaranv olduğunu hissettim” diyen Miçotakis, “Geçen Mayıs ayında, Yunanistan’ın Avrupa Ekonomik Topluluğu’na iştirakinin 40. yıldönümünü kutlamak için bizimle olduğu vakti, Atina’daki varlığını ağır bir hisle hatırlıyorum” tabirini kullandı.

Miçotakis’in gündeminde koronavirüs pandemisi, yükselen genel fiyatlar ve güç artırımları, göç sorunu, Yunan-Fransız stratejik işbirliği ve Avrupa’nın güç arzı üzere hususlar vardı.

Yunan Başbakan Türkiye’ye yönelik ise, “Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik siyasetinde esaslı bir değişiklik olmadığının şuurunda olmalıyız. Bu niçinle, dostluk eli uzatarak bu iki etaplı yaklaşımı benimsedik. Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı saldırgan bir tavra geri dönmesi durumunda kullanılabilecek bir dizi kısıtlayıcı tedbir hazırladık” dedi.

Miçotakis, ‘Doğu Akdeniz’in Avrupa’nın güç arzının anahtarı’ olduğunu belirterek, şu sözleri kullandı:

“Doğu Akdeniz, Mısır’dan ihraç edilebilecek LNG formundaki doğalgaz üzere alternatif güç kaynaklarının araştırılması açısından fazlaca daha değerli hale geliyor. Mısır ile bizim durumumuzda olduğu üzere Afrika ile elektrik orta ilişkilerini da etkin olarak teşvik ediyoruz.”