81 ili tek nefeste sayarken tanındı: Tüm vilayetlerin telefon kodlarını da ezbere biliyorum

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Kocaeli’nin Kandıra ilçesine doğan 45 yaşındaki Barış Gökdemir, çabucak hemen 17 yaşındayken üniversite senelerında plakaları ezberlemeye başladı.

Vakit içerisinde kendisini geliştiren Gökdemir, 24 yıl evvel öğretmenlik nazaranvine başladığında da ise öğrencilere matematiği sevdirmek için 81 vilayetten özel kod geliştirdi.

Matematik dersinde öğrencilerin zorlandığı hususları, kent isimleri sayarak anlatan, bu sayede öğrencilere matematiği sevdirdiğini söyleyen Gökdemir, hem plakaları tıpkı vakitte kent isimlerini süratlice okumaya başladı. Yaklaşık 15 yıldır tek nefeste 81 ili sayan Gökdemir, tüm kentlerin telefon kodlarını da ezbere bildiğini anlattı.

2017 yılında sınıfta ders anlatırken bir daha 81 ili sayan Gökdemir, öğrencisi tarafınca kamera ile kayda alındı.

Öğrencisinin manzarayı YouTube’ye yüklemesiyle tanınan Barış Gökdemir, geçtiğimiz günlerde de bir reklam sinemasında oynadı. Barış Öğretmen, kısa müddette herkes tarafınca sevilen kişi haline geldi. Öğretmenlik nazaranvi boyunca sayısız öğrenciye matematiği sevdiren, veliler tarafınca takdir toplayan Barış Gökdemir, 24 yıllık bakılırsavi boyunca 30’un üzerinde matematik öğretmeni, tabip, mühendis ve avukatlar yetiştirdi.

‘Yaklaşık 15 yıldır da tek nefeste sayabiliyorum’

Üniversiteyi 17 yaşında kazandığını anlatan Gökdemir, “Vilayet haricinde üniversiteyi kazanınca güya yurt dışına çıkmış üzere plakaları merak ettim ve ezberledim. Tek nefeste okuyacağım diye bir koşulum ve gayem yoktu. yıllar daha sonra öğretmenliğe başlayınca öğrencileri sınıfta sayarken 1-2-3 yerine Adana, Adıyaman, Afyon biçiminde yoklama almaya başladım. Daima bu türlü sayınca belleğime yerleşti, bu türlü saymayı öğrencilerime de öğrettim. Yaklaşık 15 yıldır da tek nefeste sayabiliyorum. Bu yetenekle öğrencilerimizin sempatisini kazandık. Onların derse daha hayli ilgi duymasına vesile oldum. Matematik dersinin sempatik bir ders olduğunu öğrencilerime ispatlamış oldum. Öğrencilere matematik formülü öğretirken esprili sözlerle kimi vakit şiirsel sözlerle de dersi sevdirdim” dedi.

Çok fazla olumlu reaksiyon aldığını söyleyen Gökdemir, “Herkese teşekkür ediyorum. Duygulanmamak elde değil. Vatandaşları hayli seviyorum. Örneğin 5-10 yaştaki çocuk beni gördüğünde ‘Bayburt’u da saydın mı?’ demişti. Onun yüz tabirini görmek hakikaten dünyalara değer” diye konuştu.

Tüm vilayetlerin telefon kodlarını da ezbere bildiğini vurgulayan Gökdemir, “Ama onları tek nefeste söyleyemiyorum” dedi.

Allah vergisi bir yetenek olduğunu söyleyen 70 yaşındaki anne Gülbin Gökdemir, “Hak şeyleri hayreyler, zannetme ki gayr eyler, Mevla neyler, neylerse hoş eyler. Barış küçükken havale geçirmişti daha sonrasında tabiatıyla mi Allahtan mı bu biçimde yetenekleri olduğunu gördük. Diğer yetenekleri de var. Org çalar, Mevlit okur. Oğlumun herkes tarafınca hoş tanınması beni gururlandırdı ve keyifli etti. Çok hoş bir yeteneği var, huyu da hoştur. Allah herkese bu biçimde evlat nasip eylesin” şeklinde konuştu.

Oğluyla gurur duyduğunu söyleyen 73 yaşındaki baba İbrahim Gökdemir, “Barış, 24 yıllık öğretmen olmuş, ne memnun bize. Biz okuyamadık lakin çocuklarım okusunlar diye üstlerinde epey durdum. Çocuklarıma ‘ceketimi satarım ancak sizi okutmaya çalışırım’ derdim. Barış’ın rahatsızlığı niçiniyle ben tıp okumasını istiyordum lakin o matematiği sevdi ve matematik öğretmeni olacağını söylemiş oldu. Öğretmen olduğu için hiç pişman değilim. Kaç talebeler yetiştirdi. Çarşıda eski öğrencilerini görüyor ve gelip bize mühendis, öğretmen avukat, tabip olduklarını söylüyor ve gururlanıyor, biz de epey gururlanıyoruz. Barış öğretmenliği fazlaca seviyor, öğrencilerini epeyce seviyor, biz de Barış’ımızı epeyce seviyoruz” sözlerini kullandı.