Ahmet Işık Çebi’den Galatasaray’a hakem reaksiyonu: Bağırmak için geç kaldınız

Adanali

Active member
Spor Toto Üstün Lig’in 11. haftasında bugün saat 20.00’de Atakaş Hatayspor ile yapacakları maç için Hatay’da bulunan Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Vali Rahmi Doğan’ı ziyaret etti.

Ardından Atatürk Caddesi’nde bulunan Kartal Yuvası mağazasına geçen Çebi, burada taraftarlar buluşup hatıra fotoğrafı çektirdi. Ziyaret daha sonrası gazetecilere açıklama yapan Lider Çebi, Hatay’dan düzgün bir sonuçla geri dönmeyi istek ettiklerini söylemiş oldu.

Çebi, Hatay’daki dünyaya örnek olacak müsamahanın spora da yansımasını diledi.

Son günlerde hakemlerin hayli konuşulmasıyla ilgili soru üzerine Çebi, “Hakemlerle ilgili müsamaha olmaz. Hakemlik kurumu kıymetlidir. Adalet dağıtır. Adaleti dağıtamayanlara müsamaha olmaz. Benim bahsetmiş olduğum müsamaha taraftarın birbirine yapacağı hoşgörüdür” diye konuştu.

Dün Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek’in ve daha evvel de Adana Demirspor Kulübü Lideri Murat Sancak’ın hakem kararlarıyla ilgili açıklamalarının olduğunu hatırlatan Çebi, şöyleki devam etti:

“her insanın oluyor. Ben bunu bir sene evvelden söylemiş oldum. ‘Bu hakem arkadaşlarımızı değiştirelim’ dediğimde, hakemlere bunu kötülük manasında söylemedim. Bir kan ve hava değişikliğinde yarar vardı. Maalesef gidenleri yeniden geri getirildiler. niye geri getirildiler bilmiyorum. Biz değişsinler dediğimizde, ‘Bu uygulama yapıldı.’ denildi. Hakemlerin birçoğunun nazaranvlerine son verilerek yeni hakem arkadaşlarla yola devam edilirken birden teğe yeniden bu hakem arkadaşlar geri getirildi. Bunun yanlışsız olmadığını söylemiş olduğimde, öteki kulüplerden birçoğu ‘Belki yapılmalıydı lakin vakit içindema olarak bu yanlışsız değil, dönem bittikten daha sonra’ dediler. Eski hakemler dönem bittikten daha sonra devam etti, fakat kimse sesini çıkartmadı. Artık herkes veryansın ‘yandım anam’ diye bağırıyor, lakin geç kaldılar. İnşallah toparlarlar.”

‘Bu Beşiktaş-Galatasaray maçına umarım yansımaz’

Önlerindeki Galatasaray maçına değinen Çebi, şunları kaydetti:

“Önümüzde Galatasaray ile Beşiktaş maçı da var, epey hassas olunması gereken bir müddetç. Artık Galatasaray haksızlığa uğradığını argüman ederek serzenişte bulunuyor. Muhtemelen onların da canları yanmıştır. Anlayışla karşılıyorum fakat bunun Beşiktaş-Galatasaray maçında hakemleri yanlış yönlendirebilecek, ödün verebilecek, yapılan kusurların telafisinin şeklen yahut kasıtlı olarak yapacakları bir maç olmamasını diliyorum. Her iki taraf için de maç bittiğinde hakemlerden şikayet etmedikleri bir maç olmasını diliyorum. Birinin bugün canı yandı deyip, eyyamcılık yapıp öteki maçta ötekine sahip çıkmak üzere bir sonuçla umarım karşılaşmayız. Yani eyyamcılığa gerek yok. Hakemler her maça, birisinin kusurunu bir öteki maçta düzeltecekmiş mantalitesiyle alana çıkmamaları lazım. Bu Beşiktaş-Galatasaray maçına umarım yansımaz. En değerlisi de bugün diğerine yapılan haksızlığa müdahale etmez, taraf şayet olmazsanız, yarın bunlar size de yapılabilir. Onun için kulüp liderleri bugünden daha sonra umarım şapkalarını öne koyar. TFF lideri da benim 1-2 yıldır söylemiş olduklerime umarım kulak verir.”