AK Partili Yayman: Tıbbi kenevirin özgür bırakılması için kanun teklifi sunacağız

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Hürriyet muharriri Bayer, yazısında tıbbi kenevir konusunda uzman olduğunu söylemiş olduği, Türkiye’de birinci tıbbi kenevir şirketi TURCANNABİS’i kuran Dr. Hüseyin Demirtaş ile yaptığı görüşmeye yer verdi.

Kenevirin tıp alanında kullanıldığı örneklere yer veren Demirtaş, şirketini Almanya niye Kanada’dan almak yerine Türkiye’yi medikal kenevir ekim üssü yapmasın?” kanısıyla yola çıkarak kurduğunu tabir etti. Demirtaş, “Almanya’da toprak ve iklim kaidelerinin olumsuzluğu, güç ve emek masraflarının yüksekliği niçiniyle Almanya kenevir ekimine girmek istemiyor. İşte bu niçinle bunun Türkiye için bir piyango bileti üzere avantaj olduğunu gördüm. Saray başta olmak üzere TBMM’deki partilere ‘Kenevir trenini kaçırmamak için acil hareket planı şart’ başlıklı 15 sayfalık raporumu ulaştırdım. Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yalman bana ilgi gösterdi ve üzerinde daha fazlaca çalışmamı ve takım oluşturmamı istedi” sözünü kullandı.

Bayer, yazısının devamında AK Parti’nin tıbbi kenevir konusunda yasa hazırlayacağını söylerken, AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın tabirleri aktardı.

Bayer, şu sözleri kullandı:

“AKP iktidarı, tıbbi kenevir yasasını hazırlarken Doç. Dr. Yayman, ortalarında milletlerarası ün ve deneyime sahip uzmanlarla çalışacaklarını bildiriyor ve ‘önümüzdeki günlerde tıbbi kenevirin özgür bırakılması için kanun teklifini sunacaklarını’ belirtiyor. Yayman, Müracaat Kurulu’nun başına Türkiye’nin birinci radikal kenevir teşebbüsü (startup) olan Türk Cannabis Medikal Bitkileri’nin kurucusu ve sahibi, kenevir uzmanı Dr. Hüseyin Demirtaş’ın geleceğini belirtiyor. Müracaat Kurulu’nda ayrıyeten dünyanın en büyük ikinci medikal kenevir şirketi olan Tilray Inc.’de 4.5 yıldır üst seviye yönetici olarak çalışan İstanbul doğumlu Musevi Türk vatandaşı Cemi Vur; annesi Türk, babası Arap, Ürdün kökenli, Bonn’da yaşayan tıp hekimi ve kenevir uzmanı Dr. Khalid Salim; Amerika’da yaşayan ve 15 yıldır medikal kenevir üzerinde çalışmış olan Ebubekir Erdal Kasa üzere isimlerin yer alması bekleniyor.”