Ali Koç: ‘Bırak git’ şeyi var ya, bunların hepsini inceliyoruz, yüzde 49.7’si Norveç’ten bot hesap

Adanali

Active member
Fenerbahçe Spor Kulübü Lideri Ali Koç, Gazeteciler Günü’nde basın mensuplarıyla bir ortaya geldi.

Enteresan bir dönem geçirdiklerini belirten Koç, “Sadece biz değil, ligde enteresan bir dönem oluyor. Dönemin ne kadar garip geçtiğinin en hoş örneği, üç ekibin da teknik yöneticisinin olmaması. Türkiye’de sabır yok. Yabancı hoca olduğunda kolay değil, daha gelmeden yerden yere vurmaya başlıyorlar. Daha 4. hafta 9-10 puan, burada başladı, hoca değişikliğine gitmek zorunda kalmak bizim için hayal kırıklığı oldu. Yabancı hoca olmak kolay değil. Türk hoca olursun 7 maç kaybedersin, sabretmek gerek der, tıpkı adam bir yabancı hocayı yerden yere vurabiliyor. Bu işin maliyeti de var. Ben bir daha de getirdiğimiz hocanın düzgün bir hoca olduğuna inanıyorum. Ama kaideler o denli bir noktaya geldi ki değişime gitmek zorunda kaldık. CV’ye baktığın vakit geçmişte muvaffakiyetleri var. Buradaki çalışma saatlerine, tesis etmek istediği sistemle hayli yanlışsız yoldaydık. Trabzon maçından daha sonra ne olduysa, bir kere daha 8-9. haftadan daha sonra inişe geçtik. Bu sene yalnızca biz değil Avrupa’da maç yaptığımız rakiplerimiz de üç günde bir maç yapmanın zahmet oluşturduğunu söz ettiler. 3-4 günde maç trafiğini kaldıracak takım derinliğine sahip olunması gerek. Bana sorarsanız kayıt üzerinde ya 1 ya 2 derim Fenerbahçe’nin şu anki takımına. Ancak tam grup olabildik mi? Oluyorduk, Trabzonspor maçında tılsım bir biçimde kaçtı. Kırılma maçı, hatırlarsanız domine ediyorduk, 1-0 öndeydik. daha sonra garip bir kırmızı kart daha sonrası, daha sonra 83’e kadar dayandı grup. Kırılma maçlarından bir tanesi odur. Bu sene gerçek manada makus oynadığımız Konya maçıydı. Alanya’ya burada top göstermedik, o maçtan mağlup ayrılmamız olağanüstü olay. Kayseri ile 4 direk 1 penaltı Kayseri ile 2-2 birliktee kaldık. Niçin bu statta bu kadar külfet yaşıyoruz? Geçen seneye dönelim birebir grup tıpkı hoca deplasmanda rekor puan aldık, iç alanda rekor puan kaybettik. Ne hikmetse burada zorlanıyoruz. Bu mazeret değil, Trabzon da yeterli bir sene geçiriyor. Kazanma alışkanlığı vardır, o alışkanlığı yakaladınız vakit. Büyük ekiplerde da tam karşıtı olabiliyor, o özgüven çabuk gidebiliyor“ dedi.

Hakem sorunu

Türk hakemleri hakkında konuşan Lider Koç, “Hakemlerden şikayet etmeyen kulüp, öbürn söyleyin. Niyetten bağımsız standart performans o kadar düştü ki, artık kanıksamaya başladık. Anadolu gruplarının maçlarını epeyce fazla seyredemiyoruz, uzun uzun tartışılmıyor. 5-6 hafta daha sonra kritik haftalar başlayacak, daha problemli bir durum. Sistem inanç tesis edemiyor. İrade, istek, dilek var ise bu sorun çözülür. Birinci sefer irade olduğunu görüyoruz, göstermelik irade olmamasını diliyorum. Dünya çapında isim yapmış bir hakem danışman olarak tutuldu. Benzeri bir çalışmayı Belçika Federasyonu ile yapmışlar, 64 tavsiye vermişler ve birebir uygulanmış. Bu açıdan bakarsak tünelin sonunda ışık var. Konuştuklarımızın yarısı gerçekleşirse büyük ümit var. Çok heyecanlandırıcı fikirler ortaya konmuş, olabilirse hepimiz için bir ihtilal olur. Soru işareti olan hususlar da var. Konseyler başka olmalı dedik, fiziken taşıdılar. Tam bağımsızlık olamıyor, maaşı federasyon veriyor“ sözlerini kullandı.

Dönemi en güzel kurallarda bitirmek istediklerini söyleyen Ali Koç, “Bu sene enteresan bir sene bizler de bu seneyi mevcut kurallara en güzel yerde bitirmek, Türkiye Kupası’na odaklanmak, mümkünse Avrupa’da bir çeşit atlamak üzerine odaklanmamız gerek. Öbür taraftan bu futbol neyin ne olacağı belirli olmaz. 11 puandan geri gelip şampiyona olduğumuz yıllar oldu. Hem gerçekçi tıpkı vakitte önümüzdeki dönem için gerçek tohumların atılacağı bir periyoda giriyoruz. Hepiniz hocayı merak ediyorsunuz“ biçiminde konuştu.

‘Sosyal medya çeteleri’

Toplumsal medyada daima tenkit altında olmalarını söyleyen Koç, “her insanın bir yoğurt yiyişi var. Bizdeki bir hoca bakılırsavinin son gününe kadar ayrıldığı güne kadar hoca aramayız. İster bunu romantik, ister mantıksız bulun bizim hocamız vazifesinin başında olduğu surece ben bir tane hocayla görüşmem. Kimi arkadaşlar var ya toplumsal medyada bir küme var. Hasan Ali’ye tag çalışması yapacağız, daha sonra bir sürü futbolculara yapıyorlar, futbolculardan telefon, ipad alıyorlar. Bu bize sökmez. Burada devamlı bu mevzu işleniyor. Bizim yoğur yiyişimiz bu biçimde. Kimsenin sorgulayamayacağı bir hoca gayem varsa o da sonraki gün olmuyor. Olursa demek ki görüşmelerin geçmişi var demektir. Benim için de ayrılık sıkıntı bir şey fakat ayrılmak zoruyduk. Biz hangi hocayı getirirsek getirelim birileri daha gelmeden yerden yere vurmaya başlar. Kovid’in ezası şu oldu, bu işler Zoom’la telefonla bitecek işler değil. Konuşursun, istişare edersin, tıpkı frekansta mıyız bakarsın, iş o denli bir noktaya gelir ki yüz yüze oturalım dersin. Yüz yüze de beklentilerini, sonlarını paylaşırsın. örneğin bir tane hoca var para puldan evvel yapısal hususları konuşmak istiyor. En korktuğum şuydu, devlette risksiz olup, olumlu çıkıp seyahat edememek. Çok şükür dün geç vakit de olsa negatife döndüm. Yarın birkaç ülke seyahati başlıyor. Niçin bu değerli? Şunu net söyleyebilirim bizim seçeceğimiz hoca A, B, C, bu vakitten dönem sonuna kadar geçecek periyodun de nasıl geçeceğini belirleyecek. X hoca olursa bu devri diğer türlü, Y hoca olursa bu devri öteki türlü geçireceğiz. Gönül ister ki en ülkü model, yeni hoca aldığınızda ne oluyor, Sözilk öncesi hazırlıklar falan, bizim başımızdaki hayal ettiğimiz modelde artık gelirse grubu hazırlamak için 6-7 ayı var. Lakin muhakkak kalibredeki hocalar da dönem ortasında gelmeye sıcak bakmıyorlar. Bizim başımızdaki hocaların somut tercihleri haziran. Bu da Fenerbahçe ve Türk futbolu için de bir birinci olur. Haziranda gelecek hocayı şimdiden belirlemek. O isme nazaran kalan 3,5 ayın nasıl yönetileceğini kararlaştırmak en ideali haziranda çalışacağın hocanın artık başlamasa da bu geçiş devrine liderlik, rehberlik etmesi. Bilmem ne ne yazmış, eski yönetici profilinde Aziz Yıldırım devrini kast etmiyorum, yönetici olmak isteyip olamayan bir sürü tip var, beni kimi destekleyenler var kerhen destekliyor. Aziz Yıldırım’ı yenemeyiz fakat Ali Koç gelsin onu devirir niyetinde olan tipleri biliyoruz. ‘Ali Koç bırak git’ şeyi var ya bunların hepsini inceliyoruz. Yüzde 49.7’si Norveç’ten bot hesap. Onların basında ayakları var, bunlar organize çeteler. Norveç’te ne kadar epeyce Fenerbahçeli varmış. Bundan etkilene samimi taraftarlarımız da var. Yiyeceğimiz baskıyı yedik, kapsamlı bir basın toplantısı yapacağız. Taraftarlarımızın haklı serzenişleri var, ona da hürmet duyuyorum. Baht bir yerde dönecek, bu biçimde gitmeyecek. Fenerbahçe taraftarı her vakit kızabilir, birinci kere olmuyor ancak birinci kere olan birtakım şeyler var. Fenerbahçe taraftarı kendi alanında üç üç üç ne oluyor. Belli bir küme beşerler var birinci kez bu dönem maça gelmeye başlamışlar. Fitili ateşleyen onlar. Görüyoruz kameralardan“ diye konuştu.

Ali Koç son olarak hoca çalışmaları ile ilgili ise, “Bizim tercih ettiğimiz şahıslar haziran ayında gelmeyi tercih ediyorlar“ sözünü kullandı.