Altay tankındaki Alman ambargosu Güney Kore ile aşılabilir mi?

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
İsmini Türk Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’nu komuta eden Fahrettin Altay’dan alan Altay tankının birinci prototiplerini Otokar üretmiş, 9 Kasım 2018’de ise seri üretim mukavelesi BMC ile imzalanmıştı.

K2 Black Panther tankının geliştiricisi Güney Kore’nin Rotem firmasından dayanak alınarak prototipleri ortaya çıkarılan Altay tankında birinci vakit içinderda Alman MTU şirketinin ürettiği motor ve RENK şirketinin ürettiği transmisyon kullanılması planlandı. Prototip üretimleri de bu sistemler ile gerçekleştirildi. Fakat seri üretim kademesi için gerekli olan güç sistemleri, Alman hükümetinin ambargosuna takıldı. Türkiye’nin Suriye’nin kuzebir daha yaptığı askeri operasyonlar ambargonun gerisinde yatan niçinlerin başında geliyor.

Almanya ambargosuna karşı Güney Kore formülü

Altay için yerli motor üretim çalışmaları çabucak hemen istenilen düzeye gelmediği için Türkiye’nin aradığı orta tahlilde Güney Kore formülü üzerinde çalışılıyor.

Bu kapsamda test için Güney Kore’den Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motoru ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımanı getirildi. Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir de Eylül ayında Güney Afrika’nın başşehri Pretoria’da düzenlenen Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı’nda Altay tankının son durumuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kore’den temin edilen güç gurubunun teslim edilmesinin akabinde BMC tarafınca geliştirilme faaliyetleri süren Altay tankına monte edildi ve güç gurubunun performans testlerine başlandı. Güç gurubu üzerinde kimi değişiklikler yapmamız gerekiyor. Tedarik mutabakatı imzalanır imzalanmaz Altay tanklarının seri üretimine önümüzdeki yıldan itibaren başlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güney Kore’nin güç kümesinin Altay tankı üstündeki entegrasyon ve testi tamamlanırsa T0 olarak isimlendirilen seri üretim mutabakatı imzalanacak ve mukavele kapsamında 24 ay daha sonra seri üretim birinci tank teslim edilecek.

İlk tank 2023’te teslim edilecek

Bu kapsamda BMC Savunma Genel Müdürü Mehmet Karaaslan da Habertürk muharriri Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamada, “2023 yılı ortasında 2 prototipi TSK’ye teslim edeceğiz. Aslında bunlara prototip demek de epey hakikat değil. Bunlar TSK’ya vereceğimiz birinci 100’lük teslimatın birinci iki tankı da diyebiliriz. Bunlar TSK tarafınca arazi şartlarında test edilecek. Birinci verdiğimiz prototiplerin TSK denemeleri 3 yıldan fazla sürmüştü fakat bu o kadar sürmeyecektir. Onay geldikten daha sonra da birinci partinin geri kalan 98 tankını vereceğiz” açıklamasında bulundu.

‘Güney Kore güç kümesindeki meşakkatler çözülmeye çalışılıyor’

Savunma sanayi araştırmacısı Anıl Şahin
, Sputnik’e Altay tankında Güney Kore ile yapılan işbirliğini kıymetlendirdi. Şahin, Güney Kore’nin güç kümesinde çeşitli teknik zahmetler olduğuna dikkat çekiyor:

“Güney Kore hâlihazırda kendi ürettiği tanklarda da Alman üretimi motor ve transmisyon kullanıyor. Kendi motor ve transmisyonunu da uzun müddettir geliştiriyor ancak motor ve transmisyonda külfet çıktığı biliniyor. Bir taraftan bunları düzeltirken bir taraftan da Alman güç kümesi ile kendi tanklarının üretimine devam ediyordu. Türkiye için de aslına bakarsan Almanya, Türkiye’ye güç kümesini vermiyor. Ambargo uyguluyor. Altay tankı da Güney Kore’nin K2 Black Panther tankının gibisi olduğu için bu tankın güç kümesi Altay tankına da uyumlu. Burada Türkiye’nin acil muhtaçlığı olduğu için Güney Kore’den güç kümesi alındı. Altay’a entegresinin akabinde güç kümesindeki ıstırapların bir arada çözülmesi konuşuldu. Zira Güney Kore eninde sonunda bu sorunu çözmek durumunda ve Türkiye üzere bir partneri de kaçırmak istemezler. Şu anda bu güç kümesi Altay’a entegre ediliyor. Birkaç kasvet var onların tahlili için uğraşılıyor. Türkiye’nin ulusal güç kümesi gelene kadar tek tahlil yolu da Güney Kore’den ithal edilmesi olarak görünüyor.”

‘Türkiye ve Güney Kore birlikte epeyce uygun işler çıkarabilir’

Şahin, Türkiye ve Güney Kore’nin savunma endüstrisinde geliştirebileceği işbirliğine dair ise şunları söylemiş oldu:

“Güney Kore ve Türkiye biroldukça pazarda rakipler. Son periyotta Güney Kore ihracat konusunda öne çıkıyor. Geçmişte Türkiye ve Güney Kore’nin uygun işbirlikleri oldu. Fırtına Obüs’ler konusunda örneğin Güney Kore’den teknoloji transferi yapılarak lisans altında üretildi. Bu iki ülkenin epeyce yeterli iki partner olma potansiyeli var. Fakat anladığımız kadarıyla Güney Kore biraz daha tek başına ilerliyor. Zira ABD’den önemli ölçüde teknoloji transferi alıyor. Fakat bilhassa füze ve havacılık alanında Türkiye ve Güney Kore birlikte hayli güzel işler çıkarabilir. Güney Kore de buradan güzel bir finansal getiri sağlayabilir. Örneğin onların KF-X uçağı projesi ile Türkiye’nin Ulusal Muharip Uçak projesinde işbirliği olabilirdi fakat Güney Kore tarafı bunu tercih etmedi. Sonuç olarak ortak noktada birleşebilecek ve işbirliği yapılabilecek proje sayılarımız fazlaca fazladır.”

Kaç tank üretilecek?

BMC birinci kademede, 40 adet Altay-T1 ve 210 adet Altay-T2 olmak üzere toplam 250 adet Altay tankının üretimini gerçekleştirecek.

Proje kapsamında; birinci seri üretim tank, T0+24’üncü ayda teslim edilecek ve Altay-T1 teslimatları T0+39’uncu ayda bitirilecek. Altay-T1 konfigürasyonundaki tanıtım tankının, T0+18’inci ayda tamamlanması da daha sonradan kontrata eklendi. Birinci Altay-T2 tankı ise T0+49’uncu ayda teslim edilecek ve T0+87’nci ayda 250 adet tankın teslimatları tamamlanacak.

Edinilen bilgilere göre; Altay-T1 modelinde Aselsan’ın Akkor (Aktif Müdafaa Sistemi) ve Roketsan’ın ERA zırh tahlili kullanılacak. T2 modelinde ise geliştirilmiş zırh sistemi, tecrit edilmiş gövde mühimmat konfigürasyonu, lazer güdümlü tank topu atış yeteneği, mürettebat eğitim modu, taşınabilir gizleme ağı yetenekleri Altay tankına kazandırılacak. T3 modelinde ise insansız kule kullanılarak Altay tankına dünyadaki rakipleri içinde kıymetli bir pozisyon kazandırılacak.