Bendi ne demek TDK ?

Ramiz

Global Mod
Global Mod
TDK (Turk Dil Kurumu) tarafndan yaynlanan Turkce Sozlukte, bendi kelimesinin bircok farkl anlam mevcuttur. Bendi, bir kimsenin veya bir seyin yonunu veya yerini gostermek icin kullanlan bir sozcuk veya kavram olabilir. Ayrca, bir kisinin, seyin veya olayn kendisini durumuna gore degistirebilecegi bir sey olarak da tanmlanabilir.

Anlamlar

TDKya gore, bendi kelimesi bircok farkl anlamda kullanlabilir. Cogunlukla, cogu zaman ayn kavramlar ifade etmek icin kullanlr.

1. Bendi, bir kimsenin veya seyin yonunu veya yerini gostermek icin kullanlr. Bu anlamda, bendi, "buraya," "oraya," "yukarya," "asagya" gibi deyimlerin yerini alabilir.

Ornek: Kap bendi.

2. Bendi, bir kisinin veya seyin kendisini durumuna gore degistirebilecegi bir sey olarak da tanmlanabilir. Bu anlamda, bendi, "durumu," "konumu," "pozisyonu," "yonetimi" gibi kavramlarn yerini alabilir.

Ornek: Calsanlarn bendi degisti.

Kullanm

Bendi kelimesi, sozcuklerin ekleri olarak kullanlabilir, ornegin: bendiyle, bendinde, bendinin, bendileri. Bu tur kullanmlarda, sozcuklerin onune "ben" sozcugu eklenerek kullanlr.

Ornek: Benim yerim bendinde.

Bendi kelimesi ayrca bir sfat olarak da kullanlabilir. Ornegin, "bendi koltuk," "bendi ev" gibi.

Ornek: O, bendi evde oturuyordu.

Bendi kelimesi ayrca sfat olarak da kullanlabilir.

Ornek: Bendi yemekler cok lezzetli.

Bendi kelimesi ayrca bir fiil olarak da kullanlabilir.

Ornek: Ben bendiye gittim.

Bendi kelimesi, diger sozcuklerle beraber kullanlarak da bir anlam kazanabilir.

Ornek: Bendiye gitmek.

Onemi

Bendi kelimesi, Turkce dilinin onemli sozcuklerinden biridir. Anlam oldukca genis ve kapsaml bir sozcuk olan bendi, konusma ve yazl dil arasnda kolayca kullanlr ve gunluk hayatn cesitli ogeleriyle iliskili olabilir.