Berlin etiketi Ucon Acrobatics: geri dönüştürülmüş eski kıyafetlerden yapılmış sırt çantaları

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Üstü açılır “Hajo” sırt çantası modeli, sürdürülebilirlik ve adil üretim koşullarına odaklanan bir Berlin markası olan Ucon Acrobatics'in en çok satan ürünlerinden biridir. Minimalist tasarıma sahip omuz çantaları ve sırt çantaları, alışverişten açık hava partilerine kadar her yerde şehirli insanlara eşlik etmesi amaçlandığından yansıtıcı ve su geçirmez gibi çeşitli tasarımlarda mevcuttur. Malzeme esas olarak geri dönüştürülmüş PET şişelerden oluşuyor ancak dizüstü bilgisayar kılıfları ve cüzdanların da dahil olduğu koleksiyonda ileri dönüştürülmüş neopren de kullanılıyor.

Bu yıldan bu yana Ucon Acrobatics, geri dönüştürülmüş giysilerden yapılmış sırt çantaları sunuyor. Çünkü internet sitelerinde de belirtildiği gibi moda endüstrisindeki devasa israfın daha fazla ön plana çıkarılması ve döngüsel ekonomiye doğru büyük bir adım atılması gerekiyor. PET şişelerin iplik için geri dönüştürülmesi artık yeterli değil, çünkü elde edilen ürünler genellikle tekrar şişelere dönüştürülemiyor. 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve ürünleri dünya çapında 500 mağazada satılan şirket, artık üretiminin tamamını kademeli olarak dönüştürmek istiyor.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Ucon Akrobasi: Bagajdan çıkan tişörtlerle başladı

Marka, 2001 yılında Allgäu'da, hem 20'li yaşlarının başında hem de öğrenci olan Jochen Smuda ve Martin Fussenegger tarafından kuruldu. Tutkulu patenciler olarak (Smuda profesyonel bile oldu), başlangıçta sokak giyimini bir araya getirmek istediler ve paten etkinliklerinde arabalarının bagajından tişörtler sattılar. 2008'de ikili, diğer küçük plak şirketleri ve yaratıcı insanlarla daha fazla fikir alışverişinde bulunabilmek için Berlin'e taşındı. Boxhagener Platz'da ısıtılmayan bir mülk buldular ve öğrendiklerine göre burası bir zamanlar ahırdı. Mülkü kendileri bir stüdyoya dönüştürdüler ve şirketin bugün toplam beş çalışanı var.

Artık öncelikli olarak satış ve pazarlamadan sorumlu olan ürün tasarımcısı Fussenegger ve Smuda, 2016 yılında sokak giyimi fikrine tamamen veda etti. Çok fazla rekabet ve: Smuda, “Kar marjları ve indirimlerle ilgili sürekli tartışmalardan bıktık” diyor. Üstelik küçük bir etiket olarak fiyat baskısına dayanamadılar. Kurucu, “O zamanlar sürdürülebilirlik bugün olduğu kadar büyük bir sorun değildi” diye devam etti.

Ucon Acrobatics'in sırt çantaları ve çantaları Avrupa'da değil Çin'de üretiliyor. Üretim tarafıyla ilgilenen Fussenegger'e göre, sentetik malzemelerle çalışmak isteyen herkesin Asya'dan kaçması pek mümkün değil; burada onlarca yıllık deneyim var. “Adil üretim sadece ülkeye bağlı değil. Kendimizi yüksek standartlara adadık ve kalite, çalışma koşulları ve çevre standartları söz konusu olduğunda üretim ortaklarımız da bizimle aynı fikirde” diye devam ediyor Fussenegger. Davranış kurallarına uyumu sağlamak için yılda birkaç kez sahada bulunuyor. Sürdürülebilirlik raporlarını internet sitesinde yayınladılar; ancak sonuncusu 2019 yılına ait.

Martin Fussenegger (solda) ve Jochen Smuda, Ucon Acrobatics'in arkasındaki beyinlerdir.Felix Strosetzki

Malzemelerinin vegan ve PETA sertifikalı olduğu iddia edilen marka, ürünlerinde ve ambalajlarında toksin, ağartıcı, ağır metal ve alerjen kullanmıyor.

Bu arada, eski kıyafetlerden ipliklere geçmek her şey değil: Genel olarak ikisi, kentsel aksesuarları için alışılmadık malzemeler üzerinde çalışmayı seviyorlar. Halihazırda piyasada bulunan kağıt ve mantar sırt çantalarına ek olarak ikili şu anda bisikletçiler için tamamen su geçirmez bir sırt çantası üzerinde çalışıyor.