Burak Elmas: Konutumuzun adresini vererek, eşime, oğluma ve kızıma kadar tehditler ettiler

Adanali

Active member
Gazete Oksijen’den Elif Ergu Demiral, Galatasaray Lideri Burak Elmas ve yöneticisi Elif Uzuner ile söyleşi yaptı.

Söyleşide Burak Elmas, Fatih Terim’le yollarını nasıl ayırdıklarını anlattı.

Terim ile ayrılığın yaşanış biçimi açısından epey hüzün verici olduğunu söyleyen Burak Elmas, “Ben Fatih Hoca’yı insan olarak, Galatasaray efsanesi olarak fazlaca seviyorum. hayatımdaki en travmatik 10 dakikaydı. Hislerim ve aklım içinde gidip geldim. Dilim öbür konuştu, hislerim başka” dedi.

Elmas, yetenekli gençlerle kurulmuş, uzun müddet bir ortada oynayacak ve Galatasaray ile büyüyüp kadrosu uzun mühlet muvaffakiyete taşıyacak bir kadro kurmak istediklerini ve bu proje için Fatih Terim ile anlaştıklarını söylemiş oldu.

Elmas, “18 haftada bu münasebet niye bu noktaya geldi?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Saha sonuçları istediğimiz üzere gitmedi. Avrupa’da önemli manada başarılı bir devir geçirdik ancak Türkiye Kupası ve lig güzel gitmedi. Sonuçlar güzel gitmediği vakit bize tenkit geliyor ancak Fatih Hoca’ya da fazlaca tenkit gelmeye başladı. Galatasaray futbol okulunu kurmak üzere temel konularda önemli bir sabırsızlık vardı bende. kimi vakit şöyleki bir meşakkat olur; saha sonuçları o kadar epeyce baskı getirir ki size uzun vadeli planlarınızı yapamaz hale gelirsiniz, günlük yangını söndürmekle uğraşırsınız.”

Galatasaray Lideri, bu proje için kendisinin yıpranmayı göze aldığını belirterek “Burada ben yıpranacağımı biliyordum. Ancak Fatih Hoca da yıpranınca epeyce zorlanmaya başladık. Her hafta Fatih Hoca’ya da bir sürü tenkitler geliyordu” dedi.

‘Avrupa’da muvaffakiyetin devam edeceğinin garantisi yok’

Burak Elmas, Fatih Terim’in Avrupa Ligi’nde küme birincisi bulunmasına ve son 16’ya kalmasına ait de açıklamalarda bulundu. Elmas şöyleki konuştu:

“Avrupa’da bu yıl muvaffakiyet elde edebiliriz, lakin sonraki yıl Galatasaray o denli bir sistem kurmalı ki devamı gelsin. UEFA’yı almamızın üzerinden 21 yıl geçti. 21 yıldır final görmemişiz. Yani Galatasaray o denli bir sistem kurmalı ki üç yılda bir beş yılda bir Avrupa’da başarılı duruma gelsin. Bu yıl Avrupa’da başarılıyız lakin muvaffakiyetin önümüzdeki senelerda devam ettirilebileceğinin garantisi yok.”

Galatasaray Lideri, Fatih Terim’in “birinci imzam, son imzam” paylaşımına epey üzüldüğünü söylemiş oldu. Elmas, “10 dakikalık konuşma öncesinde düşündüklerim ve konuşmayı yaparkenki hislerimin tanımı yok. Galatasaray Lideri olduğunuz vakit kendiniz için hakikat olanla, kendinizi korumak gayeli hakikat olanla uzun vadede hakikat olan içinde sıkışabiliyorsunuz” diye konuştu.

Fatih Terim ile aldığı ayrılık sonucunı kayınpederi Faruk Süren ile bile paylaşmadığını belirten Elmas, “Fatih Terim’in gölgesinde mi kalıyor Galatasaray liderleri?” sorusunu şöyleki yanıtladı:

“Ben seçildiğim için liderim. İleride yalnızca lider olup olmadığım değil nasıl bir lider olduğum pahalandırılacak.”

‘Evimin adresini vererek tehdit ettiler’

Fatih Terim ile ayrılık sürecinde geçmişten gelen kıymetler bütününün erozyonuna şahit olduğunu vurgulayan Elmas, “Başkana hitabette farklılık oldu. Aileme kadar varan tehditler… Eşime, oğluma ve kızıma kadar tehditler… Kızım tenisçi, kızıma gelen tehditler… Oğlum bir gün dedesiyle anneannesinde kalmak zorunda kaldı. Konutumuzun adresini yayınlayarak tehdit ettiler” dedi.

“Fatih Terim için ortak akıl olma ihtimali var mıydı?” sorusuna Elmas şu cevabı verdi:

“Teklif ettim. ‘Hocam alanda bir değişiklik yapmamız lazım, bunu yapalım. Çok yıpratıyorlar ancak senin futbol aklına ben hayli güveniyorum. Benim yanımda olmanı istiyorum, bu proje için gereksinimim var, bu bir idari projedir. Bunun uygulamasını diğeri yapsın idari olarak da bunun başında sen ol, gel bizim Sportif AŞ’de lider yardımcısı ol’ dedim. Kabul etmedi. Ve son derece uygar halde ayrıldı.”

“Fatih Hoca bir Galatasaray değeri” diyen Elmas konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Belki ben 100 yıl daha sonra hatırlanmayacağım fakat Fatih Hoca, Metin Oktay, Gündüz Kılıç üzere isimler daima hatırlanacak. Fatih Terim Galatasaray bedellerinden bir tanesi. Biz o kıymetlerimizi korumak zorundayız. Lakin bir taraftan da Galatasaray için en hakikat kararları almak zorundaydım.”