Danıştay: Hakan Peker’in ‘Mütemadiyen’ müziğinin radyoda çalınmaması ayrımcılık değil

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Şarkıcı Hakan Peker’in, 2014’te yeni çıkardığı şarkısının kimi radyo kanallarında yayınlanmaması niçiniyle Rekabet Konseyine yaptığı şikayette dava süreci sonuçlandı.

Hakan Peker, 2014’te piyasaya çıkardığı müziği “Mütemadiyen”in, birtakım radyo kanallarında yayımlanmaması suretiyle ses sanatkarları içinde ayrım yapıldığı teziyle Rekabet Konseyine başvurdu. Şikayette, radyo ve televizyonlarda ağır istek alan müziğin, ilgili radyo kanallarında hiç yayınlanmadığı, buna rağmen emsal usuldeki müzikleri yayımlayan radyo kanallarının, sanatçı ve şirketler içinde ayrımcılık yaptığı öne sürüldü. Müziğin radyo kanallarında yayınlanmasının tanıtımı açısından kıymetli olduğu, bilinirliği arttıkça albüm satışının arttığı, müziğin yayınlanmamasının üretimci ve müzikçiler içinde rekabet gücünü azalttığı ve ziyana niye olduğu tez edildi.

‘Radyo haricinde platformlar var’

Rekabet Konseyi, 2014’te, mevzuya ait soruşturma açılmasına gerek olmadığı kararına ulaşarak, şikayeti reddetti.

Hakan Peker’in avukatları, Rekabet Şurası sonucunın iptali istemiyle Yönetim Mahkemesinde dava açtı.

Ankara 17. Yönetim Mahkemesi, Peker Müzik İmal şirketinin açtığı davayı, 2016’da reddetti. Mahkemenin öne sürülen sebebinde, bir sanatkarın yapıtının dinleyiciye ulaşmasında radyo haricinde, CD, dijital müzik yükleme sistemleri, televizyon kanalları, internet siteleri, konserler, reklamlar üzere alternatif platformlar bulunduğu açıklandı.

Dava konusu müziğe teknolojik gelişmelere bağlı olarak epeyce farklı formda ulaşılabildiği, piyasanın hakimi olmayan ismi geçen radyo kuruluşları içinde rekabeti sınırlayıcı muahede olduğu argümanının somut bilgi ve dokümanlara dayanmadığı aktarılan münasebette, bu niçinlerle Rekabet Konseyinin ret sonucunın hukuka uygun olduğu bildirildi.

Mahkeme de ‘Sanatçılar içinde ayrım yok’ dedi

İstinaf kanun yoluna başvurulması üzerine dosya, Ankara Bölge Yönetim Mahkemesine taşındı. Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi de 2017’de, Rekabet Konseyi sonucunın hukuka uygun olduğuna karar vererek, iptal istemini reddetti.

Bölge Yönetim Mahkemesi sonucunın temyiz edilmesi üzerine bu sefer evrak Danıştaya geldi.

Danıştay 13. Dairesi, Hakan Peker’in temyiz istemini reddetti, adap ve hukuka uygun olan Bölge Yönetim Mahkemesi sonucunın onanmasına, kesin olarak oy birliğiyle karar verdi.