Erdoğan: Yıl sonu prestijiyle çift haneli büyüme sayılarına ulaşacağımızı düşünüyoruz

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turkuvaz Medya tarafınca düzenlenen “Türkiye 2023 Zirvesi”ne görüntü ileti gönderdi.

Dünyanın pek sancılı geçen 2 yılın akabinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çabasını artık daha ümitvar bir biçimde sürdürdüğünü belirten Erdoğan, başta sıhhat, ulaşım, eğitim ve ticaret olmak üzere birfazlaca alanda kademeli olağanlaşma adımlarının atılmaya başlandığının görüldüğünü tabir etti.

Erdoğan, global iktisadın geçen sene yaşadığı daralma daha sonrasında yine eski ritmine kavuşmaya başladığını, üretim ve ihracatın arttığını, insan hareketliliğinin bir daha başlamasıyla turizmde de süratli bir toparlanmaya şahit olunduğunu lisana getirdi.

‘Hedeflerimiz çerçevesinde siyasetler üretiyor ve yürütüyoruz’

Aşılamada ve tedavi biçimlerinde kazanılacak mevziiye bağlı olarak bundan daha sonraki sürecin epeyce süratli gelişeceğine inandıklarını söyleyen Erdoğan, şu biçimde devam etti:

“Ancak insanlık salgının sıhhat boyutuna dair sorunları çözdükçe bu sefer salgın kaynaklı farklı meselelerle yüz yüze geliyor. Global enflasyon, tıpkı geçen yılki ekonomik sakinlik üzere bugün insanlığın karşı karşıya bulunduğu en önemli sıkıntıdır. Tedarik zincirlerinde meydana gelen kırılma sebebiyle boş kalan raflar da bir daha bu periyoda damga vuran gerçeklerden biridir. Temel besin ve emtia fiyatlarında yaşanan fahiş artışlar, salgının en çok mağdur ettiği toplum kesitlerinin yükünü daha da ağırlaştırıyor. Bu durum, bilhassa Batı ülkelerinde ırkçılığın, İslam düşmanlığının ve yabancı aykırılığının da artmasına yol açıyor. İktisadımızı, insanımızı ve yurt haricindeki vatandaşlarımızı da etkileyen bu tehditler karşısında Türkiye olarak kendi evvelarimiz, kendi çıkarlarımız ve amaçlarımız çerçevesinde siyasetler üretiyor ve yürütüyoruz.”

‘Ülkemiz yükseliş trendini sürdürdü’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl salgın ötürüsıyla birfazlaca gelişmiş ülkenin aldığı sert önlemlerle iktisatta kontak kapattığını fakat kendilerinin bu biçimde bir yola başvurmadıklarına işaret ederek, bir taraftan salgın önlemlerine riayet ederken öteki taraftan da stratejik dallar başta olmak üzere üretim süreçlerini devam ettirdiklerini belirtti.

Üreten, istihdam eden, ihracat yapan, yatırım yapan insanları güç periyotlarında yalnız bırakmadıklarına dikkati çeken Erdoğan, “Verdiğimiz takviye ve teşviklerle yeni fabrikaların kurulmasını sağladık. Gaziantep’ten Konya’ya, Kocaeli’den Hatay’a, Ankara’dan Adana’ya birfazlaca kentlerimize yeni üretim tesisleri kazandırdık. bu biçimdece ülkemiz 2020’de yüzde 1.8 büyürken, bu yılın birinci iki çeyreğinde yüzde 7.2 ve yüzde 21.7 büyüme oranlarıyla yükseliş trendini sürdürdü. İhracatta tarihimizde birinci kez 212 milyar dolar düzeyini aşarak değerli bir rekora imza attık. Milletlerarası kuruluşlar yüzde 9 kestiriminde bulunsalar da biz yıl sonu prestijiyle çift haneli büyüme sayılarına ulaşacağımızı düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘Devlet olarak önemli düzeyde sübvansiyon yapıyoruz’

Büyük gayelere odaklanırken burnumuzun tabanındaki meselelere da asla gözümüzü kapatmıyoruz” tabirini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Vatandaşımızın her birinin yaşadığı kahırların ve zorlukların farkındayız. Salgın niçiniyle global ölçekte bozulan ekonomik dengelerin yol açtığı maliyetleri içeriye en az biçimde yansıtmak için gereken önlemleri alıyoruz. Tarım mamüllerinde çok yüksek alım meblağları belirleyerek çiftçimizi ve üreticimizi müdafaaya çalıştık. Kamudaki personel ve memurların fiyatlarında yaptığımız artışlarla da çıtayı bir çok yüksek tuttuk. Elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki maliyet satış oranlarında devlet olarak önemli düzeyde sübvansiyon yapıyoruz. Toplumsal yardım sistemimizi aktif biçimde işleterek geliri olmayan ve fazlaca düşük gelirli vatandaşlarımıza dayanak oluyoruz. Kerim devlet anlayışımızın tezahürü olan bu siyasetlere önümüzdeki devirde de devam edeceğiz. Her krizin hem de yeni fırsatlara kapı araladığı gerçeğine uygun biçimde felaket tellallarına prim vermeden, gözlerimizi gayelerimizden bir an olsun ayırmadan Türkiye’yi üretim, ihracat, yatırım ve istihdam temelleri üzerinde yükseltmeyi sürdüreceğiz.”