Fenerbahçe Lideri Ali Koç: Seçimlerin eli kulağında, lütfen bizi siyasete sokmayın

Adanali

Active member
Kalamış’taki Faruk Ilgaz Tesisleri’nde devam eden Fenerbahçe Yüksek Divan Heyeti toplantısında, 9 divan şurası üyesi sırasıyla konuşma yaptı.

Bir üyenin, kaleci Altay Bayındır’a takviye verilmesi gerektiğini söylemesi üzerine ortaya giren Fenerbahçe Yüksek Divan Konseyi Lideri Uğur Dündar, Lider Ali Koç’un teknik direktör Jorge Jesus‘un, Altay Bayındır’a takviye vermesi ve kendisiyle konuşması konusunda tesirli olduğunu bildiğini söylemiş oldu.

Dündar, “Biroldukça branşta şampiyonluğumuzu hiç bir güç engelleyemeyecek. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan Fenerbahçe topluluğu, bir ve bütün olalım. Bu toplantı tahminen de başarılarla dolu dönemin, parmakla gösterilecek bir dönemin toplantısı. İnanıyorum ki her şey fazlaca hoş gidecek” dedi.

‘Biraz rehavet, üstten bakma görüyorum’

Toplantı sonunda bir konuşma yapan Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç da futbol grubunun sergilediği performansa dikkati çekerek, “Hem lig hem Avrupa’da başkanız. Futbolumuz göze beğenilen geliyor. Savaşçı ruh, kadro olmamız, hocamızın duruşu, telaffuzları, futbol anlayışı ve tarzıyla birinci etabı, hem rakamsal olarak tıpkı vakitte ruhsal olarak da bir üstünlükle tamamladığımızı düşünüyorum. Ancak hiç değerli değil, kıymetli olan dönem sonunu üstünlükle tamamlamamız” dedi.

Camianın şimdiden şampiyonluktan bahsetmemesi gerektiğini vurgulayan Ali Koç, “Rica ediyorum şampiyonluğun ‘ş’sinden bile bahsetmeyin. Rakiplerinizle alay etmeyin, fazla havaya girmeyin ancak sizi en büyük inançla inanmaya, ekibi desteklemeye, saha haricinde müdafaaya davet ediyorum. Hepimizin muvaffakiyet yolunda sorumlulukları vardır, bütün topluluğun. Daha gidecek fazlaca yolumuz var. Biraz rehavet görüyorum, üst perdeden bakma görüyorum. Bunları hak edecek bir pozisyonda değiliz. Bu yanılgıyı geçmişte yaptık, lütfen bu yanılgıyı tekrar yapmayalım. Sıkı sıkı kenetlenenim, bilhassa de işler makus giderken. Olağan ki düştüğümüz vakit içinder da olacak. bu biçimdelar en epey size gereksinimimizi olan vakit içinder olacak. Bunu tüm branşlar için söylüyorum” diye konuştu.

Erkek basketbol ekibinin da beklenti ötesinde bir performans sergilediğini ve bir sayı farkla yenildiği Barcelona maçından daha sonra, savaşçı ruhu gördüğü için umudunun arttığını aktaran Koç, “Teknik takım ve oyuncular epey büyük inanmışlıkla çaba ediyorlar. Farklı bir güç var orada. Allah nazar değdirmesin. Yanlışsız yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Başka branşlar içinse konuşmak için epey erken, daha dönemin başındalar” tabirini kullandı.

‘Türk futbolunun adaleti yok’

Galatasaray
‘ın adalet davetiyle ilgili de görüş belirten Ali Koç, şunları lisana getirdi:

“Bir rakibimizin adalet arayışı var. Son 10 senede 5 kez şampiyon olan rakibimizin. 22 Ekim’de haksızlığa uğrayan ekipleri kendi televizyonlarında göstereceklerine yönelik açıklama yaptılar. Biz bu topa girmek asla istemezdik lakin bütün telaffuzları ya bizim ismimizi zikrederek ya da ima ederek oldu. Bu adalet arayışı keşke daima olsaydı. İşler âlâ giderken de bir adalet arayışında olsalardı keşke. İşler aksi giderken istediğiniz vakit, bunu beşerler, adalet değil ayrıcalık arayışı üzere düşünebilirler. Biz de resmi açıklamalarda değindik, hala değiniyoruz; Türk futbolunun adaleti yok. Tahminen minimize oldu, daha güzel olabilir lakin şunu söyleyebilirim; aslına bakarsan evvelki federasyonların niyeti de adalet değildi. Hakemlere en çok biz isyan ettik canı yanan kulüp olarak. Zira bütün hakem imtihanları kaldırılmıştı, keyfi hakemler atayacaklardı oraya. Tahminen bir kadroya yardım eden hakem atanacaktı. Bir operasyon yaşanıyordu ve biz şiddetle karşı çıktık. Vakit gösterecek, gerçek mu değil mi? Fakat genelde aslına bakarsanız problemli bir bölüm, UEFA imtihanlarını geçmekte de zorluk çekiyorlar. 21. yüzyılda yakışıyor mu hakemlerimizin imtihandan geçememeleri? Başarır, başaramaz lakin niyeti güzel federasyonun, bu idarenin. Yeni testler getirdi lakin bu vakit alacak. Bu kronikleşmiş yapı 1-2 senede oluşmadı ki. 20 yılın oluşumu bu. Bunu minimize etmek vakit alacak.”

Fenerbahçe – Medipol Başakşehir maçındaki tartışmalı durumun Galatarasay TV’ye gönderilmesi

Galatasaray’ın daveti üzerine Başakşehir maçındaki bütün otoritelerin penaltı olarak kabul ettiği durum görüntüsünü 24 Ekim’de ilgili kulübe gönderdiklerini vurgulayan Ali Koç, daha sonraki gelişmeleri de şu sözlerle anlattı:

“Allah’ın sopası yok ki, biz de bu adalet arayışından ilham alarak bu durumu gönderdik. Yanıt geldi; ‘yönetim konseyimize talebinizi ilettik’ diye. Beklerdik, bekledik. 4 Kasım’da bir yazı yazdık, ‘bir gelişme var mı’ diye. Karşılık şu; ‘Başakşehir maçındaki konumu edindik. Projemize katkınızdan dolayı teşekkür ederiz. Fakat objektif kıymetlendirme yapabilmek ismine ve Türk futbolunda adalet unsuru için yalnız ilgili maçınızı değil dönem başından bu yana leh ve aleyhe gelişen tüm tartışmalı durumları iletmenizi rica ederiz2. Biz de 10 durum var, onları hazırlıyoruz iletiyoruz.

Bırakın bu dönemi, son 5-10 sene leh-aleyhe bütün durumları masaya yatıralım bakalım ne çıkacak altından. Biz 4,5 yıldır, ‘Türk futbolunda adalet’ diyoruz. İşler âlâ giderken de berbat giderken de. İnşallah federasyonumuz bu yapısal sıkıntıları, çıktığı yolda adresleyebilmek için başarılı olur. Bizim adalet anlayışımız; her insanın eşit koşullarda yarıştığı, rekabette ayrıcalıklandırılmadığı bir ortam. Bizim kendimize inancımız tam. Konumları yollayacağız. İnşallah bizim konumları da değerlendirirler fakat programlarında tek husus Fenerbahçe olabilir bu biçimde giderse.”

‘Bizi amaç alıyorlar’

Bazı basın mensuplarının da Türk futbolunda yönlendirme ve algı işi yaptığını öne süren Ali Koç, “Bunlar ortasında kimileri var, deşifre edeceğim ancak bugün değil. ‘Bip’ denen bir yer vardı, çaba edip kapattık. Yeni kaynak bulmuşlar, yeni bir oluşuma gidiyorlar, kaynağın nereden geldiğini de biliyoruz. Herbiçimde Youtube. İki türlü çalışmaları var. Gaye aldıklarına iftira atarak, algı operasyonları yaparak, palavra bilgiler vererek kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırma, kuşku uyandırma ve kendilerine avantaj sağlama. Bir de yakın oldukları kulübü adeta onların bir sözcüsü, elemanı üzere, onların davasının bir modülü üzere yönlendirme” sözlerini kullandı.

Ali Koç, kendileri bilgi vermedikleri biçimde, manzaraları Galatasaray TV’ye gönderdiklerine dair bir haber çıktığını belirtip, bir gazetecinin ismini vererek, “Mesleğini nasıl yürüttüğünü görmeniz son derece net. Bunun üzere diğerleri var 5-6 tane. Bunlar bizi maksat alıyorlar. Birilerinin buyruğunda gazetecilik kimliği altında çalışan beşerler bunlar” halinde konuştu.

Sürekli TFF’de olduğu, orada sık sık görüşüp kendine avantaj sağladığı, TFF lideriyle Londra’ya gittiği tarafında palavra haberler yapıldığına işaret eden Koç, “Bunlar ahlaksız beşerler. Bunlardan da korunmamız lazım. bunların üzerine çöktüğünüz vakit tahminen de kalkıp, ‘yanlış mı yapıyoruz’ derler. Bunlardan istifade eden kulüpler var ise onlara da ikazım var. Bu o denli bir ilgi ki bu insanların söylemiş olduklerine siz inanmaya başlıyor ve kulübünüzü o denli yönetmeye başlıyorsunuz. Acayip bir çarktır bu. Ortamızda da hala tribünde düşünceler olabilecek ögeler görüyoruz. İnşallah işler düzgün sarfiyat ve istedikleri gayeye ulaşamazlar. En hoş örneği Altay’dı. En küçük şeyde nasıl sesler yükseldi statta? Uyanık olun, otokontrolü sağlayın statta. Elin Portekizli hocasının bunu bize söylemesine, söyletmesine gerek kalmadan lütfen otokontrolü sağlayın” değerlendirmesinde bulundu.

‘Fenerbahçe’nin siyasetle işi olmaz’

Başkan Ali Koç, ayrıyeten ”Fener alayı” yürüyüşü sonunda yaptığı konuşmada söylemiş olduği, “Artık fabrika ayarlarımıza dönmemiz lazım” sözlerinin yalnızca Fenerbahçe ile ilgili olduğunu, öbür istikamete çekmeye çalışanların olduğunu da vurgulayarak, “Seçimlerin eli kulağında. tekrar söylüyorum, lütfen bizi siyasete sokmayın. Fenerbahçe’nin siyasetle işi olmaz. Bizim renklerimizde her bölümden insan vardır ” dedi.

Ali Koç, son olarak, Fenerbahçe akademisi ve altyapıyla ilgili yeni projelerin görüntüsünü salondakilere izletti.