Kırıkkale’de imam ve müezzine ‘zimmet’ soruşturması

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Kırıkkale’de Gürler Camii Dernek Lideri Kenan Doğanülker, imam Ü.U. ve müezzin M.Y.’nin cuma namazı daha sonrası müftülük ismiyle topladıkları paranın bir kısmını 27 Mayıs’ta zimmetlerine geçirdikleri teziyle savcılığa hata duyurusunda bulundu. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, hususla ilgili isimli soruşturma, Kırıkkale Müftülüğü de idari soruşturma başlattı.

Dernek Lideri Kenan Doğanülker, her cuma daha sonrası toplanan paranın tutanakla müftülüğe teslim edildiğini belirterek, “27 Mayıs Cuma günü müftülüğe teslim edilmek üzere 4 bin 50 lira toplanmış. Toplanan para camimizdeki 3 kişi tarafınca tutanakla tespit edilmiş. Ben bu biçimde kent haricindeydım daha sonra bu tutanak imam ve müezzin tarafınca mescitten alınıp, vilayet müftülüğündeki teslim yerine gdolayılmüş. Parayı teslim alan kişi parayı sayarken, paranın eksik olduğunu söylemiş. Onlar da tutanakta yazan 4 bin 50 liranın üstünü çizerek ‘3 bin 650 lira teslim aldım’ diye imza atmışlar. Bu ortadaki 400 lirada bir zimmet hatası var” dedi.

‘Başka yerde nazaranvlendirilmelerini istiyorum’

İmam ve müezzinin hatalı olup olmadığına adaletin karar vereceğini fakat bu süreçte nazaranv yerlerinin değiştirilmesi için müftülükten talepte bulunduklarını kaydeden Doğanülker, “İmamların bu hadiselerden daha sonra hala camimizde tutulması konusunda dernek üyelerimiz ve cami cemaatimiz reaksiyonlu. Bu yüzden en azından adalet tecelli edene kadar imamların buradan alınarak diğer bir yerde nazaranvlendirilmelerini istiyorum” diye konuştu.

Cami cemaatinden Ali Yıldırım ise “Bu olayları duyduktan daha sonra bizler de huzursuz oluyoruz. Kuşku ortasında namaz kılıyoruz. İnsanız, yanılgı olabilir ancak bu olayı saklaması gerçek değil. Para eksik olabilir, bunu dernek liderine söylemesi gerekiyordu. Evrakta tahribat yaptığı için bu bir hata. Bu imam hırsızlık yapıyorsa biz nasıl gerisinde namaz kılacağız, diye aklımıza geliyor. İmamın gerisinde huşu içerisinde namaz kılamıyoruz” dedi.

Cami imamı Ü.U. da dava sürecinin devam ettiğini, bu niçinle açıklama yapamayacağını söylemiş oldu.