Liselilerin ‘roman kahramanları günü’, MEB’e şikayet edildi

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Sakarya’da bir lisede düzenlenen ‘Roman kahramanları günü’, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na (MEB) şikayet edildi.

Hürriyet müellifi İhsan Yılmaz’ın yazısında aktardığına nazaran; Cemil Meriç Toplumsal Bilimler Lisesi’nde son dört yıldır ‘21 Aralık Dünya Roman Kahramanları Günü‘ kutlanıyor.

Kutlamanın okulun edebiyat öğretmeni, şair Ercan Yılmaz’ın yönlendirmesiyle hayata geçirildiğini söz eden Yılmaz, yazısında şu sözleri kullandı:

“Sakarya Cemil Meriç Toplumsal Bilimler Lisesi’nin görüntü ve fotoğrafları toplumsal medyada çok ilgi gördü. Beğenenler oldukçatu lakin eleştirenler de çıktı. Roman kahramanları konusunda bile çabucak kamplara ayrıldık. Kimisi yapılan aktifliği Ulusal Eğitim Bakanlığı’na şikâyet edip “Milli Eğitim’in hedefi ortalama TC vatandaşı yetiştirmektir” diye buyururken, “Lise öğrencisini romanla yetiştirmek fazlaca saçma bir düşünce” diyenler çıktı. Çok büyük takviye de geldi Ercan Yılmaz’a. Edebiyat dünyasından bir hayli isim tebrik bildirisi yayınladı. Kitap okunmuyor diye şikâyet edilen, lisanın yoksullaşmasından sıkıntı yanılan bir devirde öğrencilerin kitap okumasını teşvik eden, daha değerlisi roman kahramanlarıyla empati kurmalarını sağlayan bir şenliği eleştirmek akıl alır üzere değil. Tenkitlere en hoş yanıtlardan biri Oscar Wilde’ın ‘Dorian Gray’in Portresi’nden alıntı yapan bir toplumsal medya kullanıcısından geldi: “Güzel şeylerde yakışıksız manalar bulan bireyler kusurludur. Hoş şeylerde, hoş manalar bulan bireyler kendilerini yetiştirmeye çalışmaktadır. Bunlar için umut vardır. Hoş şeylerde sırf hoşluk gorenler seçkindir. ”Siz bildiğiniz yolda, hoşlukların peşinde festivalinizi yapmaya devam edin Ercan Hoca.”