Mücevher tasarımcısının işi Berlin-Mitte'de nasıl gelişiyor?

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
İnsanlar küçülme hakkında konuşmaktan çekiniyor çünkü bu süreç algılanan değer kaybıyla bağlantılı. Ancak akıllı girişimciler, eğer konuya ustaca yaklaşırlarsa ve piyasa ekonomisinin mevcut durumu tarafından kör edilmelerine izin vermezlerse bunun kısmen geçerli olabileceğini biliyorlar.

Sabrina Dehoff ayrıca yönetilebilir bir çerçevede büyüme gerçekleştiğinde bir işletmenin ne kadar istikrarlı olabileceği konusunda da size çok şey anlatabilir. Berlinli mücevher tasarımcısı 18 yıldır kendi markasıyla çalışıyor ve 2010'dan bu yana kendi mağazasını işletiyor. Bu, özellikle herkesin perakende krizinden söz ettiği bir dönemde çok büyük bir başarı.

Dehoff, Paris'teki ticaret fuarlarına gider ve ürünlerini Japonya ve Amerika gibi uzak yerlere satardı. Ancak 2015'te Paris'te saldırılar oldu ve uluslararası alıcılar uzak durdu. “Sadece stres ve panik vardı. Mali açıdan çok zor bir dönem” diyor Dehoff. Organizasyon ve şirketine duyduğu korku, sinirlerini ve keyif aldığı şeye, yani tasarımcı olarak çalışmaya ayırdığı zamanı elinden aldı.

O zamanlar Dehoff bunu toptan satış işini bir kenara bırakıp mücevherlerini yalnızca kendisi satmak için bir fırsat olarak değerlendirdi; hem kendi Berlin butiğinde hem de online mağazasında. Bunun o zamanlar ne kadar akıllıca bir karar olduğu, birkaç yıl sonra korona salgınının uluslararası ticareti yeniden felç etmesiyle ortaya çıktı. Dehoff gülerek, “Her zaman krizler olur, iş hayatında ne kadar çok kriz yaşadım!” diye haykırıyor.

Mücevher girişimcisi Sabrina Dehoff. Fotoğraf: Markus Waechter

Kişiye

Sabrina Dehoff Mannheim'da doğdu. 1990 yılında Letteverein'de moda tasarımı eğitimi almak üzere Berlin'e geldi. 1996 yılında Londra'daki Royal College of Art'ta yüksek lisans derecesini aldı ve ardından Paris'te Lanvin'de Albert Elbaz'ın yanında çalıştı. 2000 yılında Dehoff, Moschino, Sportmax ve Donna Karan gibi uluslararası müşteriler için kendi moda danışmanlık ajansı “vonRot” ile çalışmak üzere Berlin'e geri döndü. 2006 yılında Sabrina Dehoff, aynı adı taşıyan mücevher markasını “Little Helpers” koleksiyonuyla piyasaya sürdü. 2010 yılında Torstrasse'de ilk mağazasını açtı ve 2017'de Auguststrasse'ye taşındı. Bu güne kadar moda dünyasıyla yakından bağlantılı ve takılarının yanı sıra kıyafet de tasarlıyor.

Bugün bağımsız ve artık mevsimsel ritmi takip etmek zorunda değil. Bir şeyi piyasaya ne zaman sürmek istediğine kendisi karar veriyor. Dehoff, “Eskisinden çok daha organik çalışıyorum” diyor. “Neye ihtiyaç olduğunu görüyorum ve müşteriler de bana ne istediklerini söyleyebiliyor. Daha sonra onların isteklerini bir sonraki tasarım sürecine dahil ediyorum.” Hiperlokal eğilimi takip eden neredeyse arkaik bir prensip, yani yakın çevreye odaklanma.

Dehoff şöyle açıklıyor: “Aynı zamanda performans pazarlamayı, Instagram veya Google'a reklam yerleştirmeyi de denedim, ancak bu çok pahalı, son derece kişisel olmayan bir yöntem ve sonuçta yalnızca Meta para kazanıyor” diye açıklıyor. Bu nedenle artık parayı mağazasında etkinlikler düzenlemek ve müşterileri için meze ve şampanya içeren küçük lansman partileri düzenlemek için kullanmaya karar verdi.

“Parayla içecek güzel bir şeyler almayı tercih ederim. Dehoff, “Çok daha eğlenceli” diyor. “Ben değilim bir büyük oyuncu “Dahası, özellikle sadece burada mevcut olan ve her şehirde bulunmayan bir şey yapmak istiyorum.” Bu aynı zamanda turistler için de harika. Ve aslında, tüm dünyada değil, yalnızca tek bir yerde var olan şeyleri tam olarak özlüyorsunuz. Buna ayrıcalık denir.

fotoğraf Galerisi

Yalnızca Berlin'de mevcut: Sabrina Dehoff'tan moda ve mücevher.

Yalnızca Berlin'de mevcut: Sabrina Dehoff'tan moda ve mücevher.Markus Waechter/Berliner Zeitung

Kaldırım zinciri görünümlü şık Dehoff saç tokaları

Kaldırım zinciri görünümlü şık Dehoff saç tokalarıMarkus Waechter/Berliner Zeitung

İtalyan iplikten yapılmış Crespi elbise: Sabrina Dehoff yaz klasiğine Milano'nun stil ikonu Gabriella Crespi'nin adını verdi.

İtalyan iplikten yapılmış Crespi elbise: Sabrina Dehoff yaz klasiğine Milano'nun stil ikonu Gabriella Crespi'nin adını verdi.Markus Waechter/Berliner Zeitung

İlk “Küçük Yardımcılar” koleksiyonu hâlâ mevcut.

İlk “Küçük Yardımcılar” koleksiyonu hâlâ mevcut.Markus Waechter/Berliner Zeitung

Şeffaflık ve traverten: Mağazanın iç mekanı tasarımcı Till Helmbold tarafından tasarlandı.

Şeffaflık ve traverten: Mağazanın iç mekanı tasarımcı Till Helmbold tarafından tasarlandı.Markus Waechter/Berliner Zeitung

Tüm Sabrina Dehoff halkaları “yuvarlak kare”dir.

Tüm Sabrina Dehoff halkaları “yuvarlak kare”dir.Markus Waechter/Berliner Zeitung

Mağaza, Auguststrasse'de mimar Jörg Ebers tarafından tasarlanan ödüllü şehir evinde yer almaktadır.

Mağaza, Auguststrasse'de mimar Jörg Ebers tarafından tasarlanan ödüllü şehir evinde yer almaktadır.Markus Waechter/Berliner Zeitung

Sabrina Dehoff aslında kırtasiye işiyle çevrimiçi mağazasından daha fazla satış yapıyor. Çünkü insanlar Auguststrasse'deki güzel mağazaya gelmeyi seviyorlar. Orman yeşili mozaik cepheli ev, tüm galerilerin arasında doğru yerdedir. Anahtar kelime de bu çünkü Sabrina Dehoff da bir süredir gerçek takılar yapıyor. Artık gerçek altından yapılmış klasiklerini, küçük kedi ve tavşan maskelerini veya tilkiyi satın alabilirsiniz. Yuvarlak kare şeklindeki önemli yüzükleri de yakın zamanda gerçek elmaslarla süslendi. Sonunda sonsuza dek sürecek Dehoff mücevherleri!

Ancak daha ucuz gümüş ve kostüm takıları da ürün yelpazesinin bir parçası olmaya devam ediyor: “Bazı insanlar benim birden fazla etiket sattığımı düşünüyor” diyor Dehoff. “Yıllar boyunca oldukça geniş bir yelpazeye sahip koleksiyonlar oluşturuldu. Ben her şeyin eklektik olmasını seviyorum, ne sadeliği savunan biriyim ne de her zaman eklektik olmak zorunda değilim.”

Her gün için klasik takılar ve büyük partiler için neredeyse gösterişli büyük boy takılar sunuyor. Sonunda Berlin'e gelmeden önce uzun yıllar Paris'te yaşayan Dehoff, bunu “karışım” olarak adlandırıyor damızlık (ham) ve iyi”. Ancak mücevherlerinin hepsinin ortak bir yanı var: “Mutlu bir şey.” Bu yüzden Dehoff mücevherlerine “iyimser mücevher” adını veriyor.

Ayrıca uzun süredir kıyafet de sunuyor. Burada da İtalyan atık malzemelerinden küçük miktarlarda yaptığı ve adını İtalyan tasarım ikonu Gabriella Crespi'den alan gündelik Crespi elbiseleri gibi klasikler zaten var. Son zamanlarda tişörtler de satışa sunuldu; Dehoff, Franz Arp'ın kesilmiş kağıttan yapılmış bir kolaj türü olan “dekupajından” ilham aldı. Her tişört elle yapılır ve bundan daha sürdürülebilir bir şekilde çalışamazsınız.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Konu açılmışken: Dehoff mücevherlerinin yüzde 90'ını Almanya'da, bir kısmını da Berlin'de üretiyor. “Özellikle pırlantalı gerçek takılar konusunda harika bir kuyumcuya sahibim” diyor. Ve eğer bir şeyin yenilenmesi gerekiyorsa her zaman ona gelebilirsin.

“Mümkün olan yerlerde tamir edip yeniden yaldız yapıyoruz ve taşları ücretsiz olarak yeniden yerleştiriyoruz. Tasarımcı, bunun aynı zamanda sürdürülebilirliğin bir yönü olduğunu söylüyor. Sonuçta bu, yeşil aklama ve sürdürülebilirliği çevreleyen tüm moda sözcüklerden daha önemli. Bu da Sabrina Dehoff'un küçük ama gelişen işini tam anlamıyla bir araya getiriyor.

Sabrina Dehoff. Auguststraße 26a, 10117 Berlin, çalışma saatleri: Pazartesi – Cumartesi, 12:00–18:00, sabrinadehoff.com