NUMMI fabrikası: yazılım geliştirme üzerine bir benzetme

Adanali

Active member

1. NUMMI fabrikası: yazılım geliştirme üzerine bir benzetme

Yazılım geliştirme, teknik zorluklar nedeniyle zor değil, çok fazla insan işin içinde olduğu için zor. Ufkun ötesine bir bakış, diğer sektörlerin bu zorluklarla nasıl mücadele ettiğini ve bu süreçte neler öğrendiklerini gösterir.

Bir otomobil fabrikasıyla ilgili bir hikaye örnek teşkil eder. General Motors (GM), fabrikayı 1962’de Fremont Assembly olarak açtı. Ne yazık ki, hızla feci bir ün kazandı: işçilerin tüm ABD otomobil endüstrisinin en kötüsü olduğu söylendi. Okuldan kaçma gibi alkol de günün emriydi, bu nedenle bazen üretim hiç başlayamıyordu. Aynı şekilde işçiler de üretimi sabote ettiler. Yönetim, işçilerin bakış açısını umursamadı. Ve elbette, seri üretimde sıklıkla olduğu gibi, kalite değil, nicelik söz konusuydu.

toyota üretim sistemi

1984’te tüm işgücü işten çıkarıldı. GM ve Toyota fabrikada bir ortak girişim kurdu. Elbette işçi kiralamak zorundaydınız ki bu zordu. Sonunda, eski GM işgücünün %85’i fabrikalarda çalıştı. Toyota, Toyota Üretim Sistemini öğrenmeleri için bir kısmını Japonya’ya gönderdi. Sonunda tesis, Japonya’daki Toyota fabrikalarıyla aynı üretkenlik ve kusur sayısına ulaştı ve GM’den önemli ölçüde daha iyi oldu.

Toyota Üretim Sistemine sürekli iyileştirme, insana saygı ve uzun vadeli düşünme gibi değerler rehberlik eder. Değerler doğrudan NUMMI fabrikasında da uygulandı: odak noktası ekip çalışması ve kaliteydi. İster yönetimde ister üretimde çalışsın tüm çalışanlar aynı üniformayı giyiyor, aynı park yerlerini paylaşıyor ve aynı kantini paylaşıyordu. Aynı şekilde, işten çıkarmalar, bir teklif takvimi ve oybirliğiyle alınan kararlar olmamıştır.

jidoka

Toyota üretim sisteminin önemli bir parçası jidokadır. “Özerklik”, sırasıyla otonom bir otomasyon veya “akıllı otomasyon” anlamına gelir. “İnsan dokunuşuyla otomasyon”. Herhangi bir anormallik durumunda makine durur. Amaç tam otomasyon değil. Bu nedenle, makinelerin kendileri aksaklıklarla başa çıkabilmelidir. Ancak, bu maliyet-etkin bir şekilde pek mümkün değildir.

Bunun yerine, çalışan temel sorunu tanımlar ve ortadan kaldırır. Bunu yapmak için üretim hattını durdurabilir ve iş arkadaşlarından yardım alabilir. Üretim kesintileri önemli maliyetlere neden olabilir. Elbette, bunu önlemek için önlemler var, ancak üretimi durdurma olasılığı, lens için kalitenin ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

Nasıl gitti…

1998 yılında, ortak girişime rağmen GM, Toyota’nın üretim sistemi fikirlerini yalnızca istisnai durumlarda başka bir fabrikada uygulayabildi. GM, ortak girişimi 2009’da sonlandırdı ve Toyota nihayet 2010’da fabrikayı kapattı.

Her ne kadar bu bir son gibi görünse de kısa bir süre sonra Tesla fabrikasını orada açtı ve bugüne kadar fabrikanın sahibi Tesla’ydı. Ve böylece elektrikli mobilite devrimi bugün bu tesisten başlıyor.

… ve hikayeden alınacak ders

Yazılım geliştirme için bu hikayeden birkaç ders çıkarılabilir:

• Toyota’nın üretim sisteminin temeli çeşitlilik içeren bir kültürdür. Daha iyi kalite, üretkenlik ve stok azalmasına yol açar. Bazı otomobil üreticileri neden ve sonucu birbirine karıştırarak kaliteyi doğrudan yönetmeye çalıştı. Kültür, Toyota Üretim Sisteminin başarısını yönlendirir. Bu daha iyi kalite verir. Aynısı çeviklik veya sürekli teslimat gibi yazılım geliştirme süreçleri için de geçerlidir: kültür değişirse üretkenlik veya hatasız olma gibi faydalara yol açar. Tekniklere gösterilen dikkat çoğu zaman bu görüşü gölgeler.
  • Bir kültürü diğer örgüt birimlerine aktarmak zordur. Ortak girişime rağmen GM, başarıyı kendi tesislerinde kopyalamayı fiilen başaramadı. Ancak öte yandan daha önce başka bir kültürde çalışmış kişiler yeni bir kültürü öğrenip uygulayabilirler. Bu şekilde, NUMMI iş gücü çok düşük bir üretkenlik seviyesinden son derece yüksek bir üretkenlik seviyesine geçmeyi başardı. Prensip olarak, bu nedenle bir yazılım ekibinin kültürünü kökten değiştirmek ve böylece sonuçları iyileştirmek düşünülebilir.
  • Jidōka, Toyota’nın üretim sisteminin önemli bir öğesini gösteriyor. Hatalar belirgin hale gelmeli ve sonra tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Çeviklik veya sürekli teslimat gibi önlemler, yazılımları ve özellikleri olabildiğince sık ve hızlı bir şekilde test etmeyi ve bunları üretime sokmayı amaçlar. Sonuç olarak, hatalar daha hızlı görünür hale gelir ve bu da ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle, süreç sırasında sorunlar ortaya çıkarsa, bu beklenen bir sonuçtur ve harekete geçme ve böylece gelişme fırsatı vardır.
  • Aynı zamanda Jidōka, bir hedef olarak mükemmel otomasyonun mutlaka mantıklı olmadığını gösteriyor. Bu sürekli teslimat için de geçerlidir. Ancak önemli olan, otomasyonla ilgili sorunlara nasıl yaklaştığınız ve ardından sorunları nasıl ortadan kaldırdığınızdır.
  • Jidōka, her çalışanın uygun önlemlerle kalite gibi hedefler üzerinde çalışabilmesinin ve hatta gerekirse üretimi durdurabilmesinin ne gibi olumlu etkileri olduğunu da açıklıyor. Bu sadece çalışanın sorunları daha etkili bir şekilde çözme yeteneği ile ilgili değildir. Şirket ayrıca çalışana olan güveni ifade etmekte ve bu da motivasyon üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu tür önlemler yazılım geliştirmede de düşünülebilir.
NUMMI fabrikası sıradan bir örnek değil. Çevik yazılım geliştirme, yalın üretime ve Toyota üretim sistemine dayanır. Çeviklik, bu alanın ana kavramlarını benimsemiştir, bu nedenle üretimden örneklere bir göz atmaya değer.

tl; doktor

NUMMI fabrikası, kültürün bir şirketin başarısı için çok önemli olabileceğini, ancak aynı zamanda değiştirilmesinin de zor olduğunu gösteriyor. Çevik yazılım geliştirme gibi orada uygulanan Toyota üretim sistemi, esasen bir kültür değişikliğidir.

()

Haberin Sonu