Parasını kısa müddette artırmak istedi, 70 bin lira dolandırıldı

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde yaşayan 25 yaşındaki fabrika çalışanı Burak Çalıca, toplumsal medya üzerinden arkadaşının hesabından kolay para kazandırma vaadi sunan bir sistem hakkında bildiri aldı. Bildiri arkadaşının hesabından geldiği için sisteme güvenen Çalıca, kendisine bildiri atan bireylerin istediği bin lirayı gönderdi. ondan sonrasında karşıdaki şahısların, Çalıca’nın hasılatının 40 bin liraya ulaştığını ve daha fazla para göndermesi gerektiğini söylemesi üzerine genç şahıs konut, otomobil almak ve evlenmek için biriktirdiği parayı dolandırıcılara yolladı. Çalıca, paranın eksik kalması üzerine bir de bankadan kredi çekti. ondan sonrasında ise arkadaşını telefondan arayan Çalıca, iletisi kendisinin göndermediğini, hesabının diğerlerinin elinde olduğunu öğrenince dolandırıldığını anladı. Yaklaşık 70 bin lirasını dolandırıcılara kaptıran Çalıca, şikayetçi olmak için soluğu cumhuriyet savcılığında aldı. Kolay para kazanabilme umuduyla dolandırıcıların ağına düşen Çalıca, bu tuzağa kimsenin düşmemesini ve insanların güvenerek kimseye para göndermemesini istiyor.

‘Arkadaşım olduğunu düşünerek bu biçimde bir şey yaptım’

Dolandırıcıların arkadaşının toplumsal medya hesabını çaldığını söyleyen Burak Çalıca, “Ben de ona aldanarak bin lira kadar para yatırdım. Bunun devamı geldi. Bu arkadaşımın hesabı değilmiş, daha sonradan fark ettik. Hesap dolandırıcıların eline geçmiş. Oradan para kazandırma vaadiyle bin lira istediler. Ben de aldandım. sonrasındasında ‘vergisi çıktı’ diyerek yine 8 bin lira istediler, onu da gönderdim. Bu bu biçimde devam etti, 12 bin liraya çıktı, 22 bin lira istediler. Yaklaşık olarak 70 bin lira üzere bir ziyanım var. Bana ‘Seni arayacaklar, Forex diye bir uygulama var’ dediler. Para kazandırdığını söylemiş olduler. Ben de inanmadığımı belirttim. İnternette, toplumsal medyada epeyce duyuyoruz, karşımıza geliyor. Aldandım, parayı gönderdim. Bunların şebeke olduğunu düşünüyorum. Arkadaşım olduğunu düşünerek aslına bakarsanız bu biçimde bir şey yaptım. Arkadaşımın da hesabı çalınmış. Kendisini telefonla arayarak ulaştığımda ‘Hesabım çalındı, senin üzere birkaç arkadaşımı daha dolandırdılar’ diye söylemiş oldu. daha sonrasında doğal ki savcılığa kabahat duyurusunda bulundum” dedi.

‘Benimle dalga geçtiler’

Şahısların kendisine 40 bin lira çıkar elde ettiğini, bunu alabilmek için 8 bin lira daha göndermesi gerektiğini söylemiş olduklerini aktaran Çalıca, “Ben de huzursuz olmama karşın para gelir umuduyla gönderdim. daha sonra vergi ismi altında bir daha para istediler. bu türlü 66 bin lira bir ödemem oldu. Beni bir telefon numarası aradı. bilgileri anlatıp bin lira istediler. çabucak sonrasında diğer bir numara kendilerini muhasebe ünitesi olarak tanıtıp para istediler. Bunlara da parayı gönderdim. Ben aldandığımı anladığım vakit telefonu açtılar, polise başvuracağımı söylemiş oldum. Benimle dalga geçtiler, ‘Evet nasıl kandırdık?’ üzere sözler kullandılar. aslına bakarsanız daha sonrasında ben direkt resmi yollara başvurdum. Daha da bağlantı kurmadık” diye konuştu.

‘Para gönderin’ diyenlere prestij etmeyin’

İnsanların bu biçimde şeylere mutlaka kanmaması gerektiğini vurgulayan Çalıca, “Ben de okuyordum, duyuyordum, prestij etmiyordum. Beşerler aldanabiliyormuş, bunu fark ettim. Katiyen resmi olmayan hiç bir şeye aldanmasınlar. Zira görüyorum, etrafımda de var. Devamlı izliyoruz lakin ‘aldanmayacağım’ diyen kendine güvenmesin. İnternet üzerinden yahut ileti yoluyla sizlere gelen ‘Linke tıklayın para göndereceğiz’ yahut ‘Para gönderin, muhakkak bir ölçüde biz koyacağız, kazandıracağız’ üzere şeylere katiyetle prestij etmesinler. Beşerler kolay para kazanmanın yollarını arıyorlar. Bu da dolandırıcıların işine geliyor. Kolay kazanma vaadiyle kimse muhakkak elindekinden de olmasın. Bin lira gönderip 5-10 bin lira kazanma üzere bir durum yok. Kimse kimseye kolay bir biçimde para vermiyor” halinde konuştu.

‘Ev otomobil alma hayallerim vardı’

Kendisinin fabrikada personel olarak çalıştığını lisana getiren Çalıca, “40 bin lira kadar birikmiş param vardı. 30 bin lira da o gece aldanarak kredi çektim, onlara verdim. Elimdeki paradan da oldum, kredi de çekmiş oldum. bu türlü bir mağduriyetim var. Otomobil almayı düşünüyordum. Konut alayım, evleneyim üzere ümitlerim vardı, hayaller kuruyordum. bu türlü bir gecede mağdur oldum. Kimse katiyetle hiç kimseye prestij etmesin. Kimsenin kandırılmamasını istiyorum. Cumhurbaşkanımızdan, İçişleri Bakanımızdan, sesimi duyan herkesten yardım bekliyorum. İnşallah bu bireylerin daha fazla kimseyi dolandırmadan bulunmasını talep ediyorum. Zira bu mağduriyetler birinci değil, son da olmayacak. Bunun bilincindeyim. İnşallah Adalet Bakanlığımız, Cumhurbaşkanımız, İçişleri Bakanımız, her kim bu mevzuda ilgiliyse İnşallah bunların en kısa müddette bulunup cezalarını çekmesini talep ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir” tabirlerini kullandı.