SGK, gazi uzman çavuşa haciz gönderdi

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Türkiye’nin birfazlaca vilayetinde ve Afganistan’da nazaranv yapan Uzman Jandarma Çavuş Yeşil Bozlak mesleğinin 18’inci yılında 2016’da katıldığı hendek barikat operasyonları kapsamında Şırnak’ın Silopi ilçesinde teröristlerle girilen çatışmada yanına düşen bir el bombası ile yaralandı.

90 gün sıhhat raporu verilen Bozlak, raporunun bitimine 13 gün kala kendi isteği ile birliğinin bulunduğu Mardin’in Nusaybin ilçesine giderek vazifesine devam etti. Kısa bir süre daha sonra burada da 3 farklı sefer operasyonlarda yaralanan Bozlak, verilen sağlık raporunun ardından emekliliğe sevk edildi.

Aldığı sıhhat raporu ile evvel SGK’ya, akabinde da Ankara Yönetim Mahkemesine başvuran Yeşil Bozlak’a son nazaranv yaptığı yer olan Adıyaman Yönetim Mahkemesi gazilik sonucunı verdi.

SGK tarafınca gazilik maaşına bağlanan ve Osmaniye Valiliğinde gazilik madalyası ve beratı verilen Bozlak’ın gazilik sonucuna SGK, “Bu sonucun Adıyaman’dan değil, Ankara Yönetim Mahkemesinden alınması lazımdı” biçiminde itirazda bulundu. Karar Gaziantep Yönetim Mahkemesince tarz yanlışı olduğu tarafında bozuldu ve yeniden gerçek yerde karar verilmesi üzere Bozlak’ın evrakları Ankara Yönetim Mahkemesine gönderildi. Ortadan geçen 18 aylık müddet zarfında mahkemeden rastgele bir karar çıkmayınca SGK, kısa bir süre de olsa Bozlak’a ödediği gazilik maaşını faiziyle birlikte geri isteyerek, gazinin evine 144 bin liralık icra gönderdi.

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde yaşayan Bozlak, arkadaşlarından borç alarak kendisine gelen icrayı ödedi. Yeşil Bozlak, “2001 yılında orduya katıldım. Hendek barikat operasyonlarında 4 farklı sefer yaralandım. Bana verilen sıhhat raporu ile gazi oldum. Lakin SGK gazilik sonucuna itiraz etti. Gaziantep Yönetim Mahkemesi sonucu yol tarafından bozdu. Konutuma icra geldi. Ben de bana gelen icrayı ödedim. Şu anda mağdurum. Devlet büyüklerimden mevzunun çözülmesi için yardım bekliyorum” dedi.