Sönmez’den 3 günlük elektrik kesintisi yorumu: Sanayiciye maliyeti 7 ile 8 milyar dolar içinde

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Dış Ticaret Uzmanı ve Dünya Gazetesi muharriri Şefik Ergönül, Radyo Sputnik’te yayınlanan Meliha Okur’la Anlat Bana programında, doğal gaz kısıntısı ile bir arada 3 günlük elektrik kesintisinin sanayiciye yarattığı tahribatı kıymetlendirdi.

Kesintilerin ihracatta zorlayıcı sebep sayılabileceği konusunu gündeme getiren Ergönül, “Zorlayan sebep; zarurî niye olarak tanımladığımız bir şey. Bir kez bunun tarafların denetiminde olmaması lazım. Bunun sonuçlarının iddia edilmemesi gerekiyor. İhracatçı penceresinden bakıldığı vakit epeyce önemli problemlerle karşılaşılıyor. İhracatçı dostlarımızın, bu tıp kısıtlamalar kararı yaşayabilecekleri gecikmelerde zorlayıcı sebep konusunu öne sürerek, müşterilerinin kendilerine uygulamaya kalkabileceği yaptırımlardan kurtulmaları mümkün olabilir. Aşağı üst bize 3 günlük kesintinin toplamda 2 milyar doların bir ölçü üzerinde olabileceğini lakin ayrıntısına girmek için bugün biraz erken.” biçiminde yorum yaptı.

Ortak Akıl İdare ve Yatırım Danışmanı Dr. Yılmaz Sönmez ise kesintilerin sanayiciye maliyetini değerlendirirken, “Bana bakılırsa 7 ile 8 milyar dolar içinde bir sayı öngörüyoruz. Ana lokomotif dallar cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir formda, koronavirüs salgınının birinci vakit içinderındaki acı tabloyu anımsatırcasına, gerilim ve belirsizlik üzere durumların 3-5 katını yaşıyor. Bir telefonla fabrikaların durması, çalışanların meskenine dönmesi fazlaca önemli bir sorun. Marka kıymetimiz olarak ne kadar makus bir şey. Ham husus üreten tüm kesimler etkilendi. Bu durum tüketiciyi de etkileyecektir. Bir endüstrici, işletmesine gelen elektrik faturasının 300 bin liradan 450 bin liraya çıktığını ve bunun maliyetini nereye yansıtacağını düşünüyor. Bunun için kârından vazgeçmek durumunda kaldığını söylüyor. 2022’de ben biroldukça işletmenin kârsız satarak ayakta kalmayı hedeflediğini düşünüyorum. Sokaktaki vatandaş dahil etkilenmeyen hiç bir kesim olamaz. Kime dokunsanız bin ah işitirsiniz. Birfazlaca sivil toplum kuruluşumuz var. Lakin bu kuruluşlar niçin konuşmuyorlar?” tabirlerini kullandı.