Türk futbol tarihinin en acı kazasının üzerinden 34 yıl geçti, Samsunspor anma paylaşımı

Adanali

Active member
Malatyaspor ile deplasmanda oynanacak maç için yola çıkan Samsunspor kafilesini taşıyan otobüsün Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışması kararı hayatını yitirenlerden teknik yönetici Nuri Asan ve otobüs sürücüsü Asım Özkan için, kazanın 34. yılında Asrı Mezarlık’taki kabirleri başında anma merasimi düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin akabinde konuşan Vali Zülkif Dağlı, Samsunspor ve Samsunluların 34 yıldır şehitlerine vefa gösterdiğini söylemiş oldu.

HEPSİ KALBİMİZDE, HEPSİ BURADA!
♾

• Türk Futbol camiasını yasa boğan elim kazanın 34. yılı.

• Sevgi, saygı ve çok büyük bir özlemle anıyoruz.#20Ocak pic.twitter.com/Ux7pJ0dNmL

— Yılport Samsunspor
🇹🇷
(@Samsunspor) January 19, 2023

Her yıl 20 Ocak’ta onlarca kişinin şehitleri andığını belirten Dağlı, “Demek ki bu kadar epeyce sevilmişler. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Samsun’un bu vefasından dolayı da herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Samsunspor Kulübü Lider Vekili Savaş Boyar da 34 yıldır tıpkı acıyı kalplerinde hissettiklerini vurgulayarak, şu biçimde konuştu:

“Bu kazada ebediyete uğurladığımız kardeşlerimizin bugün vefat yıl dönümü. Ne tesadüftür ki 34 yıl evvel bugün, bir daha bir cuma günü kardeşlerimizi ebediyete uğurlamıştık. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yerleri cennet olsun. Gururlandığımız bir mevzu ise her yıl kabir başındaki ziyaretlerin artarak devam ediyor olmasıdır. Demek ki sevenleri günden güne artıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında uğruna şehit oldukları futbol kadrosu şampiyonlukla dönemi taçlandırırsa şehitlerimiz mezarında memnun olacaktır.”

Teknik yönetici Hüseyin Eroğlu ise şehitlere hasret ve minnetle andıklarını lisana getirdi.

Öte yandan tıpkı kazada felç kalan ve geçen yıl vefat eden Samsunspor’un efsane futbolcusu ve eski lideri Emin Kar da Asri Mezarlık’taki kabrinde dualarla anıldı.

Anma merasimine Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Feyzullah Dereci, Samsunspor İcra Heyeti üyesi Soner Soykan ile vatandaşlar katıldı.

Kazada hayatını yitiren Mete Adanır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, Muzaffer Badalıoğlu Zonguldak’ta, Zoran Tomic ise Sırbistan’daki mezarı başında anılacak.
Kazadan dolayı Samsunspor renklerine ‘siyah’ı da eklemişti

Samsunspor Futbol Ekibi’nin 20 Ocak 1989’da geçirdiği trafik kazası, Türk futbol tarihinin kara günleri içinde yer alıyor.

Sezonun ikinci devresinde Malatyaspor deplasmanına giden Samsunspor futbol ekibinin bulunduğu otobüs, Havza ilçesinde kamyon ile çarpışmış, kazada teknik yönetici Nuri Asan, futbolcular Mete Adanır, Muzaffer Badalıoğlu ve Zoran Tomic ile otobüs sürücüsü Asım Özkan hayatını yitirmişti.

Karadeniz grubu, kaza niçiniyle 1989 yılından itibaren kırmızı-beyazlı renklerine “siyah”ı da eklemişti.