Türkiye-Moritanya eğitim mutabakatı imzalandı

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
3. Türkiye-Afrika İştirak Tepesi‘nde Türkiye-Moritanya eğitim mutabakatı imzalandı.

Mutabakat, İstanbul Kongre Merkezi’nde tepe kapsamında bir ortaya gelen Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Moritanya Ulusal Eğitim ve Eğitim Sisteminde Islahat Bakanı Mohamed Melainine Eyih tarafınca imzalandı.

Bakan Özer, buradaki konuşmasında, Afrika Kıtası’yla bağlantılar ve iş birliğinin geliştirilmesinin epeyce boyutlu dış siyasetin temel prensiplerinden birini oluşturduğunu söylemiş oldu.

Afrika ülkeleriyle son senelerda gelişen bağlantıların Türk dış siyaseti için bir muvaffakiyet hikayesi olduğuna vurgu yapan Özer, “Afrika’ya Açılım Siyaseti süreci bugün muvaffakiyetle tamamlanmış ve ticaret hacminden siyasi diyalog düzeneklerine, eğitim faaliyetlerinden ekonomik yatırımlara kadar birfazlaca alanda süratli ilerleme sağlanmıştır.” dedi.

Türkiye-Moritanya eğitim bağlantılarının 2005 yılında imzalanan teknik bir mutabakat çerçevesinde yürütüldüğüne dikkati çeken Özer, “Eğitim alanında imzalanan muahedeler bağlantılarımızın temelini oluşturmaktadır. Yeni mutabakatların, bizlere yeni perspektifler katacağı ve iş birliği alanları açacağı malumunuzdur. Bu kapsamda, müzakereleri daha evvel yapılmış ve eğitim bağlantılarımızı daha ileri bir boyuta taşıyacak olan Eğitim İş Birliği Mutabakatı’nı imzalamak için burada bulunmaktan ziyadesiyle memnuniyet duyuyorum.” sözlerini kullandı.

Özer, eğitim münasebetlerini geliştirecek kelam konusu muahedenin hayırlara vesile olmasını dilerken, kardeşlik ve karşılıklı itimat üzerine dayanan bağlantıların eğitim alanında önümüzdeki periyotla bir arada daha da derinleşeceğine inandığını kelamlarına ekledi.

Bu ortada, tepede, TRT ile Afrika Yayın Birliği içindeki ortak üyelik mutabakatı da TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ile Afrika Yayın Birliği İdare Heyeti Lideri Gregoire Ndjaka tarafınca imzalandı.