Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Tüm antidemokratik uygulamalar son 20 yıl içerisinde ortadan kaldırıldı

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Bakan Özer, Zeytinburnu Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin resmi açılış merasiminde yaptığı konuşmada eğitim sisteminin, mühendislik projelerinden, bunların getirdiği antidemokratik eğitim siyasetlerinden fazlaca çektiğini, bundan en çok etkilenen okul çeşidinin de imam hatip okulları olduğunu söylemiş oldu.

İmam hatip okullarının, bu ülkenin evlatlarının dininden haberdar olması emeliyle kurgulanan bir okul tipi olduğunu lisana getiren Özer, 1951 yılından itibaren yapılan atılımlarla Türkiye’nin her noktasında yaygınlaştırılan bu okulların 1990 ile 2000 içinde iki müdahaleye maruz kaldığını anlattı.

Bu müdahalelerden birincisinin zarurî eğitimin 5 yıldan 8 yıla çıkartılması olduğunu kaydeden Özer, “Tamamen imam hatip ortaokullarının kapatılmasına matuf bir eğitim siyaseti, hiç bir düzgün niyeti olmayan. Bunu geçenlerde konuştuk. Kimileri dedi ki, ‘Milli Eğitim Bakanı oturduğu koltuğundan haberdar değil. Mecburî eğitim 5 yıldan 8 yıla çıkıyor, niçin itiraz ediyor Ulusal Eğitim Bakanı?’ Artık orada imam hatip ortaokullarının kapatılmasının üzerini örtüyor. Eğitimin 8 yıla çıkartılmasıyla ilgili güya ben itiraz ediyormuşum üzere algılıyor. Madem bu biçimde 4+4+4’te 8 yıl 12’ye çıkıyordu, bu biçimde niçin itiraz ettiniz?” diye konuştu.

İkinci müdahalenin 1999’da yürürlüğe giren, 2012’ye kadar yürürlükte kalan katsayı uygulaması olduğuna dikkati çeken Özer, bunun maksadının akademik olarak başarılı öğrencileri imam hatip okullarından ve meslek liselerinden uzaklaştırmak olduğunu vurguladı.

Özer, “Dinini, kıymetlerini bilen ve yüksek öğretime gitme potansiyeli olan insanların imam hatiplerden uzaklaşmasını sağlayarak, dinini bilen vali, imam hatip mezunu kaymakam, iş adamı, bürokrat olmasını engellemek. Yani kültürel iktidarın paylaşımını imam hatiplileri dışlayarak gerçekleştirmek.” sözlerini kullandı.

Meslek liselerinde de iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu insan kaynağının yetişmesinin engellenerek Türkiye’nin ekonomik kalkınma atağının sekteye uğratılmak istendiğini, tüm bu antidemokratik uygulamaların son 20 yıl içerisinde ortadan kaldırıldığını lisana getiren Özer, şu biçimde devam etti:

“Bugün beşerler hayli rahat konuşuyor. ‘Şu okulların da olması lazım, öğrenci sayısının şöyleki olması lazım, eğitim kalitesinin bu biçimde olması lazım.’ diyenlerin art planına bakın. İşte bu periyotlar içerisindeki başörtüsü yasağını ortaya koyanlar, katsayı uygulamasının ortaya çıkmasıyla ilgili fikir üreten beşerler… Buradaki birçok öğrencimiz, bu ülkenin eğitim sisteminin kendi öz evlatlarına başörtüsü yasağı uyguladığından tahminen haberdar bile değil yahut da o duyguyu tıpkı biçimde hissedemiyorlar. Düşünün, burada başörtülü öğrencilerimiz var. Kapıya gelip okulun içerisine giremiyordunuz. Yükseköğretim kurumlarının önünde ikna odalarına öğrencilerimiz başlarını açmaları için alınıyordu. Bir ülkenin en kalıcı sermayesi beşeri sermayesiyken o sermayenin niteliğini arttırmayla ilgili hiç kaygısı olmayanlar, işte ülkenin evlatlarının eğitimle buluşması için başörtüsü yasağını, katsayı uygulamasını koydular. Bir sürü antidemokratik uygulamayı eğitim siyaseti olarak yürürlüğe soktular. Bunu yaparken beşeri sermayenin niteliğini arttırmayla ilgili okullaşma oranlarında devasa yatırım yaptılar mı? Hayır.”