17 vilayette kar yağışı niçiniyle eğitime orta verildi

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Türkiye’de 16 vilayet ve birtakım ilçelerde kar yağışı ve olumsuz hava koşulları niçiniyle 19 Ocak Çarşamba günü eğitime orta verildi.

Sivas

Sivas’ta akşam saatlerinde tesirini arttıran ağır kar yağışı ulaşımda aksamalara niye oldu. Sivas Valiliği kazaların ve yaşanabilecek aksiliklerin önce önlenmesi için Çarşamba günü eğitime bir gün müddet ile orta verildiğini duyurdu.

Bolu

Bolu’da, kar yağışı niçiniyle yarın için eğitime orta verildi.

Bolu Valiliği, meteorolojik datalara bakılırsa, ağır kar yağışı ve buzlanmanın devam edecek olması niçiniyle okulların 1 gün mühletle tatil edildiğini duyurdu. Ayrıyeten engelli ve gebe kamu çalışanlarının da yarın idari müsaadeli sayılacağı açıklandı.

Malatya

Malatya merkezi ve ilçelerde akşam saatlerinde başlayan kar yağışının şiddeti arttı. Merkez ve ilçeler, kısa müddette beyaza bürünürken, belediye takımları de karla uğraş çalışması başlattı.

Malatya Valisi Aydın Baruş, yaptığı yazılı açıklamada, kentte yarın için eğitime orta verildiğini belirterek, “İlimiz genelinde, ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartlarının devam etmesi ve kara yollarında oluşan buzlanmaya bağlı olarak ulaşımda yaşanabilecek problemler sebebiyle, öğrencilerimizin ve işçinin güvenliğinin sağlanması bakımından, Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı her çeşit ve derecedeki resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları ile öbür kamu, kurum kuruluşlarına ilişkin kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında, 19 Ocak 2022 Çarşamba günü bir gün mühlet eğitime orta verilmesine karar verilmiştir. Ayrıyeten kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarından; gebe, engelli, diyaliz hastaları ile kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve başka kamu vazifelileri 19 Ocak 2022 Çarşamba günü 1 gün mühlet ile idari müsaadeli sayılacaklardır” dedi.

Elazığ

Meteoroloji 13’üncü Bölge Müdürlüğü’nün ikazını yaptığı kar yağışı, Elazığ’da tesirli oldu. Kent genelinde başlayan kar yağışıyla Elazığ Belediyesi ve Vilayet Özel Yönetimi’ne bağlı gruplar, yolların açık kalması için çalışma yaptı.

Valilik ise kar yağışı niçiniyle eğitime yarın için orta verildiğini, kamu kurum ve kuruluşlarındaki engelli ve gebe çalışanın de idari müsaadeli sayılacağını duyurdu.

Kütahya

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde tesirli olan, ulaşımı da aksatan kar yağışı niçiniyle eğitime yarın için orta verildi.

Domaniç’te aralıkla süren kar yağışı, günlük hayatı ve ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığının 20 santimi geçtiği Domaniç-İnegöl dağ yolunda tipi niçiniyle görüş uzaklığı, vakit zaman 20 metreye kadar düştü. Buzlama niçiniyle şoförler, araçlarıyla kuvvetlikle ilerledi. Karayolları takımları de yolları açık tutmak için kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

Domaniç Kaymakamlığı, kar yağışı niçiniyle ilçede eğitime yarın için orta verildiğini deklare etti. Ayrıyeten kaymakamlık, köylere ulaşımın kapanmaması için iş makineleriyle kar küreme çalışmalarının devam ettiğini belirterek, buzlanma ihtimaline karşı şoförlerin, zincirsiz araçlarıyla yola çıkmamaları gerektiğini vurguladı.

Bingöl

Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, kent genelinde devam eden ağır kar yağışı ve olumsuz hava şartları sebebi ile vilayet merkezi ve ilçelerde eğitim kurumları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi, özel kreş ve gündüz bakımevlerinde Çarşamba günü eğitim öğretime bir günlüğüne orta verildiği açıklandı.

Açıklamanın devamında kamu kurum ve kuruluşlarında bakılırsavli engelli ve gebe çalışanların de tıpkı gün idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

Burdur

Burdur’da yarın için beklenen ağır kar yağışı niçiniyle eğitime 1 gün orta verildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji bilgilerine bakılırsa vilayet genelinde ağır kar yağışı öngörülüyor. Buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar üzere olası risklerden dolayı, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ve özel okullarda eğitim 19 Ocak Çarşamba günü 1 gün müddet ile yüz yüze yapılmayacak.

Rehabilitasyon merkezleri ile yaygın eğitim kursları ve tüm özel kurslarda da yüz yüze eğitimlere bir gün orta verilmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan alınan karar kapsamında, kent merkezi ve ilçelerde bakılırsavli tüm engelli, gebe ve on yaş altı çocuğu olan (anne yahut babadan biri) kamu çalışanları da bir gün idari müsaadeli sayılacak.

Adıyaman

Adıyaman Ulusal Eğitim Müdürlüğü tarafınca yapılan yazılı açıklamada, “İlimiz genelinde olumsuz hava şartlarına bağlı bir olumsuzluk yaşanmaması için, 18/01/2022 Salı ve 19/01/2022 Çarşamba günleri, Valiliğimiz sonucuyla Adıyaman vilayet genelinde (ilçelerimiz dahil) eğitim-öğretime 2 (iki) gün orta verilmesi kararlaştırılmıştır” tabirleri kullanıldı.

Bilecik

Bilecik’te, kar niçiniyle bugün öğlenden daha sonra ve yarın eğitime orta verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, ağır kar yağışı sebebiyle vilayet genelinde eğitime orta verildiği açıklandı.

Açıklamada, “İlimizde devam eden kar yağışı niçiniyle vilayet genelinde bugün öğlenden daha sonra ve yarın tarihlerinde okulların tatil edilmesine ayrıyeten gebe ve engelli kamu işçisinin de idari müsaadeli sayılmasına karar verilmiştir.” tabirlerine yer verildi.

Öte yandan, Bilecik merkez ve ilçelerinde kar yağışı tesirini aralıklarla sürdürüyor.

Konya

Konya’da bugün başlayan kar yağışı ömrü olumsuz etkiledi. Kar yağışı ve buzlanma niçiniyle yarın, Altınekin, Beyşehir, Derebucak, Derbent, Doğanhisar, Halkapınar, Hadim, Hüyük, Ereğli, Emirgazi, Karapınar, Sarayönü ve Yunak ilçelerinde yüz yüze eğitime orta verildi. Bu süreçte uzaktan eğitim yapılacak.

Meram ilçesinde de evvelden köy ve belde statüsünde bulunan kimi mahallelerdeki 23 okulda da uzaktan eğitim yapılacak.

Uşak

Uşak’ta olumsuz hava şartları niçiniyle eğitime 1 gün orta verildi.

Valiliğin toplumsal medya hesaplarından yapılan açıklamada, meteorolojik değerlendirmelere göre kent genelinde çok soğuk hava ve buzlanma beklendiği açıklandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“19 Ocak 2022 Çarşamba günü Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı vilayet merkezi ve ilçelerimizdeki özel ve resmi okullarda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, kreş ve gündüz bakım konutlarında, özel öğretim kurslarında, çeşitli kurslarda, resmi ve özel okullarda devam eden destekleme ve yetiştirme kurslarında eğitim ve öğretime 1 gün müddetle daha orta verilmiştir. Ayrıyeten kamu kurum ve kuruluşlarında vazifeli işçiden engelli, gebe ve kronik hastalığı olan memur ve öteki kamu vazifelileri 19 Ocak Çarşamba günü 1 gün mühletle idari müsaadeli sayılacaktır.”

Niğde

Niğde’de yarın okullar, ağır kar yağışı ve olumsuz hava koşulları niçiniyle tatil edildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kar yağışı ve olumsuz hava koşulları niçiniyle 19 Ocak Çarşamba vilayet genelindeki, birinci ve orta dereceli okullar ile özel eğitim kurumlarında eğitime orta verildiği bildirildi.

Açıklamada, kamuda bakılırsav yapan gebe ve engelli çalışanların ise idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.

Aksaray

Aksaray’da tesirli olan kar yağışı ve buzlanma niçiniyle vilayet genelinde yarın eğitime orta verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, vilayet ve ilçelerde devam eden ağır kar yağışı ile olumsuz hava şartları niçiniyle her çeşit kademedeki resmi, özel okul ve kurumlarda eğitim ve öğretimin 19 Ocak Çarşamba günü tatil edildiği açıklandı.

Açıklamada, kamu kurumlarında nazaranvli engelli ve gebe çalışanın de yarın idari müsaadeli sayılacağı bildirildi.

Karaman

Karaman’da tesirli olan kar yağışı ve buzlanma niçiniyle vilayet merkezinde yarın eğitime orta verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, vilayet merkezinde devam eden ağır kar yağışı ile olumsuz hava şartları niçiniyle her cins kademedeki resmi, özel okul ve kurumlarda eğitim ve öğretimin 19 Ocak Çarşamba günü tatil edildiği açıklandı.

Açıklamada, kamu kurumlarında nazaranvli engelli ve gebe işçinin de yarın idari müsaadeli sayılacağı bildirildi.

Tunceli

Tunceli’de ağır kar yağışı ve tipi niçiniyle vilayet genelinde yarın eğitime orta verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kentte olumsuz hava koşullarının hayatı zorlaştırdığı açıklandı.

Açıklamada, “Kent merkezi başta olmak üzere Çemişgezek, Hozat, Pertek, Pülümür, Nazımiye, Mazgirt ve Ovacık ilçelerimizde 19 Ocak Çarşamba günü tüm okullarımız tatil edilmiştir. Engelli ve gebe kamu çalışanlarımız da idari müsaadeli sayılacaktır.” sözlerine yer verildi.

Kilis

Kilis’te tesirli olan kar yağışı niçiniyle eğitime yarın orta verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kar yağışı niçiniyle Kilis genelinde eğitime, rehabilitasyon merkezleri dahil 19 Ocak Çarşamba orta verildiği açıklandı.

Gebe, engelli ve kronik rahatsızlığı olan kamu işçisinin de idari müsaadeli sayılacağı aktarılan açıklamada, mecburî olmadıkça trafiğe çıkılmaması ihtarında bulunuldu.

Bayburt

Bayburt’ta ağır kar yağışı niçiniyle yarın eğitime orta verildiği bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, vilayet genelinde tesirli olan kar yağışı ötürüsıyla yaşanabilecek aksilikleri engellemek için Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel tüm kademeler ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde yarın eğitim ve öğretim faaliyetlerine orta verildiği açıklandı.

Açıklamada, kamu kurumlarında vazifeli engelli ve gebe işçinin de yarın idari müsaadeli sayılacağı kaydedildi.