Amerikalı Brian Grubb, Dubai’deki Adres Beach Resort’un çatısında WakeBASE gösterisini anlatıyor

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Evet, insanlar tuhaf yaratıklardır: her zaman farklı bir şey ararlar, her zaman bir sonraki heyecanın peşindedirler. Amerikalı Brian Grubb da daha fazlasını istiyordu.

Ekstrem atlet, genç yaşta Florida’da aktif bir Wakeboardcu olarak faaliyet gösterdikten sonra, daha riskli olan Wake Skating’e (atletlerin ayak kısıtlaması olmadan tahtanın üzerinde serbestçe durduğu bir spor) geçti. Grubb bu disiplinde şimdiden iki dünya rekoru kırdı.

Şu anda 43 yaşında olan oyuncu yakın zamanda Dubai’deki bir gökdelenin çatısına çıkarak başka bir dünya rekoru kırdı. Bu sefer Grubb bir adım daha ileri giderek yeni bir teknik denedi: Önce drone’un çektiği bir su kayağıyla çatıdaki devasa havuzda sörf yaptı, ardından bir rampanın üzerinden derinliklere atladı ve daha sonra paraşütü açıldı. Riskli olayın gerçekleştiği yer Dubai sahilinde yer alan Adres Beach Resort’tu. Deniz seviyesinden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan otel, dünyanın en yüksek sonsuzluk havuzuna sahip oteli olarak kabul ediliyor.

Brian Grubb hemen kolu bırakıyor ve tahtanın derinliklerine atlıyor. Drone tahtayla birlikte uçmaya devam ediyor.Prada’nın

Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

Red Bull sporcusuna atlayış için gerekli ekipman ve kıyafetler Prada Linea Rossa tarafından sağlandı.

Red Bull sporcusuna atlayış için gerekli ekipman ve kıyafetler Prada Linea Rossa tarafından sağlandı.Prada’nın

Grubb, Berliner Zeitung’a şunları söyledi: “Yaptığım birçok şey tehlikeli kabul ediliyor. Ama bu aslında şimdiye kadar yaptığım en tehlikeli başarı.” Ve ayrıca: “Daha önce bir arada yapılmamış iki sporu birleştirdik ve aynı zamanda bir drone kullandık.” Red Bull’un sponsor olduğu ekstrem atlet buna WakeBASE adını veriyor; Wakeboarding ve base jumping. Bu arada Milano moda markasının spor koleksiyonu Prada Linea Rossa tarafından ekipman ve kıyafet desteği sağlandı. Grubb, kayakçı Aniol Serrasolses’ten sonra bu onuru alan ikinci Red Bull sporcusu oldu.

Rekor atlamaya hazırlanmayı özellikle zorlaştıran şey, Grubb’un eylemi önceden yerinde uygulama fırsatına sahip olmamasıydı. Spor teknolojisinin yanı sıra durum da yeniydi: “Dubai’deki atlama gününde doğru rüzgar koşulları için iki saatten fazla beklemek zorunda kaldık. Böyle bir gösteriyi gerçekleştirmek hesaplanmış bir risktir. Ancak bu hiçbir zaman tamamen kesin değildir” diyor sporcu.

Ancak Grubb’un hâlâ hazırlanması gerekiyordu; Cesur macera için, tanınmış bir temel profesyonel olan Miles Daisher ile Idaho’daki ve temel sporcular arasında popüler olan tehlikeli bir geçidin bulunduğu İsviçre’nin Lauterbrunnen kentindeki tesislerinde antrenman yaptı. Grubb eğitim süreciyle ilgili şunları söylüyor: “Zihinsel olarak bu proje çok zorluydu ama eğitim planım beni her an için hazırladı. Atlama sırasında olabilecek her şeye hazırlanmak için tüm yıl boyunca Miles Daisher ile temel atlamalar için antrenman yaptım.

Sırada ne olduğu sorulduğunda Brian Grubb şöyle yanıt veriyor: “Bu benim ve tüm ekip için büyük bir olaydı ama her zaman üzerinde çalıştığımız yeni fikirlerimiz oluyor. Drone, yeni ortamlar için birçok olasılığın önünü açıyor. Çok fazla bilgi vermek istemiyorum ama okyanusta drone çekme konusunda oldukça heyecan verici olacak bazı fikirlerimiz var!” Heyecanlıyız ama dikkatli olun sevgili Brian Grubb.