Balık tutarken görülen ‘Süpermen’den etraf bildirisi: Kirlilik çocuklara bırakacağımız en berbat miras

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Daha evvel yaptığı toplumsal deneylerle isminden kelam ettiren Şerif Macit, yeni bir toplumsal sorumluluk çalışmasına imza attı. 2-7 Haziran Dünya Etraf Haftası ve 5 Haziran Dünya Etraf Günü çerçevesinde farkındalık oluşturmak için kolları sıvayan Macit, enteresan bir şov gerçekleştirdi. Dünyaca ünlü kurgusal karakter Süpermen kıyafeti giyerek Galata Köprüsü’ne gelen Macit, eline oltayı aldı ve etraftakilerin şaşkın bakışları içinde balık tutmaya başladı.

bir süre daha sonra Süpermen Macit’in oltasına bir balık takıldı. Macit, tuttuğu balığı görür görmez şoke oldu. Balığın ağzında bir pet şişe, şişenin ortasında ise, “Çevre kirliliği çocuklarımıza bırakacağımız en makûs mirastır” yazılı bir not buldu. Tüm bunların mizansen olduğunu söyleyen Macit, etrafa gereken kıymetin verilmemesi durumunda kurgu olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebileceğini söylemiş oldu.

‘Kripton’dan geldim, dünyanın en hoş görüntüsünün burası olduğunu söylemiş olduler’

Dünya Etraf Haftası ve Etraf Günü’nde artan kirliliğe dikkat çekmek için bu biçimde bir şov gerçekleştirdiğini söyleyen Şerif Macit, “Kripton’dan geldim. Dünyanın en hoş görünümünün burası olduğunu söylemiş olduler. Hakikaten o denli, galaksinin en hoş görüntüsüne sahip. Burada arkadaşlarla balık tutayım, onlara eşlik edeyim dedim. Fakat bunu görür görmez üzüldüm. Olağanda burada tutulan balıklar canlıdır fakat gördüğünüz üzere balık ölmüştü. İçinde de, balığın ağzından bize bir ileti vardı. Etraf ile ilgili bir ileti var. 5 Haziran Dünya Etraf Günü. Etraf Günü’nde herbiçimde en uygun bildirisi kirlilikten birinci etkilenen canlılardan olan balıktan almak daha bir manidar oldu. ‘Çevre kirliliği çocuklarımıza bırakacağımız en makus mirastır’ yazıyordu. Bence de bu yanlışsız. Daima geleceğimizden, çocuklarımızdan, gençlerimizden bahsediyoruz lakin en hayli kıymet vermemiz gerekenlerden biri olan çevreyi ihmal ediyoruz. Etrafa en büyük ziyanı insanoğlu veriyor. Her şey için geç olmadan bütün tedbirlerimizi alalım, etrafa sahip çıkalım. Yoksa bu dünya eksiksiz bir çöplük haline gelecek” dedi.

Süpermen kıyafeti ile Galata Köprüsü’nde dolaşan Şerif Macit etraftaki vatandaşlardan ağır ilgi gördü. Bilhassa çocuklar, Macit’in yanına gelerek kucak dolusu fotoğraf çektirdi.