Emre Belözoğlu: Her yerden isteğimle ayrıldım, bir tek Fenerbahçe beni gönderdi

Adanali

Active member
Medipol Başakşehir Teknik Yöneticisi Emre Belözoğlu, NTV’de yayınlanan ‘Kırılma Anı’ isimli programa konuk oldu. Belözoğlu, Galatasaray’da oynadığı takımdan Fenerbahçe’den ayrılmasına kadar biroldukça hususta dikkat çeken kelamlar kullandı.

Emre Belözoğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Fenerbahçeliydik’

“Babam Fenerbahçeliydi. Biz de Fenerbahçeliydik. O periyot Zeytinburnu lideri Süleyman lider kızmıştı bana. Fenerbahçe kongre üyesiydi. Bizim de Fenerbahçe’de oynamamızı istiyordu. O devir Fenerbahçe’yi fazlaca yakından takip ediyordum. Küçükken Yedikule’den Kadıköy’e gitmek güç oluyordu. 13 yaşındaydım. Florya daha yakın bir yerdi. Babam da Galatasaray altyapısında yetişmişti. Orada hayli hoş anılar biriktirdim. Buralara gelmemde büyük emekleri vardır.

‘Bugünlere gelmem Galatasaray yardımıyla’

Biz büsbütün doğaçlama oynadık genç gruplarda. Bütün antrenörlerimiz bizi eğitmeye çalıştı. Bülent Ünder benim için hayli pahalı bir hocaydı. Galatasaray’a gelmemde vesile olanlardan bir tanesiydi. Süreç epey çabuk gelişti. Ben yanlışsız eğitildiğimi düşünüyorum.

Bugünlere gelmem, Fenerbahçe forması giyip kaptanlığa uzanmam, Galatasaray’da geçirdiğim yıllar yardımıyladir.

‘Türkiye’de gördüğüm en büyük oyuncu Hagi’

Mükemmel bir histi. Çocukken şöhretin hazzı farklı. Alana çıkıyorsunuz sizi alkışlıyorlar. Futbol ömrümde cümlelerle anlatamayacağım hisler yaşattı. Hagi’nin yerine oyuna girmek sıkıntı bir his.

Türkiye’de gördüğüm en büyük oyuncu Hagi’ydi. Dünyada da gördüğüm 4. ya da 5. oyuncuydu.

‘Fatih Terim’in emeği oldukçatur’

Cumhuriyet tarihinin gördüğü en düzgün takım, emsalsiz Galatasaray’ın UEFA Kupası’nı kazandığı takımdır.

Fatih Hoca’nın bizde epeyce emeği vardır. Bizim daima uygun olmamızı isterdi. Fatih Terim’i kızdırmıştım, bir sefer idmana geç kalmıştım. Okan Hoca’yı almaya gitmiştim. Trafiğe takıldık ve geç kaldık. Beni 3-4 gün idmana almadı.

Her oynadığım kadronun taraftarı beni fazlaca sevdi. 7 ay Atletico’da oynadım onlar bile beni epeyce sevdi. Galatasaray taraftarını da anlıyorum. Hiç hak etmediğim kadar sevgisizliği de yaşadım. Hak etmediğim kadar da sevildim.

Oynadığım grupların hepsinden kendi isteğimle ayrıldım. Yalnızca Fenerbahçe beni gönderdi.

Inter’de lider beni epeyce seviyordu, kalmamı istedi. Sakatlığımı toparlayabileceğimi söylemiş oldu fakat ben gitmek istedim. En büyük pişmanlığım bu. Kasığımda sorun başladı. 1-1.5 sene atlatamadım.

‘Sokakta sevilmediğimi birinci sefer Fenerbahçe’deyken hissettim’

Ben Inter’den Newcastle’a gittiğimde Fenerbahçe hayli büyük bir teklif yapmıştı. Fenerbahçe’ye transfer olacağım vakit Adnan Polat’la görüştüm. Fenerbahçe’nin bir teklifi var. Size bir kelam vermiştim. Bunu siz bilin evvel dedim. O da ‘hayırlısı olsun’ dedi.

Fenerbahçe’ye transfer olduğumda sokakta birinci kere sevilmediğimi hissettim.

Ben sokaktayım. Fenerbahçe de daima sokakta. Fenerbahçe halkın ekibidir. Bu istikametimi Fenerbahçe’ye borçluyum.”