İŞKUR eski Genel Müdürü Aslan: Türkiye mesleksiz beşerler topluluğuna dönüştü

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
İŞKUR eski Genel Müdürü Mehmet Nuri Aslan ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu İdare Heyeti Lideri Gönül Boran Özüpak Radyo Sputnik’te Meliha Okur’la Anlat Bana programına konuk oldu. Aslan, Türkiye’de işsizlik konusunu kıymetlendirdi, Özüpak ise taleplerini bir dahaledi.

İstatistiklerin tanıma bağlı problemler olduğunu söyleyen Aslan, “Hepsi de ortalamadır. İstatistiklerin hiç biri tam olarak gerçeği göstermez. Biz meselelere kesim modül bakıyoruz ve toplumun talepleri kesim ile geliyor. Yani diyelim ki, siz köyünüze yol istiyorsunuz. Pekala öbür köylerin durumu ne? ‘Hayır, ben köyüme yol istiyorum, öbür bir şey anlamıyorum’ diyen halk, öbür köylere bakmıyor. Yalnızca talep ediyor. Hiç değilse siyasetçilerin ve uzmanların bütünsel bakması gerekir. Lakin onlar da günlük gereksinimlerini tatmin ile uğraşıyor. İşte burada hayli önemli problem var. İşsizlik sorununa bütünsel bakalım hiç değilse… İşsizlik oranlarına her gün bakıyoruz, yüzde 10, yüzde 20, yüzde 23… Gerçek işsizlik bu mudur, değil midir, epey kuşkuluyum” sözlerini kullandı.

‘Türkiye’de halk seçimden bir fayda umuyor, siyasetçi ise iktidarda kalmak istiyor, bu problemlerin ertelenmesine sebep oluyor’

“Türkiye fazlaca partili rejime geçtiğinden beri her 10 senede bir tıkanır” formunda saptamada bulunan Aslan, “Bunun sebebi; tasarruf etmezseniz yatırım yapamazsınız; ihracat yapamazsınız, borçlanırsınız ve ödeyemezsiniz. Bu paradigma çıkmazıdır. Biz kederlerimiz için yönetmiyoruz. Daima seçim için çalışıyoruz. Halk seçimden bir fayda umuyor, siyasetçi seçimle iktidarda kalmak istiyor ve biz meselelerimizi erteliyoruz” dedi.

‘Türkiye’de yetenek açığı kelam konusu, bu eğitim sisteminin bir kararı’

Çok önemli yetenek açığı olduğunu savunan Aslan, “Biz işsizlikle uğraş edemiyoruz. Herkes ‘ne iş olsa yaparım’ diyerek iş istiyor. Çetin Altan’ın ruhu şad olsun; Türkiye mesleksiz beşerler topluluğu. Bu kulağa beğenilen gelmiyor ancak gerçek bu. Artık gözümüzü dört açıp, etrafımıza hakikat bakmamız lazım. Yetenek açığı bugünkü eğitim sistemimizin bir kararıdur. Ezberci, meslek vermeyen, koşullandıran sistem bu biçimde bir insan tipini yaratıyor. Yalnızca ezberlediği için ödüllendirilen, yalnızca bir tanıdığı olduğu için iş bulabilen bir sistem yaşayamaz. Aslında bu kriz birinin başımıza vurmasıdır. Her kriz, açmazımızı gösteriyor” diye konuştu.

EYT Federasyonu: Devletimize diyoruz ki, ‘biz anayasal hakkımızı istiyoruz’

EYT Federasyonu İdare Konseyi Lideri Gönül Boran Özüpak ise anayasal hak talebinde bulunarak, “Herbiçimde kaynakların yerinde kullanmasında tercih edilmiyoruz. Biz daima ötelenen olduk. Ya ‘zamanınız gelmedi’ deniliyor, ya seçim süreci bekleniliyor, ya ‘bütçeye yük’ deniliyor. Devletimize diyoruz ki, ‘biz anayasal hakkımızı istiyoruz.’ Bize ‘siz gençsiniz’ diyorlar. ‘Siz kenarda bekleyin’ denilen bir surece sürükleniyoruz. 1999 öncesinde çıkan bir kanunun geriye aleyhte işletilmesinin hususunun iptalini istiyoruz biz” formunda konuştu.