Komorlar Cumhurbaşkanı Assoumani: Biz hep Türkiye’nin yanında olacağız

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Komorlar Cumhurbaşkanı Azali Assoumani ve birlikteindeki heyet, Kocaeli’de Gebze Teknik Üniversitesi’ni ziyaret etti. Konuk Cumhurbaşkanı’nı Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lider Vekili Yaşar Çakmak, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediyesi Lider Yardımcısı Mehmet Dinç ve akademisyenler karşıladı.

Gebze Teknik Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Akabinde Komorlar heyetine üniversite ve dronepark hakkında bilgilendirici sunum yapıldı.

Programda konuşan Komorlar Cumhurbaşkanı Azali Assoumani, “Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde eğitim ve araştırmanın değerine değinmiştik, birliktece bu mevzuyu konuşmuştuk. Bugün bunu burada yaşamanın memnunluğunu yaşıyorum. İlmin yerini hiç bir şey tutmaz. Bunu kendi ülkemde iktidar olduktan daha sonrasında daha sık uyguladım. Artık de burada tıpkı şeyi görüyorum. İlme verdiğiniz kıymet sizin ne kadar ileri gidebileceğinizi gösterir. Sanayi bölgesinin ortasında bu biçimde bir üniversitenin bulunması şunu gösteriyor ki; bu üniversiteden mezun olanlar sanayi de emekçi olarak hayatlarına devam edebilecekler. Bu da Onlar için en büyük kar. Sayın rektör benim evvelce beri benim gençlere söylemiş olduğim ‘Mezun olup masa başında oturmayın, gidin endüstride iş dünyasıyla birlikte olun’ telaffuzunu gerçekleştirmiş olduğunu görmekten memnunluk duyuyorum. Bir sır söylemek istiyorum; Cumhurbaşkanına söylemiş olduğim üzere siz dün bizi yok etmeye çalışanlarla gayret ettiğiniz için biz hep Türkiye’nin yanında olacağız. Şu soruyu daima kendime sormuşumdur; Türkiye’nin sırrı nedir, nasıl başarıyor? Türkiye’nin muvaffakiyetinin sırrı ilim, bilgi ve güç” dedi.

‘Endüstri alanlarıyla iş beraberlikleri oluşturmaya devam edeceğiz’

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan ise, “Sizi burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. Şunu belirtmek isterim ki üniversitemizde sizi ağırlamak bizim için fazlaca değerli. Üniversitemiz endüstrinin merkezinde konumlanmıştır. Etrafımızda 17 Organize Sanayi Bölgesi mevcut. ötürüsıyla bu sanayi alanıyla iş birliği yaptığımız için epey heyecanlıyız. Ziyaret etmiş olduğunuz dronepark, etkileşim ve iş beraberliklerimizin en hoş örneklerinden biridir. Sanayi alanlarıyla iş beraberlikleri oluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Heyet, programın akabinde droneparkta incelemelerde bulundu.