Memleket Partisi Genel Lideri İnce: Anketlerle hiç ilgilenmiyorum

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkması sonucunı kıymetlendirdi.

Hükümetin bu mevzudaki halini desteklediklerini belirten İnce, “Ama uyarıyorum, ABD’nin PYD’ye verdiği silahları geri alsın diye diretiyorsanız destekliyoruz. ‘Kuzey Kıbrıs ile Kıbrıs Rum İdaresi güç mutabakatlarında eşit hakka sahip olsun’ diyorsanız destekliyoruz. Mısır ve İsrail’in gazını Anadolu’dan geçirmek istiyorsanız destekliyoruz. İsveç’in PKK’ya yardımını engellemek istiyorsanız destekliyoruz” dedi.

İnce, Türkiye’nin AB müzakerelerini hızlandırmak için isteniyorsa da alınan sonucu desteklediklerini lisana getirerek, “Ama seçim yaklaştı, kasa tam takır olduğu için 3-5 kuruş para almak için muhalefet yapıyorsanız iki elimiz yakanızdadır. Türkiye’nin onurunu kırdırmayın, onurunu zedelemeyin” diye konuştu.

‘Kamuoyunu etkilemek için yapılmış anketler’

Anketlerde partisine çıkan oy oranıyla ilgili soru üzerine İnce, “Anketlerle hiç ilgilenmiyorum. Bizim anketlerimiz sokaklar, sokaklarda gördüğümüz yaklaşımlar. Siyasi partilerden para alınarak yapılan anketler kamuoyunun nabzını tutmak için değil, kamuoyunu etkilemek için yapılmış anketler” sözlerini kullandı.

İnce, muhalefeti niye eleştirdiği istikametindeki soruya da “Ben Türkiye’yi geziyorum, kararsızlar yüzde 30 olmuş, şu anda millet umudu muhalefette görüyorsa muhalefet partilerinden birinci parti olan var mı? Ben görmüyorum, görüyorsanız bunu sokağa sorun” karşılığını verdi.

‘CHP ile bir meselem yok benim, CHP’nin yöneticileriyle sorun yaşadım’

CHP’de 42 yıl hizmet ettiğini anlatan İnce, şunları kaydetti:

“Gençlik kollarından Cumhurbaşkanlığı adaylığına… Yollarımız ayrıldı, arkadaşlarımıza da muvaffakiyetler diliyorum. CHP ile bir sıkıntım yok benim, CHP’nin yöneticileriyle sorun yaşadım. Tabandaki beşerler benim canım, ciğerim, biz onlarla bir arada ter akıttık, bayan kollarıyla, gençlik kollarıyla, ilçe yöneticileriyle, vilayet yöneticileriyle. Onlar benim canım, ciğerim. Ben zirve ile sorun yaşadım. Başkalaştırdılar, unsurlarından uzaklaştırdılar, sıkıntımız orada bizim yoksa diğer bir sorumuz yok.”

İnce, “Seçime tek mi gireceksiniz, bir ittifakta yer almayacak mısınız?” sorusunu da “Tek gireceğiz evet, yer almayacağız lakin son düzlükte duruma bakarız” formunda cevapladı.

‘2014’te Cumhurbaşkanı adayını televizyondan öğrenmiştim’

Memleket Partisi ile CHP içinde ne üzere bir tüzük farkı olduğu tarafındaki soru üzerine İnce, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ben CHP’de küme başkanvekiliyken 2014’te Cumhurbaşkanı adayını televizyondan öğrenmiştim. Ben bahçedeydim, eşim balkondaydı, ‘Cumhurbaşkanı adayımız muhakkak oldu.’ dedi. Kim dedim? ‘Değişik bir ismi var, tam anlayamadım.’ dedi. İkinci adamdım partide, televizyondan öğrendim. Yalnızca genel lider biliyordu. Şu anda milletvekillerinden bilen var mı Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını? Bilen yok. Belediye liderlerinden bilen var mı? Yok. Vilayet liderlerinden bilen var mı? Yok. Kimse bilmeyecek. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını bütün milletvekilleri, bütün vilayet liderleri, bütün belediye liderleri televizyondan öğrenecek. Ben o denli öğrendim. Ben aday olduğumda da milletvekilleri bilmiyorlardı, ben de bilmiyordum, aday bendim. Tekrar belirli değil nasıl olacağı, bir kişi biliyor. Memleket Partisi’nde Cumhurbaşkanı adayı nasıl olacak herkes biliyor.”

İnce, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Meclisin yarısının bayan, yarısının erkek olması için kanun teklifi verdik, reddettiler” halinde açıklamada bulunduğunu belirterek, “Güldüm. Kim reddetti? AKP. Pekala reddedeceğini bilmiyor muydun? Bal üzere de biliyordun. Kanun teklifini veriyorsun, tam bir kurnazlık. Yani gülüyorum. Türkiye artık 2022 yılında bu siyasetten çıkmalı. Kanuna gerek yok ki kendi partinin tüzüğünü değiştir. ‘Bir bayan, bir erkek, bizim listelerimiz bu biçimde olacak.’ dersin. Değiştir, Türkiye’ye örnek ol. Kaygının yapmak değil ki kandırıyorsun insanları” ifadelerini kullandı.