Olaylı Göztepe-Altay derbisinin iddianamesi tamamlandı: 15 yıl mahpus istemi

Adanali

Active member
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan ve 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, sanıkların hadiseden bir gün evvel WhatsApp grubundan maçta yapacakları aksiyon üzerine iş kısmı ve bakılırsav dağılımı gerçekleştirdikleri bilgisi yer aldı.

D.D. ve K.E’nin patlayıcı-yanıcı malzemeleri 3 sanık aracılığıyla ambulans vazifelisi A.G.’ye çanta ortasında teslim ettikleri anlatılan iddianamede, A.G. ve H.K’nin de patlayıcı ve yanıcı hususları ambulansla stada soktukları açıklandı.

Stadın seyirci tuvaletindeki çöp kutusuna gizlenen sis bombası, meşale, maytap, torpil gibi yanıcı ve patlayıcı unsurları öteki sanıkların alarak tribündeki taraftarlara dağıttıkları vurgulanan iddianamede, F.E’nin otobüsteki işaret fişeğini stada asılacak afişe gizlediği, 11 kişinin de meşale ve sis bombalarını yakarak tribünde düzensizlik yarattığı söz edildi.

F.E’nin karşı tribüne attığı fişeğin isabet etmesi kararı yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ın da olayın sorumlularından şikayetçi olduğu bildirildi.

‘Fişeği meşale zannetmiş’

Sanık F.E, iddianamede yer alan tabirinde, şunları kaydetti:

“Biletsiz maça girmenin pankart ya da davul ile mümkün olacağını düşündüm. Otobüste, pankartı aldığım yerde meşale zannettiğim işaret fişeğini buldum. İşaret fişeğinin ne olduğunu bilmem. Kazağımın içine göbek kısmıma sakladım. Stada girerken üstüm hayli ayrıntılı aranmadı. Giriştekilere, ‘aramam yapıldı’ demiştim. Maçta sis bombası yakıldı, ortalık siyah dumanla kaplandı. Yakıldığı yere hakikat gittim, gayem polislerin beni görmemesiydi. Maddeyi yakacaktım. Meşale zannettiğim şeyin alt kısmındaki ipi çekerek yaktım. Çıkan sesten korktum. Alkollü olduğumdan istikrarım bozuldu, meşale zannettiğim şey elimden Göztepe taraftarlarının bulunduğu maraton tribünündeki seyircilere gitti. Elimden fırlayanın meşale olmadığını o an anladım. Öğrendiğim kadarıyla işaret fişeğiymiş. Bilseydim almazdım. Karşı tarafı gaye almadım. Çok pişmanım.”

‘Sis bombası ve meşaleleri cerrahi eldivenlerin için koymuş’

İddianamede, ambulans sürücülerinden sanık A.G.’nin savunmasına da yer verildi.

A.G., sözünde, sanık K.E.’nin ‘stada sokulması gereken meşaleler var, bunları stada sokar mısın’ talebini geri çevirdiğini lakin tehdit ettiği, ailesine ve kız arkadaşına ziyan gelmemesi için kabul etmek zorunda kaldığını ileri sürdü. A.G., “E.Y. (sanık) sis bombası ve meşalelerin bir kısmını keserek plastik cerrahi eldivenlerin içine koymuş, siyah poşetin içine koyup bantlamış, ‘maç başlamadan evvel stadın tuvaletinde bulunan çöp kovasına bırak ve haber ver’ dedi. Çöp kovasına bıraktım. Olaylar çıktıktan daha sonra hayli pişman oldum. Olayların bu kadar büyüyebileceğini düşünmedim. Fişeği ben sokmadım” argümanında bulundu.

‘Fişekleri denize açılan balıkçılara satacağım’

Bazı sanıkların sözlerinde de sis bombaları ve torpillerin Altay Spor Kulübünün kuruluş tarihi olan 1914’ü anımsatan saat 19.14’te rastgele yakılması ve atılması için konuşulduğu, futbolculara moral hedefli meşale tertibi, tribünde görsel şölen oluşturulmak istendiği de iddianamede yer aldı.

Fişeği satın alan sanık S.H. de Altay taraftarlarının kendisine fişeği tesiste kullanacaklarını dediğini, stada sokacaklarını bilmediğini ileri sürdü.

S.H’nin ayrıyeten fişeği satın aldığı şahsa de ‘fişekleri denize açılan balıkçılara, marina ve yatçılara satacağını’ söylemiş olduği açıklandı.

Fişeği ateşledikten daha sonra kıyafetini değiştirmiş

Sanıklardan ambulans sürücüsü A.G.’nin 2015’te toplumsal medya hesabında fotoğrafının üzerinde “Sarı kırmızı giyen herkes bir gün ölecek” kelamlarının yer aldığı paylaşımı da iddianameye girdi.

Görüntü izleme ve tespit tutanağında ise F.E’nin işaret fişeğini ateşledikten daha sonra süratlice aykırı tarafa gerçek kaçtığı ve üstündeki kıyafeti değiştirdiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Fişeğin isabet etmesi kararı ağır yaralanan Mehmet Çakır ile ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi’nce hazırlanan raporda, “Kişide meydana gelen faydalanmaların sıradan tıbbi müdahale ile giderilecek seviyede yavaşça olmadığı, kişinin hayatını tehlikeye sokacak nitelikte olduğu kanaatine varılmıştır” değerlendirmesi paylaşıldı.

İddianamede, “Sanık F.E’nin işaret fişeğini stada sokabilmek için afişi kucağında taşıdığı, tüm taraftarların birebir anda stada gelmesinden dolayı turnikelerin yetersiz kalması niçiniyle kapıların açılmasının yarattığı kolaylıktan yararlanıp üst araması yapılmadan stada girdiği, tribünde planlı ve kararlı, işaret fişeğinin binlerce kişinin bulunduğu Göztepe tribünlerine yanlışsız maksat gözetip ateşleyerek ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak karşılaşma düzenini bozmak’, ‘genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması’ cürümlerini işlediği kanaatine varılmıştır” sözü kullanıldı.

F.E. hakkında bu cürümlerden 15 yıla kadar mahpus cezası talep edilen iddianamede, 22 sanık için taammüden öldürmeye teşebbüs kabahatine yardım, 11 sanık için tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak, başka 11 sanık için de tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak karşılaşma nizamını bozmak hatalarından cezalandırılmaları istendi.

İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, ayrıyeten tüm sanıkların genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması kabahatlerinden cezalandırılmasını talep etti.