Prof. Dr. Görür’den zelzelenin akabinde açıklama: ‘Kuzey Anadolu Fay’ına bağlanan çizgi çabucak hemen kırılmadı’

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Bilim Akademisi kurucu üyelerinden olan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Düzce merkezli meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremle ilgili toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu yörede gücün büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum” dedi.

Görür, “Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi içinde, KAF’a (Kuzey Anadolu Fay Hattı) bağlanan çizgi çabucak hemen kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir” diye ekledi.

Naci Görür şunları da kaydetti:

“Sarıdere-Gölyaka/Düzce’de 6,0 sarsıntı oldu. 1999 zelzeleleri KAF’ın bu bölümünü Bolu Tüneline kadar kırmıştı. Biz bu sınırın Bolu bölümünün de kırılmasını beklediğimize dair bir tweet atmıştık. Bugünkü zelzele muhtemelen Gölyaka-Sarıdere içinde kırılmamış KD-GB uzanımlı kısımda oldu. Arkadaşlar, Düzce’de olan bugünkü sarsıntı ile bu yörede gücün büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Fakat Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi içinde, KAF’a bağlanan çizgi çabucak hemen kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir. “
Arkadaşlar, Düzce’de olan bugünkü deprem ile bu yörede enerjinin büyük ölçüde boşaldığını düşünüyorum. Ancak Bolu Dağı Tüneli ile Bolu güneyi arasında, KAF’a bağlanan hat henüz kırılmadığı için bu kesim riskli bölge olarak düşünülmelidir. Sevgiyle

— Prof. Dr. Naci Görür (@nacigorur) November 23, 2022