Prof. Dr. Sakarya: Artık bir tedbir alınmazsa hasta sayısına hastane yetmeyecek

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Omicron varyantının yayılmasına yönelik ihtarlarda bulunan Sakarya, “Çok daha öldürücü bir varyantın önümüzdeki vakit içinderda çıkmayacağının garantisi yok. Ne yazık ki, 2023 yılında hala Kovid konuşuyor olacağız” diye konuştu.

Koronavirüs salgınıyla çaba devam ederken, ortaya çıkan Omicron varyantının tüm dünyadaki tesiri her geçen gün artıyor. Yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa ve Amerika’da olay sayılarında artış yaşanıyor. Bu durumun iki niçini olduğunu belirten Prof. Dr. Serhan Sakarya, Omicron varyantının başka varyantlara bakılırsa bulaşıcılığının fazlaca hayli daha yüksek olduğunu, ikinci niçinin ise insanların maske, uzaklık ve hijyen kurallarını bir kenara bıraktığını tabir etti.

‘Virüs aşıdan kaçamıyor’

Omicron varyantının daha kolay atlatıldığı istikametinde toplumda önemli bir yanlış algı olduğunu belirten Prof. Dr. Sakarya, “Aşısız gelenler aşılı olanlar kadar kolay geçirmiyor. Aşısız gelen hastalarımız her seferinde akciğer tutulumları ve teneffüs sıkıntılarıyla geldi. Şunu da söyleyelim, hasta olanlar bu yeni varyanta daha uygun koruyuculuk geliştiriyor. Şayet ki bir de hastalık geçirip üstüne aşı da olmuşlarsa, virüs aşıdan kaçamıyor. Türkiye’de önümüzdeki hafta açıklanacak olan sayıların şimdiki hasta sayısının iki katı olacağını düşünüyorum. Zira bir yılbaşı geçirdik. Beşerler sokaklara ve cümbüş yerlerine aktı. Test yaptıran bireylerde olumlu çıkma oranı geçen hafta 2 katına çıktı. Kesinlikle izolasyon tedbirlerinin alınması gerekiyor. Şayet tedbir alınmazsa hasta sayısına hastane yetmeyecek” diye konuştu.

‘Kovid bir süre daha bu biçimde devam edecek’

Kimi bireylerin Omicron varyantının, herkesi enfekte edeceği ve toplumsal bağışıklığın gelişeceği için pandeminin sonu olacağını argüman ettiğini belirten Prof. Dr. Sakarya, “Gribi ele alalım. Her sene grip aşısı oluyoruz zira her sene karşımıza domuz, kuş gribi üzere farklı hallerde çıkıyor. Kovid bir süre daha bu biçimde devam edecek lakin artık pandemiden çıkması yani dünyadaki yayılımın durması gerek. Yayılım bir türlü durmuyor zira virüs tehlikeli değişimler yaşıyor. Veba salgınını biliyorsunuz. Yaklaşık 25 yıl kadar sürdü ve dünyadaki insanların 3’te 1’i bu salgın niçiniyle ömrünü kaybetti. O niçinle virüs kimi vakit diğer bir virüsle bir ortaya gelebiliyor. Sars ya da Mers üzere bir virüsle birleşirse ortaya çıkacak olan yeni bebek varyant Chucky üzere olup, ölümcül olabilir” dedi.

‘Pandeminin bir anda bitebileceğini düşünmüyorum’

Olağan koşullar altında hasta sayısının yaz aylarına hakikat azalma eğilimine gireceğini, sonbahara daha emniyette girebileceğimizi anlatan Prof. Dr. Sakarya, “Ne yazık ki ben pandeminin bir anda bitebileceğini düşünmüyorum. 2023 yılının bu vakit içinderında hala Kovidi konuşuyor olacağız. Zira dünyada hala aşıya ulaşamayan ülkeler var ve bu varyantlar bu ülkelerden çıkıyor. örneğin Omicron Afrika’dan çıktı zira aşı yok. Bunlar kayıt altında tutulamıyor. Aşılamanın yalnızca bir ülkede yapılması o işi kurtarmaya yetmiyor. Tüm dünyada birebir yaygınlıkla yapılması gerekiyor” formunda konuştu.