Şiir Sınırları Treni yola çıktı: 14 şair ve şiir severlerle bir arada İstanbul’dan Ankara’ya gidiyor

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Yurt ortasından ve haricinden 14 şairi taşıyan ‘Şiir Sınırları Treni’, bu akşam 19.00’da tarihi Sirkeci Garı’nda düzenlenen merasimle uğurlandı. Programda, tarihi garda kurulan sahnede yerli ve yabancı şairler yola çıkmadan evvel şiirlerini İstanbullular için seslendirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca düzenlenen Başşehir Kültür Yolu Şenliği kapsamında gerçekleşen aktiflikte, yerli ve yabancı şairler tren seyahatinde edebiyat öğrencileriyle bir ortaya geldi. Son durağı Ankara Garı olan aktiflik boyunca şiir okumalarının yanı sıra biroldukca atölye çalışması da yapılacak.

Şiir Sınırları Treni’nde seyahat eden şairler içinde Türkiye’den Adnan Özer, Alphan Akgül, Aykut Nasip Kelebek, Bâki Asiltürk, Cengizhan Orakçı, Ercan Yılmaz, Hüseyin Akın, Metin Celal, Ömer Fazilet, Zeynep Arkan ve Zeynep Tuğçe Karadağ yer alıyor. Yurt haricinden ise, Mısırlı şair Ahmad Zakaria, Macar şair Krisztina Rita Molnar, Kuzey Makedonya’dan Vladimir Martinovski’nin yanı sıra, ‘Şiir Sokakta’ hareketinin kurucusu Meksikalı şair Armando Alanis (Pulido) de bulunuyor. Şairlere seyahatte, İstanbul’daki çeşitli üniversite ve liselerden seçilen, edebiyat ve şiir meraklısı yüze yakın öğrenci eşlik ediyor.

‘Şehir çizgilerini şiir sınırlarına çevirmişler

‘Etkinliğe ait konuşan Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Çoşkun Yılmaz, “Şiirin başşehrinden Türkiye Cumhuriyeti’nin başşehrine yapılan bu seyahatin güzel olmasını diliyorum. Sanat hepimizi kendimize döndüren bir harekettir. Başşehir Kültür Yolu Şenliği, Kültür Turizm Bakanlığı, Devlet Demiryolları, Fatih Belediyesi ve şairlerimiz hoş bir işbirliğine imza atmışlar ve bir birincisi de gerçekleştirmişler. Şehirleriçinde şiirden bir çizgi oluşturmuşlar. Kent çizgilerini şiir sınırlarına çevirmişler. Her işin şiir hoşluğunda şiir tadında olmasını diliyorum” diye konuştu.

‘İlk sefer bir tren ile şiir okuyarak Ankara’ya hakikat yol alacağız’

Proje kapsamında tren seyahatine katılan şairlerden Metin Celal, “İlk kere bir tren ile şiir okuyarak Ankara’ya hakikat yol alacağız. Bu heyecan verici bir şey. Öğrenci arkadaşlarla ve şair arkadaşlarla bir ortada olacağız. Ankara’da da Ankaralılar ile bir arada olacağız. Şiir paylaşmak keyifli bir iştir. Bu keyfi yaşayacağız inşallah” dedi.

‘Beni buraya getiren şeyin şiir olduğunu farkındayım’

‘Şiir Sokakta’ hareketinin kurucusu Meksikalı şair Armando Alanis (Pulido) ise “Ben insanların epey şiir okuduklarını fark ettim. İnsanlara ulaşmak için yazdığım şiirleri duvarlara yazmaya karar verdim. O biçimde halkla epeyce daha güzel bir irtibat sağlayacağımı düşündüm ve oradan sokak şiiri doğdu ve dünyadan bir fazlaca insan bu harekete katıldı. bu biçimde toplumsal medya yoktu ona karşın bütün dünyaya yayıldı. Bu sıkıntı günlerde, güç günleri aştıktan daha sonra bu biçimde bir davet almak beni epey gururlandırdı. Ben şiirin her vakit ortamızda bir köprü olduğuna inandım. Beni buraya getiren şeyin şiir olduğunu farkındayım. Şiirin ne kadar kıymetli ne kadar değerli olduğu bu aktiflikte gösterilmiş oluyor” tabirlerini kullandı.