Toprak balya makinesinin ne olduğunu biliyor musunuz? Popüler bahçe aracını tanıtıyoruz

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Ah, Mart’ı ne kadar seviyorum! En sevdiğim aylardan biri, bu çok açık. Çiğdemler, parlak renkli kafalarını bulanık yapraklar arasından geçiriyor, ağaçkakan elma ağacımda çıtırdıyor ve nergislerin büyümesini tam anlamıyla izleyebiliyorum. Görkemli!

Ebedi bahçıvanın çarkı, yavaş yavaş tekrar daha hızlı dönüyor ve gözlerinizi birazcık açık tutarsanız, her köşede baharın ilk işaretlerini görmeden edemezsiniz. Ot yatağında frenk soğanı kış güneşinde genç yeşilliklerini gösteriyor, ilk laleler tepelerini gösteriyor ve bu sabah bahçeme giden tırabzanda öpüşen iki güvercin yakaladım. Aşk, havadadır! Mevsime uygun olarak geçen hafta sonu ilk işe başladım.

İstasyondaki bu adamların gücü var

Zamanı olduğunda yaşlı elma ağaçlarını budamama yardım etmek için bir itfaiyeci geldi. “Pekala, nu abba uff’n last Poeng” diyerek selamladı ve el sıkışmaya bastı. Demek istediği açıktı. Federal Doğa Koruma Yasası, Bölüm 5, Bölüm 39’a göre, bahçe sahipleri 1 Mart ile 30 Eylül arasında ağaçlarını rahat bırakmalıdır.

Siz sevgili okuyucularım, muhtemelen bunu biliyorsunuzdur. Ancak bir bahçe acemisi bu sayfaya rastlamış olabilir, bu yüzden tekrar vurgulamanın zararı olmaz. Bu yüzden lütfen artık ağaçları kesmeyin! Hala sahip olduğumuz birkaç kuş, kendilerini barış içinde yavrularının üretimine adayabilmelidir. Toi, toi, erkekler ve kızlar, benim onayıma sahipsiniz.

İtfaiyeci bahçemde dururken, hala Şubat ayının sonuydu, yani “uff’n last’n Poeng” ve dondurucu soğukta ve en güzel kış güneşinde keskin nişancılık yaptık. Bugünün en önemli bulgularını kısaca özetleyeceğim: Daima doğrudan gövde üzerinde kesin, yani parazitlerin ağaca girebileceği herhangi bir “kanca” bırakmayın. Dikey su sürgünleri çıkarılabilir, ancak hepsi olmayabilir. Yatay giderse sonunda taze meyve odunu olur.

Bir dal yan sürgün oluşturacaksa, dışa doğru çıkıntı yapan bir gözün birkaç milimetre yukarısından kesilir. Arayüzün önündeki son göz en çok dışarı çıkar. Ve son olarak: mumyaları, yani geçen yılın buruşmuş meyvelerini çıkarın. Mantarlar ve patojenler içlerinde kış uykusuna yatar – ve biz onları istemiyoruz.

İtfaiyeci ve ben dört saat boyunca ağacın tepesinde asılı kaldıktan sonra tamamen yıkıldım. Sırt ağrısı her başlangıcın doğasında vardır! Bir fincan kahve içtik, gelecek yıl için randevulaştık ve vedalaştığımızda bana içten bir pençe daha verdi. Ah! İstasyondaki bu adamların gerçek gücü var. Günün yarısı bitti ve artık daha büyük projeler için kullanılamaz. Ama şimdi dışarıdaydım, bu yüzden bahçe kulübesini süpürdüm, tohum sandıklarını kış kirinden kurtardım, balon yağmurunu buldum ve toprak balya makinesini kullanıma hazır hale getirdim. Hiç böyle bir bölüm gördünüz mü? Modern bahçıvanlık camiasında, toprak balya makineleri en ateşli boktur – dürüst olmak gerekirse doğru!

Cihaz, yaklaşık 20 santimetre genişliğinde metalden yapılmış ve büyük, gümüş bir pul gibi görünüyor. İçine nemli tohum toprağının doldurulduğu 4’e 4 santimetre boyutlarında beş “bölmesi” vardır. Bunlar daha sonra sıkıştırılmış küpler halinde bir tohum tepsisine veya bir mini seraya preslenir. Endüstriyel tarımda büyük balya makineleri olağandır, ancak biz hobi bahçıvanları için bunlar yalnızca birkaç yıldır minyatür olarak ortalıkta dolaşıyor. En azından benim bildiğim kadarıyla.

Pres küçük küpler çıkardığı için, bunların bir sırası yan yana sığar. Örneğin yuvarlak karton kaplar veya yumurta kartonlarından farklı olarak; en geç üç sulamadan sonra her zaman devrilir ve dağınık görünürler. Kare peletlerin bir diğer avantajı: genç fideler bir nakil şokundan kurtulur. Normalde bir saksıdan bir sonraki daha büyük saksıya geçtiğinizde, presle yapılan ekim, dikilene kadar plastik tepside veya mini serada kalır.

Ekim yaparken konsantrasyon ve öngörü gereklidir

Elverişli bir şekilde, cihaz her bir toprak küpüne küçük bir delik açar ve ardından, tabii ki, ilgili tohum toprakları. Bu parçayı çok beğendim ve diğer bitki malzemeleriyle birlikte konservatuvarımıza getirdim. Kocamı her zaman rahatsız eder. “Sarvatuvarı gerçekten kullanabildiğimiz tek zaman, Şimdiher zaman inliyor, “ve sen her şeyi kutularına dolduruyorsun.” Tamamen haksız değil.

Yazın kimse kış bahçesinde oturmaz – dışarısı çok güzel. Kışın, bu lüks uzantılar genellikle çok soğuktur. İçki kasalarımızı içinde soğutur ve agapanthus’u kışı geçiririz. Ancak şimdi, ilkbaharın başlarında bir kış bahçesi eğlencesi var. Günler uzadığında ve güneş ilk sıcak ışınlarını gönderdiğinde, kendinizi rahat ettirebilir, ışık depolayabilir, şekerleme yapabilirsiniz. teorik olarak. Benim durumumda, dediğim gibi, daha acil şeyler için alana ihtiyaç var.

Kanepeyi kenara ittim ve şimdi stoklanmayı bekleyen altı farklı tohum kutusu var. Bunu artık yapamazdım. Ya da daha doğrusu – karar veremedim. Ekim yaparken konsantrasyon ve öngörü gereklidir. Sadece domatesler! Bu yıl 24 farklı çeşidim var. Aralık başında genç bir bahçıvandan hediye olarak aldığım bir tohum takviminden geliyorlar. Nadirliklerle dolu renkli bir paket: Karadeniz’den bir şişe çubuk domates olan “Chukhloma”. “Oranje van Goeijenbier”, Peru’dan bir kiraz domates. Veya Ukrayna’dan bir çubuk domates olan “Mickey Mouse Red”.

El yazısı talimatlar takvime dahil edildi. Genç bahçıvan, “Büyürken eğlenin,” diye yazdı, “ve tohumu vermikülitle kapladığınızdan ve üç gün karanlıkta bıraktığınızdan emin olun. Ve ondan sonra – çok fazla ışık.” Bu takvim muhtemelen en geç Ağustos ayına kadar tüm zamanların en iyi Noel hediyesi olacak. Rapor edeceğim, söz veriyorum.

Yatakta başka neler var? Kesinlikle alabaş, onları severim. Ve kesinlikle tekrar pancar. Bu yıl beyaz ve kırmızı halkalı ve her salatada muhteşem görünen “Tonda di Chioggia” çeşidini deneyeceğim. Bu arada pancar kan basıncını düşürür ve karaciğer için sağlıklıdır. Yumruda bulunan betain karaciğerdeki yağlanmayı azaltır. Bir sebzeden daha fazlasını bekleyebileceğinizi sanmıyorum. Peki başka ne var? Salatalık, hurma lahanası ve kesinlikle yeşillik. Çok fazla C vitamini içerir ve tadı ıspanaktan bile daha iyidir.

Gördüğünüz gibi sevgili okuyucular, önümüzdeki haftalarda yapacak işlerim var. Yani siz ikinci bir fincan kahve ile bu metni rahatça gözden geçirirken, büyük olasılıkla toprak küplerini bastırıyor ve limonluğumuzu üreme serasına çeviriyorum. Ve kocamı rahatsız edip etmemesi umurumda değil. Çünkü, dilerseniz, bir bitkinin tohumdan yeşermesi gibi orada olmaktan daha güzel bir şey var mı hayatta?

Sabine yeri 20 yıldan fazla bir süredir ZDF için televizyon muhabiri olarak çalışmaktadır. Burada “Morgenmagazin”in “Platz im Garten” bölümü için doğa, bahçeler, ekoloji ve sürdürülebilirlik konularında düzenli olarak raporlar hazırlıyor. Ekim 2021’de “Bahçede: Yumru ve kompost arasında hayatın tamamı yatıyor” adlı kitabı.