TÜRK-İŞ Genel Lideri Atalay: Taban fiyat pazarlığında biz açlık sonunun üstünü konuşacağız

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Atalay, bir otelde düzenlenen Türkiye Yol-İş Sendikası 12. Olağan Genel Heyeti’ne katıldı.

Programda konuşan Atalay, gündemdeki en değerli bahsin taban fiyat olduğunu belirterek, sendikanın olduğu yerde taban fiyatın değil, ikramiyenin, yol parasının, çocuk parasının ve besin yardımının konuşulması gerektiğini söylemiş oldu.

Asgari Fiyat Tespit Komitesinde, masada taban ücretlinin de bulunmasını istediklerini tabir eden Atalay, “Biz 4 periyottur taban fiyatla ilgili bir teklif sunmuyoruz. Evvel patron ve devletin açıklamasını istiyoruz. Zira kamuoyu, TÜRK-İŞ’in ağzından bir sayı çıktığında o sayıdan aşağı inmeyeceğini biliyor.” diye konuştu.

‘Asgari fiyatla ilgili bir teklifimiz yok’

TÜRK-İŞ tarafınca belirlenen açlık sonunun 7 bin 785 lira, yoksulluk sonunun da 10 bin 170 lira olduğunu belirten Atalay, konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Biz kamuoyunun önüne çıkıp ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira açlık hududunun üstü konuşacak.’ dedik. Lakin birtakım düzgün niyetli olmayanlar, ‘TÜRK-İŞ 7 bin 785 lira dedi.’ diye bizi yargılıyorlar. Bizim taban fiyatla ilgili bir teklifimiz yok. Bir haftadır bununla uğraşıyoruz. O masada olmayan herkes görüş bildiriyor, bize katkı sağlıyor ancak bunun bedelini biz ödüyoruz. Bana ‘Pazarlık aşağıdan başlar mı?’ diyorlar. Biz bunun üstünü konuşacağız, 8-9 olur, teklif önümüze bir gelsin. İnşallah bu son olur, o masada bir de minimum fiyatlı olur.”

İleride siyasete girmeyi düşünmediğini aktaran Atalay, “Ben demir yollarının çırak emekçisiyim. Dün de öyleydim bugün de bu biçimdeyim. Ben TÜRK-İŞ Başkanı’yım. Beni Türkiye seçiyor. Mevcut oyların 10 yıldır yüzde 90’ını alıyorum. Beni, emeği düşürürlerse hepinizi düşürürler.” ifadelerini kullandı.

Asgari fiyat konusunu Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği liderleriyle da konuştuklarını aktaran Atalay, istedikleri sayı uygun bulunmadığı takdirde masaya oturmayacaklarını kaydetti.

‘Taşeron sistemi adil değil’

EYT probleminin yıl sonuna kadar çözülüp ülke gündeminden kalkabileceğini belirten Atalay, taşeron sorununun de çözülmesini istediklerini anlattı. Atalay, “Aynı aracın ortasında personellerden biri yemek yiyor, oburu yiyemiyor. Bu adil mi, burada barış, huzur olur mu? Taşeronlara esasen para veriliyor, o parayı kendi çalışanınıza verin, devletin çatısı altında olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Emekli maaşlarının düzenlenmesi gerekiyor’

Sendika olarak vergi konusunda da talepleri olduğunu söyleyen Atalay, emekçilerden alınan vergilerin adil olmadığını söylemiş oldu.

Emekli maaşlarının da düzenlenmesi gerektiğini belirten Atalay, “20 bin lira emekli maaşı alan var, 4 bin lira emekli maaşı alan var, bu adil mi? Bayram ikramiyesi alırken kurban alınıyordu artık o parayla kurbanın iki bacağı alınıyor.” sözlerini kullandı.

‘İş sıhhati ve güvenliği alanında problemler var’

Yol-İş Sendikası Genel Lideri Ramazan Ağar da Türkiye’deki kıymetli problemlerden birinin iş sıhhati ve güvenliği alanında yaşanan meseleler olduğunu lisana getirdi. Sendika olarak bir emekçinin bile vefatını kabul etmediklerini söz eden Ağar, “Türkiye’ye yakışmayan bu tabloyu emekçi, patron, devlet olarak bir an evvel değiştirmemiz gerekiyor.” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Konseyi’nin kıdem tazminatı konusundaki kararlılığının en büyük teminatları olduğunu belirten Ağar, şu görüşleri paylaştı:

“Yol-İş topluluğumuz, farklı istihdam biçimlerine, adil olmayan fiyat uygulamalarına ve taşeron işçiliğine karşı faal formda çaba etmektedir. Karayollarında, köylere hizmet götürme birliklerinde, vilayet özel yönetimlerinde ve kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan lakin kapsam dışı bırakılan taşeron çalışanların takıma alınması için büyük efor gösteriyoruz.”