Türkiye genelinde doğalgaz ulaşan ilçe ve belde sayısı 971’e yükselecek

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı ülke geneline doğalgaz kullanmasını yaygınlaştırılması için altyapı yatırımlarını hayata geçiriyor. 2000’li yılların başında yalnızca 5 kentte doğalgaz kullanılmaktayken, bugün 81 ilin tümüne ve 604 ilçe ve belde ile 171 OSB’ye doğalgaz ulaştırılmış durumda.

Bakanlık, 2026 yılına kadar 367 yeni yerleşim yerine daha doğalgaz götürmeyi hedefliyor. bu biçimdelikle toplam sayının 971’e ulaşması hedefleniyor. 2021 yılı sonunda ise doğalgaz verilen yerleşim yeri sayısı ise 604’ten 640’a ulaşacak.

21 yılda 76 kente doğalgaz ulaştı

Bakanlığın verdiği bilgiye nazaran, 2000’li senelerda 1.3 milyon olan doğalgaz abone sayısı yapılan yatırımlar kararında 17.9 milyona çıkarken, ülke nüfusunun yüzde 82’sine doğalgaz kullanım imkânı sunuldu.

bu biçimdece doğalgazdan faal olarak faydalanan nüfus ise 56 milyona çıkarıldı. Bu kapsamda 40 bin kilometre uzunluğunda doğalgaz iletim ve dağıtım sınırı inşa edildi. Toplam iletim ve dağıtım şebeke uzunluğu 182 bin kilometreye ulaştı.

Depolama tesislerinde doluluk oranı yüzde 75

Yaklaşan kış öncesi doğalgaz depolama
tesislerinde doluluk oranı ise yüzde 75’e ulaştı. Halihazırda Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi 1 milyar metreküp, Silivri depolama tesisi ise 3.14 milyar metreküp depolama kapasitesine sahip bulunuyor.

Kış mevsimi öncesi Tuz Gölü yeraltı deposu tam olarak doldurulurken, Silivri’de ise doğalgaz enjeksiyonu devam ediyor. Depolar mevcut envanterle değerlendirildiğinde, kış mevsimi boyunca doğalgaz iletim sistemine gaz sağlayabilecek.

Ertuğrul Gazi gemisi devrede

BOTAŞ
tarafınca inşa ettirilen Türkiye’nin birinci FSRU gemisi Ertuğrul Gazi ise 25 haziran 2021 tarihinde Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan BOTAŞ Dörtyol Terminali’nde gerçekleştirilen devreye alma merasimiyle hizmete girmişti. Ertuğrul Gazi FSRU gemisi yaklaşık 110 milyon metreküp doğalgaza muadil 170 bin metreküp sıvı LNG depolama kapasitesine sahip olup, depoladığı bu LNG’nin günlük 28 milyon metreküplük ölçüsünü gazlaştırarak Ulusal Doğal Gaz İletim Şebekesine verebiliyor. Bu ölçü var olan FSRU’lar içerisinde en çok gazlaştırma kapasitesi olarak kayıtlara geçerken, öteki yandan güç arz güvenliğinin temin edilmesi emeliyle hayata geçirilecek olan öteki FSRU projesi Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’nin imal çalışmaları ise devam ediyor.