Türkiye’nin birinci Kovid-19 Takip Merkezi’ne başvuran hastaların ortak şikayeti: Nefes darlığı

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Başkent’te Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Kovid-19 Takip Merkezi, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren hizmet vermeye başladı.

Pilot uygulama olarak birinci kurulan merkezde yaklaşık 10 aylık müddet boyunca yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kovid-19 Takip Merkezi uzmanlarından Dr. Canan Emiroğlu, Kovid-19 Takip Merkezi’ne müracaat yapan hastaların genelde en epeyce şikayette bulunduğu rahatsızlığın nefes darlığı olduğunu, bunu kas ve eklem ağrılarının, saç dökülmelerinin, tat ve koku kayıplarının, nörolojik, ruhsal ve dermatolojik biroldukca durumun takip ettiğini aktardı.

‘2 yıllık bir tedavi süreci planlanıyor’

Dr. Emiroğlu, “Aralık 2020 tarihinden itibaren biz Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Sıhhat Bakanlığının pilot uygulama olarak başlatması ile biz de nazaranve başladık. O tarihten itibaren Kovid-19 niçiniyle hastanede yatarak tedavi goren hastaları değerlendirmeye aldık. Bu hastalarımız birinci gelişlerinden itibaren 1 ay, 3 ay ve 6 ay daha sonra, yeniden ikinci 6 ay halinde 2 yıllık bir tedavi müddetleri planlanıyor. Bu aralık ayı prestijiyle birinci yıl yani 5 vizitelik tedavileri tamamlanmış olacak” sözlerini kullandı.

‘Gelenlerin büyük bir kısmının semptomlarında düzelmeler fark ediyoruz’

Merkezlere tedavi gayeli müracaatın büsbütün gönüllülük asıllı olduğuna dikkat çeken Dr. Emiroğlu, “Katılım çok düzgün, gönüllülük aslına nazaran geldikleri için biz randevu verip davet ediyoruz. Yaklaşık üçte ikisi bizim kayıtlarımıza bakılırsa kesin olarak devam ediyor. Üçte biri de muhtemelen iyileştikleri ve şikayetleri fazla kalmadığı için gelmemeyi tercih ediyor. Gelenlerin büyük bir kısmının semptomlarında düzelmeler fark ediyoruz. En başta geldikleri vakit bilhassa teneffüs yolu, akciğer tutulumuna bağlı Kovid-19 pnömonisi (zatürre) niçiniyle hastanede yatarak tedavi goren hastalar nefes darlığı şikayetiyle hayli başvuruyorlardı. Yürürken, konutta en sıradan işlerini yaparken dahi eskisi üzere olmadıklarını söz ediyorlardı. sonrasındasındaki denetimlerinde bilhassa 6’ncı aydan daha sonra bu şikayetlerin pek azaldığını fark ediyoruz. Öteki şikayetler de tıpkı biçimde. Eklem ağrıları, yorgunluk, kas ağrıları, baş ağrıları, saç dökülmeleri, tat-koku alma bozuklukları; bunların vakit içerisinde bir kısmı büsbütün kayboluyor, bir kısmı da azalarak devam ediyor. Bu ortada değişik sık görülmeyen birtakım enteresan şikayetleri olan hastalarımız olabiliyor. Ya da farklı sırt ağrısı ile gelen, pulmoner emboli tanısı koyduğumuz birkaç hastamıza da denk geldik. Doğal istisnai durumlar da olabiliyor” formunda konuştu.

‘Yatan hastalarda en baskın şikayet nefes darlığı’

Bu merkezlere Kovid-19 hastalığı niçiniyle yatarak tedavi goren hastaların kendileri tarafınca davet edildiğini ve gelen hastaların tüm denetimlerinin sistemli olarak takip edildiğini aktaran Emiroğlu, “Yatan hastalarda en baskın şikayet nefes darlığı. Akciğer tutulumu olduğu için pnömoni geçirenlerin çabucak hepsinde bu durum az ya da epeyce var. Tabi kronik hastalığı olan, geçmişte diyabeti, KOAH, astım üzere kronik hastalığı olan hastalarda nefes darlıkları aslına bakarsanız mevcut olduğu için bir de üstüne Kovid eklendiğinde bu hastalarımızın bir kısmı birinci devirlerde tekerlekli sandalyeler iler gelenler var ortalarında. Oksijen satürasyonları düşük olup oksijen tüpleri kucaklarında gelerek dayanak tedavileri alanlar da var. Bu küme hastalar daha istisna ancak olağan hiç bir ek hastalığı olmaksızın gelen hastalarda da bu şikayetler; bilhassa nefes darlığı, halsizlik, kas ve eklem ağrıları ön planda. Tabi bizim hasta kümemizin da yaş ortalaması yaşlı bir küme. Genç hastalarımız da vardı lakin onlar biraz daha yavaşça atlatıyor ve sayıları az” diye konuştu.

‘Aşağı üst tüm branşlara danıştık’

Kovid-19 hastalığının her bireyde farklı tesirler bırakabildiğine dikkat çeken Emiroğlu, multidisipliner bir yaklaşım içerisinde olduklarını vurgulayarak, “İlgili branşlara danışıyoruz. Zira hastaların biroldukça sorunları oluyor. Örneğin hastaların gözle ilgili, nörolojik ya da cilt sorunları de olabiliyor. Burada nefes darlığı niçiniyle en sık göndermek durumunda olduğumuz kısım göğüs hastalıkları oldu. Bir o kadar da yaş kümesi itibariyle kardiyolojiye gönderdik. Antikor testlerini de kan olarak incelediğimizde hastada rastgele bir şikayet olmamasına karşın tabanda bir ekip immünolojik sorunlar olduğunu fark ettiğimiz kümeler var. Bunlar da bir daha romatolojiye, bir o kadar hastanede ağır bakımda, serviste alışık olmadık biçimde yatıp çıkan hastalarda ruhsal yakınmalar var. Birebir biçimde bu biçimde olduğunda psikiyatriye de konsülte ettik ve etmeye devam ediyoruz. Aşağı üst tüm branşlara danıştık” açıklamasında bulundu.

“Bu imkanı değerlendirmelerini isterim”

Buraya gelen hastaların büsbütün gönüllülük aslına nazaran müracaat yaptığını ve nizamlı takip kararında sıhhatlerine süratle kavuştuklarını belirten Emiroğlu, şunları kaydetti:

“Yatarak tedavi nazarann, muhakkak yaşın üzerinde ve kronik rahatsızlıkları olanların bu takip merkezlerinde en azından bir denetim gayeli da hayli kolay ulaşabileceklerini, fazlaca kolay randevu alabileceklerini ve burada başka polikliniklere bakılırsa daha uzun ve itinalı bir muayene alabileceklerini bilsinler. Yanlış anlaşılmasın her yerde kesinlikle herkes itina ile muayene ediyordur. Ancak bizim aldığımız hasta sayısı ve ayırdığımız vakit açısından, daha avantajlı bir pozisyondayız. O yüzden daha fazla vakit ayırabiliyoruz bu hastalarımıza ve konsültasyonlarını bir daha ayrıntısı bir biçimde yapabiliyoruz. Bu imkanı değerlendirmelerini isterim. En azından şikayetleri az bile olsa bir denetim olmuş olurlar.”

Emiroğlu ayrıyeten, Kovid-19 aşılarının yararına da dikkat çekerek, “Aşılar konusuna ben de değinmek istiyorum. Bize gelen hastaların şuan takiplerinde gördüğümüz kadarıyla geçirenler son derece hassas bu hususta ve hassas. Aşılarını da oldular. Antikor düzeylerini de takip ediyor, fazlaca düzgün çıkıyor. O yüzden gençler ve yeni geçirmekte olanlar ya da hiç geçirmemiş olanlar aşılarını olursa toplum olarak rahata ve eski günlerimize kavuşabileceğimizi umuyorum” dedi.