‘Turkey değil Türkiye’: Bağlantı Başkanlığı’ndan ‘Hello Türkiye’ kampanyası

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Türkiye markasını güçlendirme çalışmaları kapsamında hazırlanan kampanya tanıtım görüntüsü, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı toplumsal medya hesaplarından paylaşıldı.

Tanıtım görüntüsünde, Türkiye’nin farklı yerlerindeki yabancı turistlerin kendi söylemleriyle ‘Hello Türkiye’ diyerek iletilerini gönderdiği imajlar yer aldı. Kampanya ile toplumsal medya üzerinden yabancıların Türkiye’nin isminin farklı lisanlardaki kullanımlarının önüne geçerek, ‘Türkiye’ ibaresinin kullanmasını amaçlanıyor. Bu kapsamda Bağlantı Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren yurt dışı basın müşavirleri de kampanyanın duyurulması için çeşitli çalışmalar yapıyor.

Türkiye, her alanda olduğu gibi dilde ve iletişimde de kendi benliğini ve kimliğini güçlendiriyor!

“Turkey” değil, “Türkiye”
Türkiye için #helloTürkiye! pic.twitter.com/95k6581fPy

— Fahrettin Altun (@fahrettinaltun) January 13, 2022

‘Türkiye Marka Ofisi oluşturacağız’

İrtibat Lideri Fahrettin Altun, hususa ait yaptığı değerlendirmede, aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Türkiye’nin isminin milletlerarası mecralarda yalnızca ‘Türkiye’ olarak kullanılmasına yönelik genelgenin yayımlandığını hatırlatarak, şunları söylemiş oldu:

“Bu karar telaffuz birliğinin sağlanması ve milletlerarası arenada Türkiye markasının güçlendirilmesi amacı doğrultusunda atılmış kıymetli bir adım. Türkiye her alanda olduğu üzere lisanda ve bağlantıda de kendi benliğini ve kimliğini güçlendirdi. Türkiye markasını güçlendirmek için bir Türkiye Marka Ofisi oluşturacağız ve bu ofis Türkiye’nin global marka kimliği alanında çalışmalar yapacak ve ülke imajı ile marka pahasının güçlendirilmesine katkı sağlayacak. Kelam konusu ofis, özel dal ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte çalışacak. Doğal burada toplumumuzun her bölümünün hassasiyet göstermesi, dayanak vermesi epey kıymetli. Kamu kurumlarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, akademi dünyamızın, basınımızın çalışmalarında, yazışmalarında, faaliyetlerinde, gittikleri tertiplerde ülkemizin ismini ‘Türkiye’ olarak kullanmaları ve söylem etmeleri bizim için fazlaca değerli. Topyekun bir biçimde hareket ederek Türkiye markasını tüm dünyada daha da güçlendirebiliriz.”