Yakışıklı bir adam: Casey Spooner ile bir röportaj

Kurnazlik

Global Mod
Global Mod
Casey Spooner, birçok Berlinli tarafından hâlâ, DJ Hell ve Klaus Biesenbach tarafından 1990’larda sanat eserlerinde yer alması için tutulan efsanevi yeraltı gösterisi Fisherspooner’ın şarkıcısı olarak bilinecek. Spooner, ağır makyajı ve gösterişli kostümleriyle “Emerge” şarkısını seslendirerek kulüp tutkunlarının gönlünü fethetti.

Spooner, müzik ve filmde olduğu kadar moda ve sanat dünyasında da kendini evinde hisseden bir multi-performansçıdır. Ağustos ayında Dittrich & Schlechtriem galerisindeki “Maalesef bugün değil” sergisinin açılışında yer alan yerli Amerikalı, 2023’te Berlin’e de mükemmel bir şekilde uyacağını kanıtladı. Tamamen Kreuzberg Label GmbH’den olan sahne kıyafeti tek başına, onun şehirdeki ilgili yaratıcı beyinlerle bağlantısını gösterdi. Spooner, Köln prodüktörü Julian Stetter ile aylardır üzerinde çalıştığı yeni albümü “With Love From Death Beach”ten şarkılar seslendirdi.

Neyse ki Spooner’ın Berlin’deki görünüşü bu yaz son olmayacak. Bu, esas olarak, sanatçının Paris’teki dairesinde daha az ve Mitte dairesinde çok daha sık zaman geçirmesiyle destekleniyor. Öyleyse moda hakkında bir sohbetle kendimizi şaşırtalım ve bir sonraki konsere kadar zaman aşımına uğrayalım.

İlan | daha fazlasını okumak için kaydırın

1. Kıyafetlerinizi günde ne sıklıkla değiştirirsiniz?

Bu gerçekten güne ve nerede olduğuma bağlı. New York’tayken, muhtemelen gün için sadece bir kez giyinirim ama yanımda bir spor çantam var. Paris’teyken akşam yemeğinde şık bir şeyler giyerim. Berlin’deyken, dans için doğru ayakkabılara ve kulüp için seksi ve sportif bir şeye ihtiyacım var. Ama gerçekten yapmak istediğim tek şey sahilde bir Türk havlusu ve hindistancevizi yağıyla uzanmak.

2. Şu anda en sevdiğiniz kıyafet nedir?

Geçenlerde depomda 2009’dan bir Bernhard Wilhelm üst buldum. Turdaki dansçılar için bunlardan birkaçını toplamıştım. İki hafta önce, iki günlük bir Berlin gezisi için hazırlanmak için sadece beş dakikam vardı. Neyse ki cebime atmıştım. Ayrıca üzerinde SON DAKİKA HABERLERİ (bununla ilgili uzun bir hikaye var) yazan, vazgeçemeyeceğim bir Willy Chavarria sweatshirt’üm var. Sonsuza dek en sevdiğim sweatshirt’üm olacak. Bunlardan sadece sekizi yapıldı!

3. Şu anda hangi trendden hoşlanmıyorsunuz?

Belki Sessiz Lüks? Ancak genel olarak, şu anda modanın harika olduğunu düşünüyorum. Vahşi hedonizmi ve cinsiyetler arası çekiciliği seviyorum. Her şeyin kesildiği Miu Miu gösterisi çok önemli bir andı. Ve neo-90’ların havasını seviyorum, olabildiğince tuhaf. Karanlık bir zamandan yeni çıkıyoruz. Salgın herkesi büyük ölçüde etkiledi. Ve bence yaratıcılığın altın çağına başlıyoruz. Değiştiğimi biliyorum ve işim de değişti.

4. Prada size ücretsiz ayakkabı gönderecek. Nasıl olur?

Arkadaşım Fábio Zambernardi Prada’da çalışıyor. Onu 25 yaşımdan beri tanıyorum. Bir yaz Milano’da modellik yapmaya çalıştığımda ortak arkadaşlar aracılığıyla tanıştık. Fábio, bir sanatçı olarak tüm gelişimime tanık oldu. Benim için harika kostümler yaptı ve bana onları giydirirken her zaman çok cömert davrandı. Onun ilham perisi olduğum için çok şanslıyım. Ayrıca daha önce Raf Simons ile iki performansta çalıştım. Belçika’daki bir festivaldeki performans için benim için bir sahne seti tasarladı. Ben sahneye çıkana kadar geri sayan devasa bir saatin olduğu bir perde tasarladı. Bu, hiç şüphesiz performans sergilerken yaşadığım en heyecan verici anlardan biriydi, özellikle de bir festivalde. Yani tüm bunların uzun bir geçmişi var.

5. Hayatınızın geri kalanında tek bir moda markasını seçecek olsanız bu hangisi olurdu?

Artık neredeyse hiç satın almıyorum çünkü çok büyük bir stoğum var. Ve aslında o kadar ihtiyacım yok. A’dan B’ye depolama ve nakliye alanı benim en büyük sorunum! Markalarla çalışacaksam genç tasarımcılarla çalışmayı tercih ederim. GmbH geçenlerde Berlin’deki performansım için beni giydirdi ve görünüm inanılmazdı: diz üstü botlar ve dahili tangalı bir skort! Kıyafet ödünç alıp geri getirmeyi severim. Her şeye sahip olmak zorunda değilim. Böylece yıkanacak daha az çamaşır kalır.

6. Sahne kıyafetleriniz her zaman çok abartılı oluyor, seçimlerinizi yaparken hangi kriterleri kullanıyorsunuz?

Önce temayı ve olmak istediğim karakteri düşünürüm. Genellikle birkaç çılgın fikir bir araya gelir. Bir süre Dış Uzay Japon Vaudeville’i, ardından Sualtı Venedik Goth’uydu. Şu anda karakterim Transcendental Apocalyptic Techno-Tarzan. Bu benim süper gey başkanlık kişiliğimden hoş bir değişiklik. Ayrıca neredeyse her şeyi giyme konusunda neredeyse esrarengiz bir yeteneğim var. Bence tasarımcıları cezbeden de bu ve bu yüzden beni giydirmeyi seviyorlar. Yani bir tasarımcının benim için bir vizyonu varsa, onu takip etmekten mutluluk duyarım. buradayım kolay ve kesintisiz ilerleme.

7. Dolabınızı ne sıklıkla düzenliyorsunuz ve işler nereye gidiyor?

Dolabımı hiç boşaltmadım! Bir şeyleri bir yere koymaya ve bir taşıma çantasıyla bir sonraki yere taşınmaya devam ediyorum. Vallahi bu sene depo satışı yapacağım ve arşivimdeki anahtar parçaları Kuruma bağışlayacağım. Herkesin dolabımdan bir şeyler ödünç alabilmesi için bir kostüm kiralama servisi kurmak istiyorum. Bu harika olurdu.

8. Berlin ve Paris’i moda açısından karşılaştırdığınızda aklınıza ilk ne geliyor?

Berlin daha modern ve tuhaf. Paris oldukça abartılı ve burjuva. Her zaman ikisini de sevmişimdir. Aynı anda hem zarif hem de saygısız giyinmeyi seviyorum. Bütün Festival (Ferropolis/Gräfenhainichen’de kuir festivali, editörün notu) on yıldır gördüğüm en iyi moda şovuydu. Bu neredeyse çılgınca ilham vericiydi! İnanılmaz derecede yakışıklı çocuklarına tepeden bakan gururlu bir baba gibi hissettim. Yirmi yıl önce yapay elmas tanga giyen tek cis erkek bendim. Şimdi herkes yapıyor ve ben buna bayılıyorum! Bu bana gelecek için umut veriyor.

9. Restoranda garson, süper pahalı beyaz tişörtünüze yanlışlıkla kırmızı şarap döktü. Ne yapıyorsun?

Onu çıkarıyorum ve olabildiğince çabuk şarabın geri kalanında tamamen renklendiriyorum.

10. Bir giysi için fiyat eşiğiniz nedir?

Artık kıyafet almıyorum. Kan, ter ve gözyaşıyla ödüyorum. Sanırım meni sınırını çizeceğim… Ama yine de, bu tartışılabilir.